انتخاب زبان

آخرین اخبار

اسدالله اسدی به بیمارستان خارج از زندان انتقال یافت

esullah esedi1

اختصاصی اویان نیوز: روز گذشته اسدالله اسدی پزشک و فعال مدنی آذربایجانی به بیمارستان خارج از زندان انتقال یافت.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، پنجشنبه ۱۰بهمن۹۲ اسدالله اسدی پزشک و فعال مدنی آذربایجانی برای انجام معاینات پزشکی به بیمارستان خارج از زندان انتقال یافت.

این فعال آذربایجانی از عارضه قلبی و کلیوی رنج می برد وی به دلیل پوسیدگی دندان قادر به خوردن غذا نیست.

به گفته نزدیکان اسدالله اسدی عارضه قلبی وی پس از اعتصاب غذای اخیر به وجود آمده است.

این گزارش می افزاید، اسدالله اسدی نامه مبنی بر عدم تحمل کیفر تسلیم مقامات زندان اوین نموده که می بایست پزشکی قانونی در این خصوص اعلام نظر نماید.

براساس این گزارش، با گذشت چند روز از تحویل نامه عدم تحمل کیفر ، مسئولین  پزشکی قانونی از جواب دادن به این درخواست خودداری کرده اند.

اسدالله اسدی روز چهارشنبه ۱۱دی۹۲ در اعتراض به عدم آزادی و خلف وعده مسئولان زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

در جریان این اعتصاب غذا مسئولان زندان اوین حداقل یک بار اسدی را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به رغم اعلام قبلی و مستند مسئولان زندان اوین مبنی بر پایان دوران محکومیت اسدالله اسدی در روز ۲۶آذر۹۲ از آزادی وی در تاریخ مقرر ممانعت به عمل آمد.

پیگیری های خانواده این زندانی سیاسی آذربایجانی نیز نتیجه نداده و مسئولان زندان اوین در پاسخ به علت ممانعت از آزادی این فعال سیاسی اعلام کرده  اند که تاریخ آزادی وی به تاریخ ۲۶آذر۹۲ اشتباه تایپی بوده و نامبرده تا تاریخ ۲۶آذر۹۴ در زندان خواهد بود.

پس از ممانعت از آزادی این فعال سیاسی، پدر و همسر این زندانی سیاسی آذربایجانی دچار حمله قلبی شدند.

روز ۱دی۹۲ اسدااله اسدی در اعتراض به عدم آزادی خود به سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل گردید؛ یک روز پس از آن یکی از مسئولان این زندان در سلول انفرادی با وی ملاقات کرده و از آزادی وی در تاریخ  ۱۱دی۹۲  خبر داده است.

اسدالله اسدی ۱آبان۹۲ برای اولین بار و پس از ۳ حبس سال به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

مسئولان زندان اوین این مرخصی را مرخصی متصل به آزادی یا مرخصی پایان حبس عنوان کرده بودند و طبق برگ “اعلان وضعیت پرونده” آزادی این زندانی سیاسی را در روزهای آینده وعده داده بودند.

گفنتی است پیش از این مسئولان قضایی با درخواست آزادی مشروط وی نیز موافقت نموده بودند.

پس از آزادی اسدالله اسدی از زندان اوین و حضور در روستای داغداغان – از توابع شهرستان ورزقان – با استقبال گسترده اهالی این روستا مواجه گردید.

اسدالله اسدی داغداغان  روز ۲۳تیر۸۹ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت شد، وی پس از تحمل ۵ ماه حبس در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات تبریز به تهران منتقل شده و ۴ ماه دیگر را نیز در انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین به سر برد.

این پزشک۵۳ ساله آذربایجانی به دلیل فشارهای روانی و جسمانی که در طول مدت بازداشت از سوی بازجویان و ماموران امنیتی به وی اعمال گشته از ناراحتی عصبی، قلبی , گوارشی، دهان، دندان و ضعف بینایی و آرتروز گردن رنج می برد.

این فعال آذربایجانی به اتهام همکاری با دول متخاصم ، و ظاهرا عضویت در حزب خلق مسلمان ، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ، به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم گردید.

این حبس در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال کاهش یافت.

پدرزن اسد الله اسدی، عسگر خرمی و عمه وی لیلا اسدی به همراه دو فرزند و یک نوه خود در جریان زلزله قره داغ جان خود را از دست دادند. به رغم فوت بستگان این زندانی سیاسی مسئولین زندان از اعطای مرخصی به وی امنتاع نمودند.

این فعال سیاسی آذربایجانی در سال ۱۳۷۳ شمسی نیز به اتهام عضویت در حزب خلق مسلمان متهم شده و از ادامه فعالیت در آموزش و پرورش منع گردید.

وی سالیان سال ، در مناطق محروم روستاهای قره داغ هرهفته ، داوطلبانه با حضور در روستاهای منطقه قره داغ به ویزیت و مداوای بیماران به صورت رایگان می پرداخت.

اهالی منطقه قره داغ، به دلیل خدمات انسان دوستانه ی این پزشک ، با تهیه طوماری از ۸۰ روستا، ضمن اعتراض به حکم صادره، خواستار آزادی هر چه سریعتر وی شده بودند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

ضرب و شتم شدید اسدالله اسدی در ششمین روز اعتصاب غذا در بند ٢۴٠

اعتصاب غذای خشک اسدالله اسدی/ انتقال به انفرادی پس از اعلام اعتصاب

وعده مسئولان زندان اوین برای آزادی اسدالله اسدی

حمله قلبی پدر و همسر اسدالله اسدی پس از ممانعت از آزادی وی

با آزادی قطعی اسدالله اسدی مخالفت شد

درخواست تمدید مرخصی استعلاجی اسد الله اسدی

استقبال گسترده اهالی داغداغان از اسدالله اسدی+ گزارش ویدئوئی

اسدالله اسدی پس از ۳ سال و برای اولین بار به مرخصی اعزام شد

اعتصاب غذا اسدالله اسدی در زندان اوین

نامه اسد الله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی به بان کی مون و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد

کمپین امضا حمایت از اسدالله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی

مخالفت دادستانی تهران با درخواست مرخصی اسدالله اسدی

اسدالله اسدی زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی

درباره این مطلب نظر دهید