انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ارتفاع آب دریاچه اورمیه ۴متر کمتر از حداقل تراز اکولوژیک است

%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%da%86%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%85%db%8c%d9%87

اویان نیوز: به گفته معاون امور تالاب ها ارتفاع آب دریاچه  اورمیه ۴متر پایین‌تر از حداقل تراز اکولوژیک است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از همشهری، اسدالله افلاکی معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه هدفگذاری دولت برای تأمین آب دریاچه اورمیه، در سال۱۴۰۲ (طی برنامه ده‌ساله احیا)، ۱۴میلیارد مترمکعب است، افزود: با ورود این حجم آب، تراز آب دریاچه به ۱۲۷۴.۱متر از سطح دریا می‌رسد که حداقل تراز اکولوژیک یا آستانه تراز اکولوژیک است و با رسیدن به این تراز، میزان شوری آب هم به ۲۵۰گرم در لیتر کاهش می‌یابد.

به گفته وی، تراز آب دریاچه اورمیه هم‌اکنون ۱۲۷۰.۵متر از سطح دریاست و بر این اساس ارتفاع آب دریاچه ۴متر پایین‌تر از حداقل تراز اکولوژیک است.

همچنین یکی از مقامات مسئول در سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با همشهری، مساحت آبی دریاچه اورمیه را حدود ۱۸۰هزار هکتار اعلام کرد و گفت: دریاچه اورمیه هم‌اکنون، ۲میلیارد مترمکعب آب دارد و آنچه نگران‌کننده است، همین حجم ناچیز آب است؛ زیرا در سال‌های پرآبی حجم آب دریاچه اورمیه ۳۲میلیارد مترمکعب بود.

دکتر مسعود باقرزاده‌کریمی میزان شوری آب دریاچه اورمیه را ۴۰۰ گرم در لیتر عنوان کرد و یادآور شد: آرتیما (میگوی شور) زمانی می‌تواند زنده بماند که میزان شوری آب بین ۱۵۰ تا ۱۸۰گرم باشد و این آبزی، حداکثر در آبی که میزان شوری آن ۲۵۰گرم باشد، می‌تواند دوام بیاورد.

درباره این مطلب نظر دهید