انتخاب زبان

آخرین اخبار

ایران: اعدام دستکم ۴۳ نفر در ۳ روز

edam

اویان نیوز: سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده که طی ٣ روز گذشته، دست‌کم ۴٣ نفر در ایران اعدام شده‌اند؛ به گفته این سازمان در بین اعدام‌شدگان یک بیمار روانی وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، ۴٢ نفر از این افراد در زندان‌های رجایی‌شهر و قزل‌حصار اعدام شده‌اند.

این سازمان ضمن درخواست واکنش فوری سازمان‌های بین‌المللی و جامعه جهانی نسبت به این اعدام‌ها، از احتمال افزایش اعدام‌های دسته‌جمعی در روزهای آتی ابراز نگرانی کرده است.

براساس گزارش منتشر شده از سوی این سازمان یکی از ایشان، صبح چهارشنبه ٢۶فروردین۹۴، در شیراز و در ملاءعام به دار آویخته شده است.

اتهام وی محاربه از طریق سرقت مسلحانه و نیز نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز جنگی، جعل عنوان، تهدید و ارعاب بوده است.

همچنین منابع این سازمان گزارش داده‌اند که ۵ زندانی متهم به قتل نیز در زندان رجایی شهر به دار آویخته شده‌اند.

یکی از این زندانیان «جواد صابری» نام داشته و پیش از ١٨سالگی و در سال ١٣٨٧به اتهام قتل به قصاص محکوم شده بوده است.

این گزارش می‌افزاید که وی مشکل روانی داشته و مدتی پیش از اعدام نیز در بیمارستان روانی امین آباد، واقع در حومه تهران بستری بوده است.

از میان این ۵ اعدامی یکی از آنها یک تبعه افغانستان بوده است.

براساس این گزارش، ٣٧ نفر دیگر در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (٢۴ و ٢۵فروردین ماه) در زندان‌های رجائی‌شهر و قزل‌حصار به دار آویخته شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران، ضمن محکوم کردن این «اعدام‌های دسته‌جمعی و بی‌رویه» چند روز اخیر، خواهان واکنش فوری جامعه جهانی شده است.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران گفته عدم محکومیت این اعدام‌ها از سوی جامعه جهانی «پیام اشتباهی» را به مقامات حکومت ایران منتقل می‌کند.

وی تأکید کرده است: «جامعه جهانی نباید چشمانش را به روی اعدام‌های دسته‌جمعی، بی‌رویه و غیرقانونی حکومت ایران ببندد.»

العربیه فارسی

درباره این مطلب نظر دهید