انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اوباما از دیپلماسی و توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد

obama

اویان نیوز: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارم آذر ماه در جمع گروهی از شهروندان در سن‌فرانسیسکو، ضمن حمایت از توافق اتمی با تهران، خطاب به منتقدان خود گفت: “سخن درشت گفتن ممکن است از نظر سیاسی کار آسانی باشد، اما برای امنیت ما مفید نیست.”

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیو فردا، رئیس‌جمهوری آمریکا این سخنان را زمانی می‌گوید که پس از توافق به عمل آمده در ژنو در بامداد سوم آذر ماه، از یک سو برخی از کشورهای هم‌پیمان، مانند اسرائیل و از سوی دیگر برخی منتقدان و مخالفان داخلی در ایالات متحده از آن انتقاد کرده‌اند.

اما اوباما از آن دیگر بار حمایت کرده و آن را در پی «یک دهه»، «نتیجه‌ای اساسی» می‌نامد که در رابطه با ایران حاصل شده است.

او گفته است که «برای نخستین بار در ۱۰ سال گذشته ما موفق شدیم جلوی پیشرفت برنامه اتمی ایران را بگیریم».

اشاره او به ۱۰ سالی‌ست که ایران در حال گفت‌وگو با سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای جهان بر سر برنامه اتمی خویش است.

البته پیشتر در زمان ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، تهران به طور داوطلبانه، کلیه فعالیت‌های غنی‌سازی و فعالیت‌هایی را که در مورد جداسازی پلوتونیم انجام می‌داد٬ متوقف کرده بود؛ آنچه با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد پایان و تهران غنی‌سازی را از سر گرفت.

توقف‌ها در برنامه اتمی که بار دیگر دولت جدید ایران به‌شکل داوطلبانه پذیرفته است، مهم‌ترین توافق و سند مکتوبی محسوب می‌شود که ایران و گروه موسوم به ۵+۱ به آن رسیده‌اند.

باراک اوباما از سیاستی که در نهایت به توافق ژنو انجامید در کنار دیگر سیاست‌های دولت خود از جمله پایان جنگ عراق، مرگ اسامه بن‌لادن و بیرون آوردن نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان دفاع کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا این همه را «عصری نوین برای رهبری آمریکا» نامیده است.

توافق‌ هسته‌ای با ایران در میان سیاست‌مداران مخالف دولت فعلی آمریکا در آن کشور، منتقدانی یافته است٬ اما در خارج از آن کشور نیز تل‌آویو شدیدا بر آن تاخته است.

بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل آن را «اشتباهی تاریخی» و وزیر خارجه‌ این کشور آن را «پیروزی بزرگ» برای ایران نامیده است.

اوباما برای حمایت از این توافق شخصا با نخست‌وزیر اسرائیل تماس گرفته و گفته است توافقی که میان ایران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران به دست آمده، در راستای تامین منافع اسرائیل است.

ولی این همه ظاهرا کافی نیست چرا که دولت اسرائیل، مشاور امنیت ملی را برای گفت‌وگو در این مورد به واشینگتن فرستاده است.

گزارش‌های تازه منتشر شده در عین حال نشان می‌دهند که توافق به دست آمده با ایران تا آخرین ساعات، همچنان وضعیتی نامشخص داشته و ممکن بود در نهایت از سوی طرف‌ها امضا نشود.

نیویورک‌تایمز از قول یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا نوشته است «آخرین دیدار (میان طرف‌ها در ژنو)، لحظه بستن یا شکستن بود».

علاوه بر باراک اوباما، عمده کشورهای غربی، از جمله کشورهای اروپایی طرف گفت‌وگو با ایران و اتحادیه اروپا، در کنار گروهی از دیگر کشورها از این توافق حمایت کرده‌اند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در همان روزی که اوباما بار دیگر از این توافق حمایت کرد، از اسرائیل و دیگر طرف‌ها خواست در جهت خدشه‌دار کردن توافق با تهران عمل نکنند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

جزییاتی از توافق ایران و گروه ١+۵ در ژنو

نوبخت: آمریکا هشت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را آزاد کرده است

درباره این مطلب نظر دهید