انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

افزایش تعداد بیماران خاص در منطقه قره داغ نگران‌کننده است

431270saidshsdhj

اویان نیوز: مسئولان شهرستان اهر با اعلام آمار بیماران خاص این شهرستان، از افزایش تعداد بیماران خاص در منطقه قره داغ ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از تسنیم، علی نیری‌پور، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر گفت: خدمات درمانی ارائه‌شده برای مردم کافی نبوده و اکنون باید برای ارتقاء سطح کیفی خدمات درمانی بیشتر تلاش شود همان‌طور که در حال حاضر برای ما قانع‌کننده نیست.

وی با اشاره به اینکه از ۳۶ نفر بیمار هموفیلی شهرستان اهر تنها ۶ نفر برای درمان بیماری به بیمارستان اهر مراجعه می‌کنند، افزود: با مراجعه این بیماران ماهانه نزدیک ۷۰ آمپول فاکتور هشت به بیماران هموفیلی تجویز می‌شود و تاکنون برای تأمین نیازهای بیماران خاص مشکلی نداشته‌ایم.

نیری پور تأمین دستگاه فیزیوتراپی در بیمارستان باقرالعلوم اهر برای جلوگیری از جمود مفصلی ضروری دانست، ادامه داد: دستگاه فیزیوتراپی تا دهه فجر امسال برای ارائه خدمات بازپروری بیماران هموفیلی در بیمارستان اهر راه‌اندازی می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر از وجود ۵۳ نفر بیمار ام‌اس در این شهرستان خبر داد و گفت: باوجوداین تعداد بیمار ام‌اس تنها ۳۱ نفر برای دریافت خدمات پزشکی و درمانی به مراکز درمانی اهر مراجعه می‌کنند.

۷ درصد مردم اهر مبتلا به بیماری دیابت هستند

وی ضمن اشاره به اینکه شیوع بیماری دیابتی در شهرستان اهر کمتر از گذشته گزارش‌شده است، بیان کرد: شیوع کمتر بیماری دیابتی به معنی این است که یا بیماران کمتر بوده و یا در شناسایی بیماران دیابتی مشکل‌داریم و از طرفی در طرح سلامت همگانی برای بیماریابی بیش‌ازپیش فعال‌تر موردتوجه قرار خواهد گرفت.

نیری پور اضافه کرد: بیماری دیابتی در شهرستان اهر نزدیک به ۴ درصد بوده و طبق پیش‌بینی‌های پزشکان متخصص شبکه بهداشت و درمان تعداد این نوع بیماران بالاتر از ۷ درصد در بازه سنی بالای ۳۰ سال در این شهرستان باشد.

بیماری کانسری و سرطان جزو بیماران خاص محسوب نمی شود

نیری پور بابیان اینکه واکسن هپاتیت با اعتبارات داخلی شبکه بهداشت شهرستان اهر تأمین‌شده است، بیان داشت: با توجه به شیوع آنفولانزا، واکسن این بیماری تنها از طریق اعتبارات شهرستان اهر خریداری و در اختیار پزشکان گذاشته‌شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اهر همچنین گفت: ۳ نفر بیمار تالاسمی ماژور در شهرستان‌های اهر و هوراند ماهانه یک‌بار به واحدهای درمانی جهت تزریق خون به بیمارستان مراجعه کرده و اصلی‌ترین مشکل این بیماران بالا بودن آهن در خون بوده که همکاران برای کنترل آهن خون اقداماتی انجام می‌دهند.

وی بیماری کانسری و سرطان را جزو بیماران خاص ندانست و افزود: تاکنون ۳۶ نفر بیمار سرطانی در شهرستان اهر شناخته‌شده و غالباً کمک بیشتری برای بیماران سرطانی صورت نمی‌گیرد و البته برای کنترل درد بیماری به آن‌ها واکسنی تزریق می‌شود.

نیری پور در پایان همچنین از راه‌اندازی نخستین درمانگاه تخصصی بیماران خاص در شهرستان اهر خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق پیگیری‌های انجام‌شده با اخذ مجوز نخستین درمانگاه تخصصی بیماران خاص در کمترین زمان از وزارت بهداشت و درمان اولین درمانگاه در اهر راه‌اندازی می‌شود.

شناسایی بیش از ۱۴۰ بیمار کلیوی در منطقه قره داغ

 محمد فتحی، رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان اهر هم گفت: بیماری‌های خاص و لاعلاج ازنظر روانی بر بیماران تأثیرات زیادی می‌گذارد و باید به این وضعیت عادت کنند.

وی با اشاره به اینکه انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان اهر تمامی بیماران منطقه قره داغ را تحت پوشش قرار می‌دهد، افزود: این انجمن در حد توان و داشته‌ها برای تأمین هزینه‌های درمانی بیماران کلیوی می‌کوشد و بدون تبعیض برای همه بیماران نسبت به مسافت مرکز درمانی و منزل وی هزینه پرداخت می‌کند.

فتحی افزایش تعداد بیماران خاص را در منطقه قره داغ نگران‌کننده دانست، ادامه داد: طبق معیارهای کشوری بایستی یک دستگاه دیالیز برای ۵ نفر خدمات‌رسانی کند ولی با توجه به اینکه تعداد دستگاه‌ها کم است بیماران سایر شهرستان‌ها در طول روز و اهری‌ها در شیفت شب دیالیز می‌شوند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی شهرستان اهر بابیان اینکه مشکلات بیماران پیوند کلیوی در کمترین مدت‌زمان حل‌وفصل می‌شود، اضافه کرد: بیش از ۵۰ نفر بیماران پیوند کلیوی تحت پوشش انجمن حمایت شهرستان اهر قرار دارند و واکسن‌های موردنیاز بیماران تأمین و در اختیار آن‌ها قرارگرفته است.

درباره این مطلب نظر دهید