انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه: انتقال زایشگاه فرسوده به هتل

ظظظظظظ

اویان نیوز: بخش زنان و زایمان بیمارستان ۸۶ ساله مطهری که به دلیل فرسوده بودن،کمبود امکانات و تجهیزات وضعیت اسفباری داشت و با تصمیم مسئولان قرار است به وزرش سرای نیمه تمام اورمیه منتقل شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، بخش زنان و زایمان بیمارستان مطهری  ۸۷ نفر ظرفیت پذیرش روزانه دارد که روزانه ۱۲۰ نفر با وجود کمبود تجهیزات و نبود فضای لازم پذیرش می کند.

این بخش این روزها به وضعیت بدتری دچار شده است، انتقال به ساختمان ورزشی نیمه تمامی که به هیچ وجه فضای آن سنخیتی با فضای یک بیمارستان ندارد.

بیمارستان مطهری در سال ۱۳۰۷ در اورمیه احداث شده و به هلال احمر بود که اکنون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان است، این بیمارستان ۸۶ ساله با بدنه ای فرسوده جوابگوی نیازهای استان نیست و بخش زنان و مامایی آن که کوثر نام دارد با مشکلات زیادی روبروست و از لحاظ روانی نیز استرس بسیاری را به زنانی که می خواهند وضع حمل کنند و کادر پزشکی، مامایی و پرستاری وارد می کند.

رایگان و کم هزینه بودن زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی باعث افزایش تقاضا برای زایمان طبیعی در بخش کوثر بیمارستان مطهری شده ولی این بخش مشکلات بسیاری دارد و در طول سال های گذشته به آن توجه نشده است.

خواباندن فرد وضع حمل کننده در راهروهای بیمارستان و یا روی زمین روی پتو، کمبود تخت از اهم مشکلاتی است که زایشگاه بیمارستان مطهری امروز با آن دست و پنجه نرم می کند با وجود تمام این مشکلات قرار است این بیمارستان به ورزش سرای نیمه تمام اورمیه منتقل شود تصمیمی که چندان مورد توافق مسئولان ورزش استان نیست.

سرای ورزشکاران اورمیه که ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی به استناد بند ب ماده ۸۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به بیمارستان زنان و مامایی کوثر اورمیه تغییر کاربری داد.

این در حالی است که در این بند به امکانات مازاد دستگاه های اجرایی اشاره شده که این طرح جزء اماکن مازاد نیست و از مطالبات ورزشکاران و برای میزبانی مسابقات با توجه به وجود ورزشگاه ها در حاشیه این بنا است.

با توجه به اینکه طراحی ساختمان به عنوان هتل بوده نه بیمارستان، از نظر امکانات اصلا در حد بیمارستان نیست، به طوریکه در بنای بیمارستان باید نکات فنی و ایمنی برای استحکام بیشتر رعایت شود که در ساخت هتل بعنوان سرای ورزشکاران رعایت این نکات ضروری نیست.

سرای ورزشکاران اورمیه از نظر معماری و شهرسازی جز ساختمانهای متوسط محسوب می شود و سیستم طراحی آن شامل اتاق، آسانسور، پذیرایی و تالارهای کنفرانس و سالن جلسات است، این در حالی است که بیمارستان با توجه به شرایط کاری نیازمند اتاقهای ویژه عمل، آزمایشگاه و … بر اساس استانداردهای خاص بوده که در صورت رعایت این اصول هزینه اضافی تحمیل دولت می شود

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه سرای ورزشکاران در بین سالنهای ورزشی در دست احداث بود، افزود: دائما شاهد حضور و رفت و آمد ورزشکاران و برگزاری مسابقات ملی و بین المللی در این سالنها هستیم.

علی خلیلی با بیان اینکه در این بین ایجاد بیمارستان نکته ای جالب توجه خواهد بود، اظهار داشت: ما مطیع تصمیمات مقام عالی استان هستیم اما با وزارت ورزش و جوانان در این خصوص مکاتبات لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ساختمان در اختیار استانداری و شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان غربی است، ادامه داد: منتظر پاسخ وزارت ورزش و جوانان هستیم که در صورت پاسخ مثبت، نسبت به تحویل ساختمان اقدام می کنیم.

این اظهارنظرها در حالی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در این خصوص می گوید: در جریان بازدید اخیری که استاندار آذربایجان غربی از وضعیت بسیار اسفبار بیمارستان کوثر داشت جهت حل مشکلات این بیمارستان دستور تغییر کاربری ورزش سرای اورمیه را دادند.

جواد آقازاده افزود: در این راستا برای اتمام و تکمیل این طرح جهت استفاده به عنوان بیمارستان ۸۰ میلیارد ریال هزینه شده که این موضوع در شورای برنامه ریزی استان مصوب و مقرر شده است این طرح در اختیار دانشگاه قرار داده شود.

شورای توسعه و برنامه ریزی تغییر کاربری سرای ورزشکاران را به صورت قانونی مصوب کرده است.

وی ادامه داد: با تکمیل و راه اندازی این بیمارستان شش هزار و ۵۰۰ مترمربع فضای جدید به بخش درمانی استان افزوده می شود که امیدواریم بخشی از مشکلات کمبود فضا جهت زنان و زایمان از این طریق برطرف شود.

آقازاده با بیان  اینکه در این راستا ۲۵۰ میلیارد ریال دیگر برای ادامه این طرح نیاز است گفت: محل این بیمارستان که ورزش سرای تغییر کاربری داده اورمیه است از سمت خیابان حسنی خواهد بود.

وی در خصوص عدم موافقت مسئولان ذیربط با اختصاص این ورزش سرا به بیمارستان کوثر عنوان کرد: شورای توسعه و برنامه ریزی استان از نظر قانونی این موضوع را مصوب کرده و ما نیز در شرف تحویل این مکان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی یادآور شد: بخشی از اعتبارات این طرح از طریق وزارت خانه و بخش دیگر نیز از طریق استان تامین می شود که امیدواریم وضعیت و مشکلات بیمارستان کوثر با اجرایی شدن آن برطرف شود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

آذربایجان غربی: ۸۷ درصد از بیمارستانها فرسوده هستند

اورمیه: تحویل اشتباهی نوزادان به والدین تا پذیرش بیماران در کف بیمارستان

وضعیت بخش دیالیز مراکز درمانی آذربایجان غربی «غیر قابل قبول» است

رنج ناتمام اورژانس‌های اورمیه/ تبدیل مهمان سرا به بیمارستان

اورمیه : گزارشی از بیمارستانهای مطهری و سیدالشهدا / نوزاد اورمیه ای حق کمتری برای زندگی کردن دارد

اورمیه : گزارشی از بیمارستانهای امام خمینی و طالقانی

اورمیه: معضل کمبود پرستار در بیمارستانها / افزایش درصد مرگ و میر

درباره این مطلب نظر دهید