انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

«اسناد و نقشه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی به یغما رفته»

0,,16304172_303,00

اویان نیوز: روزنامه همشهری می‌نویسد، دارایی مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی شامل ۴۷ هزار جلد کتاب و نقشه‌های تاریخی و همچنین اسناد مربوط به کاوش‌های باستانی به یغما رفته و بخشی از این اسناد هم‌اکنون در خیابان منوچهری به فروش می‌رسند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، به نوشته روزنامه “همشهری” ۴۷ هزار جلد کتاب و نقشه‌های تاریخی و اسناد مربوط به کاوش‌های باستانشناسی به همراه هزاران قطعه عکس تاریخی متعلق به مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی ایران به یغما رفته‌اتد.

در این گزارش به نقل از یکی از کارمندان سابق “مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری” آمده که این اتفاق در جریان انتقال پژوهشگاه و مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی به شیراز و انتقال مجدد به تهران در دوران مدیران قبلی سازمان میراث فرهنگی رخ داده است.

در این گزارش آمده: «اکنون مشخص نیست چه کسانی اسناد این مرکز را به غارت برده یا به عمد نابود کرده‌اند.»

علی کرمی از کارکنان کتابخانه سازمان میراث فرهنگی به نقل از مدیرکل علوم و فنون پژوهشگاه میراث فرهنگی گفته پس از به یغما رفتن این اسناد، بخشی از عکس‌های دوره پهلوی که دارای مهر مرکز اسناد بوده است در خیابان منوچهری تهران به فروش می‌رسد.

هشدار درباره سوءاستفاده از اسناد به یغما رفته

در همین زمینه فریبا فرزام، رئیس سابق مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی، اسناد خارج شده از مرکز استاد سازمان میراث فرهنگی را “دارایی این سازمان در تمام سال‌های فعالیت” خوانده است. او گفته «گزارش‌های مختلف پژوهشی از مرمت‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی و پژوهش‌های مردم‌شناسی و نقشه‌های تاریخی و هر آنچه به‌عنوان اثر مستند در بخش‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی تولید شده بود آن‌جا نگهداری می‌شد.»

رئیس سابق مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی، کتابخانه مرکز اسناد را نیز به قلب فعالیت‌های پژوهشی سازمان میراث فرهنگی تشبیه کرده که حالا از بین رفته است.

آن‌طور که فریبا فرزام گفته بین اسناد به یغما رفته از مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی، گزارش‌ها و پژوهش‌های باستان‌شناسی با جزئیات و اطلاعات محوطه‌های باستانی وجود دارد که اگر این گزارش‌ها در دست افراد غیرمتخصص بیفتد ممکن است مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.

از دیگر خسارات از بین رفتن این اسناد تاریخی این است که مرمت‌گران بناهای تاریخی در صورت رخ دادن اتفاقی برای یک بنای تاریخی نخواهند توانست به سابقه این بناها مراجعه کنند.

فریبا فرزام رئیس سابق مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی همچنین اعلام کرده «اگر منابعی از سازمان بر اثر جا‌به‌جایی‌ها خارج یا سرقت شده باشند و در بازارهای سیاه فروخته شوند اتفاق بسیار وحشتناکی برای میراث فرهنگی است.»

مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی سال ۱۳۷۴ با هدف گردآوری گزارش‌های باستان‌شناسی، اسناد تاریخی و ایجاد بانک جامع اطلاعاتی از وضعیت میراث فرهنگی در ایران تشکیل شده است.

درباره این مطلب نظر دهید