انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اهر: نابودی ۵۰۰۰ اصله درخت سیب/ مشکل آب شرب در قطب سیب های صادراتی

1784217

اویان نیوز: شهرستان اهر قطب کشاورزی و تولید سیب در آذربایجان شرقی است که سالانه مقدار زیادی سیب از این شهرستان به کشورهای همسایه صادر می شود ولی این روزها با کمبود آب، باغ های سیب اهر وضعیت مطلوبی ندارد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، تولید سالانه محصولات سردرختی در شهرستان اهر طی سال های گذشته به بیش از ۲۱۰ هزار تن می رسد و این شهرستان سهم عمده ای در تولید میوه آذربایجان شرقی دارد و ضمن تامین مصرف داخلی، به استان های آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، تهران، زنجان و خراسان رضوی و کشورهای همجوار مانند عراق، امارات، ترکیه و آذربایجان و سه کشور حاشیه روسیه صادرات دارد.

بیش از ۴۰ درصد مردم شهرستان اهر مشغول به کشاورزی و باغبانی هستند و این موضوع اهر را به قطب کشاورزی در آذربایجان شرقی تبدیل کرده است.

فلاحی باباجان نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن سیب در شهرستان اهر تولید می شود، اظهار داشت: هرسال نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از سیب های تولیدی به کشورهای آذربایجان، ترکیه، دوبی، عراق و هفت کشور حاشیه روسیه صادر می شود.

عدم توجه باغداران به استفاده از روش نوین آبیاری ۵ هزار درخت نابود شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر اظهار داشت: تولید سیب در شهرستان اهر در حدود پنج هزار و ۸۳۰ هکتار بوده که رقم های بومی، سیب زرد و قرمز لبنانی و اخیرا رقم های استارکینگ، فوجی، گالا، دو رنگ فرانسه، گرانی اسمیت روی پایه های بذری و مالینگ تولید می شود.

محمد اسدی با اشاره به اینکه باغات روستاهای وجنی و ورگهان و قلعه شامی از باغات قدیمی منطقه بوده که در تراس رودخانه دره رود واقع شده و سن باغات این منطقه عمدتاً بالای ۳۰ الی ۳۵ سال بوده است، گفت: محصول اصلی این باغات شامل درختان دانه‌دار سیب و باغات هسته‌دار هلو، زردآلو، شلیل، گیلاس و آلبالو است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه مقصر خشک شدن پنج هزار اصله درخت سیب در روستای ورگهان چه کسی است، بیان داشت: باغداران به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی در جهت تجهیز باغات به روش آبیاری تحت فشار گوش نمی کنند و از آبیاری سنتی استفاده کردند که باعث از بین رفتن بیش از پنج هزار درخت در این روستا شده است.

مشکل آب شرب در قطب سیب های صادراتی

جعفر حضوری عضو شورای اسلامی روستای ورگهان از توابع شهرستان اهر اظهار داشت: چندین سال است که تامین آب آشامیدنی به یکی از مشکلات و معضلات چالش برانگیز اهالی روستای ورگهان تبدیل شده است.

وی افزود: آبی که هم اکنون اهالی از آن استفاده می کنند بسیار شور و غیرقابل آشامیدن است که نیاز به توجه بیشتر مسئولان دارد.

صادرکننده نمونه سیب در آذربایجان شرقی همچنین از نابود شدن بیش از پنج هزار درخت سیب گلاب در روستای ورگهان خبر داد و گفت: سیب های تولیدی کشاورزان دهستان ورگهان به شش کشور روسیه، ترکیه، جمهوری آذربایجان، دوبی، عراق و ارمنستان صادر می شود که برخی از عوامل زیست محیطی باعث ازبین رفتن سیب تولیدی در شهرستان می شود.

حضوری ادامه داد: خشک شدن بیش از پنج هزار درخت سیب ضربه سنگینی به کشاورزان منطقه وارد ساخته که عامل آن شور بودن آب در این روستا است.

وی با بیان اینکه توزیع سم و کودهای غیرمجاز از عوامل دیگر خشک شدن درختان سیب است، بیان داشت: سم و کودهای غیرمجازی که توسط افراد سودجو و دلالان در بین کشاورزان توزیع شده به درختان سیب نیز خسارت جبران ناپذیری را وارد کرده و خواسته اهالی روستا رسیدگی و برخورد مسئولان با این افراد هستند.

صادرکننده نمونه سیب در آذربایجان شرقی با تاکید براینکه کم لطفی ها باعث ازبین رفتن ۴۰۰ هکتار از باغات تولید سیب گلاب در روستای ورگهان خواهد شد، خاطر نشان کرد: روستای ورگهان با بیش از ۲۸۰ هزار تن سیب تولیدی درجه یک و صادراتی از قطب های مهم کشاورزی شهرستان و استان است که اگر مسائل و مشکلات این روستا حل نشود به بحران تبدیل خواهد شد.

دهستان ورگهان یکی از مهمترین مناطق کشاورزی شهرستان اهر اعم از زراعی و دامی بوده و به ویژه در زمینه باغداری این دهستان را می توان قطب باغداری شهرستان اهر محسوب نمود که حدود هزار و ۴۸۰ هکتار از سطح باغات شهرستان اهر را بخود اختصاص داده که از هزار و ۴۸۰ هکتار باغ موجود حدود ۵۸۰ هکتار را درختان سیب تشکیل می دهد و راندمان هکتاری باغات دانه دار به طور متوسط حدود ۸۰ تن می باشد که تولید سالانه محصولات سردرختی در این دهستان به بیش از ۷۵ هزار تن می رسد.

درباره این مطلب نظر دهید