انتخاب زبان

آخرین اخبار

احمد شهید: وضعیت حقوق بشر ایران در دوران روحانی بدتر شده است

ahmad shahid

اویان نیوز: احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران، با بیان اینکه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی «بدتر» شده، گفت که ممکن است در صورت توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، تهران گام‌هایی برای بهبود شرایط حقوق بشر بردارد.

به گزارش رادیوفردا به نقل از خبرگزاری رویترز، احمد شهید، دوشنبه ۲۵ اسفند گفت که جمهوری اسلامی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۲۰۰ نفر را اعدام کرده است.

جمهوری اسلامی در سال گذشته نیز دست‌کم ۷۵۳ اعدام تایید شده انجام داد که این تعداد بیشترین میزان اعدام از سال ۲۰۰۲ بود.

احمد شهید در یک نشست خبری در ژنو سوییس افزود: «جامعه ایران نگران زیادی دارد که پرونده هسته‌ای بر روی مباحث حقوق بشری سایه بیندازد. از نظر من اگر در تعامل بر سر موضوعات امنیتی بهبود حاصل شود، بهبود بالقوه‌ای در انتظار بقیه موارد به عنوان تعاملی گسترده وجود خواهد داشت.»

سخنان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره ایران و در ژنو سوئیس همزمان با مذاکرات هسته‌ای هیئت‌های بلندپایه ایران و آمریکا در شهر لوزان این کشور بیان شد.

به گفته ی وی، افزایش اعدام‌ها و وجود قوانینی که فضا را برای فعالیت سازمان‌های غیر دولتی، جوامع حقوقی، احزاب سیاسی و مدافعان حقوق بشر تهدید می‌کند، نشانه‌ای از بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی است.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ایران، چند روز پیش و در حین ارائه گزارش سالانه خود، از جمهوری اسلامی خواست تا قوانین محدودکننده آزادی بیان و رسانه‌ها را لغو کرده روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی را آزاد کند و به ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای و مسدود کردن وب‌سایت‌ها پایان دهد.

مسئولان جمهوری اسلامی با رد این گزارش، واکنش تندی به سخنان آقای شهید نشان دادند.

درباره این مطلب نظر دهید