انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

با تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی، آمریکا و اتحادیه اروپا بخشی از تحریم‌های ایران را معلق کردند

teliq

اویان نیوز: در پی تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران و تایید این موضوع توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بخشی از تحریم های خود علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، این تصمیم شامل تحریم بیمه و حمل و نقل نفت خام به مقصد مشتریان فعلی، محصولات پتروشیمی و فلزات گرانبها و چند مورد دیگر است.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ که در پاییز سال جاری در ژنو سوئیس به دست آمد، دوره تعلیق غنی سازی ۲۰ در صدی و تعلیق بخشی از تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، برای یک دوره زمانی شش ماهه خواهد بود.

تعلیق در یک روز

بر اساس تصمیم ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) اقدامات متقابلی که طرف ها بر انجام آن در توافق ژنو متعهد شده بودند، به طور همزمان خواهد بود.

بخش اصلی اجرای توافق ژنو که روز دوشنبه سی ام دی (بیستم ژانویه) انجام شد، تعلیق غنی سازی اورانیوم بیست درصدی، تایید آن از سوی آژانس و سپس تعلیق بلافاصله بخشی از تحریم های اتحادیه اروپاو آمریکا علیه ایران بود.

بخشی دیگر این توافق که شامل آزادسازی بخشی از دارایی های ایران و دسترسی این کشور برای خرید برخی اقلام اساسی همچون دارو در ازای رقیق شدن اورانیوم ۲۰ درصدی موجود ایران است، گام به گام و طی شش ماه آینده انجام خواهد شد.

قرار است ایران و گروه ۱+۵ در هفته های آینده مذاکرات را درباره سایر موضوعات مرتبط با برنامه اتمی ایران و تحریم های بین المللی و تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا آغاز کنند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که گروه ۱+۵ قصد دارد مذاکرات در مورد راه حل جامع و نهایی اختلافات با ایران را در ماه فوریه (بهمن و اسفند) آغاز کند.

همزمان با اعلام اجرای تعهد ایران در تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در وین، بعدازظهر روز دوشنبه به وقت ایران، نسخه ای از گزارش محرمانه آژانس در مورد ایران را مشاهده کرد که بر اساس آن “آژانس تعلیق تولید غنی سازی ۲۰ درصدی را تایید کرده بود.

بر اساس گزارش آژانس ایران از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴ غنی سازی اورانیوم بالاتر از پنج درصد U-۲۳۵ را در دو آبشار (هر یک شامل مجموعه ۱۶۴ سانتریفوژ) در تأسیسات آزمایشی غنی سازی سوخت [در نطنز] و چهار آبشار در تأسیسات غنی سازی سوخت فردو که در گذشته برای این کار مورد بهره برداری قرار می گرفت، تعلیق کرده است.

در این گزارش آمده است که ایران رقیق کردن نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده خود را آغاز و با ساز و کار افزایش دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته ای نطنز و فردو موافقت کرده است.

ساعاتی پس از آغاز اجرای توافق ژنو و پیش از اعلام تصمیم اتحادیه اروپا و آمریکا به تعلیق شش ماهه برخی از تحریم‌ها، ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی از واکنش بازار به آغاز اجرای توافق ژنو خبر داده است.

بر اساس گزارش ایرنا، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد با ۴۷ تومان کاهش به ۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و قیمت سکه تمام بهار آزادی هم با ۱۹ هزار تومان کاهش به ۸۵۳ هزار تومان رسیده است.

درباره این مطلب نظر دهید