انتخاب زبان

آخرین اخبار

اتحادیه اروپا:توقف اعدام پنج شهروند عرب

اویان نیوز:کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه (۲۹ ژانویه/۱۰ بهمن) صدور حکم اعدام برای پنج فعال فرهنگی عرب ایرانی را محکوم کرد و خواستار توقف اجرای این حکم از سوی مقامات جمهوری اسلامی شد.
کاترین اشتون با ابراز نگرانی شدید از تایید چنین حکمی در دیوان عالی کشور، گفت «گزارش‌هایی که درباره اعدام قریب‌الوقوع این افراد می‌رسد بسیار نگران‌کننده است و من از مقامات ایرانی می‌خواهم که این احکام را لغو کنند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که بنا به گزارش‌های دریافت‌شده این پنج فعال فرهنگی عرب ساکن اهواز «در شرایط منصفانه‌ای محاکمه نشده‌اند و برای اعترافات اجباری تحت فشار قرار گرفته‌اند.» او از مقامات جمهوری اسلامی خواست که به تعهدات بین‌المللی خود، به‌خصوص درباره حفاظت از حقوق مدنی و سیاسی اقلیت‌های قومی پای‌بند بمانند. کاترین اشتون از ایران خواسته به تعهدات خود برای تامین حقوق اقلیت‌ها پای‌بند بماند

محمدعلی عموری (مهندس شیلات و معلم مدرسه)، هادی راشدی (فوق لیسانس شیمی کاربردی و دبیر شیمی)، هاشم شعبانی (دبیر ادبیات عرب و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه اهواز)، جابر آلبوشوکه (فوق دیپلم کامپیوتر و سرباز وظیفه) و برادرش مختار آلبوشوکه (شاغل در یک شرکت سنگ‌شکن) از جمله افرادی هستند که به خاطر فعالیت در موسسه «الحوار» در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ بازداشت شده‌اند. خانواده‌های محکومان می‌گویند فعالیت آن‌ها فرهنگی و کاملا مسالمت‌آمیز بوده است.

بیست نفر از افراد فعال در این موسسه در آن زمان بازداشت شده بودند، اما از میان آن‌ها این پنج نفر به اتهام « محاربه و انجام عملیات مسلحانه و اقدام علیه امنیت ملی» به اعدام و دیگران به حبس‌های دراز‌مدت محکوم شدند. این حکم اواسط دی ماه سال جاری مورد تایید دیوان‌عالی کشور قرار گرفته است.

اعتراض نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر
پیش‌تر بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری جهان، از جمله عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق‌بشر، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر، جامعه دفاع از حقوق‌بشر در ایران و سازمان عدالت برای ایران نیز با محکوم کردن صدور حکم اعدام برای این شهروندان عرب ایرانی، اعلام کردند که ممکن است هدف جمهوری اسلامی از صدور چنین احکامی، ارعاب اقلیت‌های قومی و تلاش برای فرونشاندن اعتراضات آنان باشد.

سازمان عدالت برای ایران پیش‌تر از اتحادیه اروپا خواسته بود که «مقامات مسئول در اعمال شکنجه و اخذ اعترافات اجباری از این فعالان عرب را تحت تحریم‌های حقوق‌بشری قرار دهند.» این سازمان گزارش داده که «این پنج نفر در جلسات متعدد دادرسی صریحا اعلام کرده‌اند که پس از ماه‌ها شکنجه شدید، مجبور شده‌اند به دست داشتن در عملیات مسلحانه و براندازی نظام جمهوری اسلامی اعتراف دروغین کنند.»اعراب اهوازی از جمله اقلیت‌های متعدد قومی در ایران هستند که عمدتا در استان خوزستان زندگی می‌کنند. اکثر آن‌ها مسلمان و شیعه هستند، اما پیوستن گروهی از آن‌ها به جمع سنی‌ها، از جمله عوامل سرکوب آنان از سوی حکومت ایران بوده است.
فعالان عرب ایران معتقدند رفتار حکومت با آن‌ها تبعیض‌آمیز است و از فرصت‌های برابر اشتغال، امکانات آموزشی، مشارکت سیاسی و حقوق فرهنگی برخوردار نیستند.

dw.de

درباره این مطلب نظر دهید