انتخاب زبان

مطالب اسلایدر

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

به مناسبت روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی

g_image

اختصاصی اویان نیوز:روز بیست و یکم ماه مارچ برابر است با روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی. در چنین روزی در سال ۱۹۶۰ اجتماع آرام و اعتراضی سیاهپوستان در آفریقای جنوبی علیه قانون آپارتاید، توسط اقلیت حاکم سفید پوست به خاک و خون کشیده شد. در این حادثه پلیس بر روی تظاهرات کنندگان آتش گشود و ۶۹ تن کشته شدند.
کلمه آپارتاید از سال ۱۹۴۸ م توسط دفتر مرکزی حزب ناسیونالیست کشور افریقای جنوبی به کار گرفته شد. هدف از اعلام و اعمال این سیاست، جداسازی سفیدپوستان از غیر سفیدپوستان و به ویژه سیاهان بود. آن‌ها رسماً اعلام کردند که سیاست آپارتایدْ همه گروه‌های نژادی را فروتر از سفیدپوستان می‌داند و علی‌رغم اعتراضات افکار عمومی و سازمان‌ های بین‌المللی، به رفتار خود ادامه دادند. این وضعیت تا آخرین دهه قرن بیستم ادامه داشت و سرانجام، تلاش‌ها و کوشش‌های مردمی به لغو این سیاست در هفدهم ژوئن ۱۹۹۱ م انجامید.
سازمان ملل روز ۲۱ مارچ را به احترام کشته شدگان سال ۱۹۶۰ آفریقای جنوبی و برای جلب توجه جهانیان در کمک به رفع هرگونه نژادپرستی به عنوان روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی نام گذاری نمود. بان کی مون،دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت فرارسیدن این روز و نیز آغازهفته همبستگی با ملتهای در حال مبارزه علیه نژاد پرستی و تبعیض نژادی بیانیه ای صادر نموده و ضمن تبریک این روز و اهمیت رفع هرگونه صور تبعیض نژادی در بند آخر آن چنین آورده است:
” ما برای پایان دادن به نژاد پرستی لازم است تمام توان خود را بکار گیریم و ورزش نیز میتواند برای نیل به این هدف کمک بزرگی کند. بیایید در این روز بین المللی، برای تحقق آرمان مان جهت پایان دادن به تبعیض نژادی، عدالت، برابری و رهایی از ترس ، همگی هم پیمان شویم.”
در سخنان وی چنان که مشهود است ورزش نقشی به سزا در مبارزه با نژادپرستی ایفا می کند.در سال های اخیر برخوردهای نژادپرستانه با رنگین پوستان شاغل در سطح اول فوتبال اروپا افزایش یافته است. رفتارهای نژادپرستانه اگرچه بعضا از سوی بازیکنان حرفه ای و به اشکال مختلف صورت می گیرد اما این امر چه در تکرار و تعداد دفعات آن و چه در میزان تاثیر بر قربانیان آن قابل مقایسه با چنین رفتارهایی از سوی طرفداران تیم های باشگاهی اروپایی نیست.
در کشور ایران نیز انواع تبعیض فرهنگی و اقتصادی سیستماتیک بر علیه ملل تحت ستم ،خود زمینه و بستری برای بروز و تقویت اندیشه و رفتار نژادپرستانه قوم غالب بر علیه سایر اقوام گردیده است. نگاه توام با تحقیر و تمسخر از سوی فارس زبانان مرکز ایران بر علیه ملل حاشیه ای در هنر،ادبیات،گفتمان های سیاسی و نیز گفتگوهای روزمره توده مردم قوم غالب چنان ریشه دوانده که دیگر هیچ قبحی بر رفتار و کردار خود نمی بینند و هرگونه اعتراضی را نیز با الفاظی چون (تعصب قومی) و(افکار تجزیه طلبانه) نام می نهند.
بارزترین نمود چنین اندیشه و رفتار غیر انسانی در سال های اخیر رفتار و شعارهای نژادپرستانه ایشان بر علیه ملت ترک آذربایجان در بازی های تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در شهرهای فارس نشین،از رشت تا بوشهر و تهران و … بوده است.اگرچه در پاسخ به چنین رفتاری طرفداران تراکتور به هیچ عنوان به رفتارهای نژادپرستانه و تحقیر قومی خاص نپرداخته اند اما شکاف هویتی حاصل از چنین اندیشه ای خود از عوامل اصلی گسترش افکار مرکزگریز در بین آذربایجانی ها بوده است. نهادینه شدن نژادگرایی آریایی در بین قوم فارس چنان عمیق بوده است که حتی روشنفکران ایشان نیز چندان تمایلی به نقد این ارزش ضد انسانی جامعه فارس محور ایران نیز نداشته اند.
برافراشتان بنر “آذربایجان جنوبی ایران نیست” در استادیوم سهند که با بازتاب بین المللی فراوانی روبرو گشت خود واکنشی بود بر سال ها نژادگرایی آریامحور حاکم بر ایران. واکنشی که نه بر مبنای نژادگرایی و تحقیر قومی دیگر که بر پایه اندیشه ای ملی گرایانه صورت گرفت.در جهان کنونی نقش ورزش و میادین ورزشی در بازتاب افکار انسانی یا ضد انسانی هر قوم و ملتی انکارناپذیر است.ملت آذربایجان نیز با بهره گیری از چنین میادینی همواره روح انسانی خود و نفی هرگونه تبعیض نژادی و مبارزه با آن را به خوبی نشان داده و در کنار آن بدون هیچ گونه شعار یا رفتار نژادگرایانه به فریاد خواست های انسانی سرکوب شده خویش نیز پرداخته است.سخنان بان کی مون در روز جهانی مبارزه با تبعیض نژادی و اهمیت عرصه ورزش در این مبارزه خود مهر تایید دیگری است بر اهمیت حضور پرشورتر طرفداران تیم های گوناگون ورزشی آذربایجان در استادیوم ها و ادامه مبارزه مدنی در شیوه ای چنین مدرن.

اویان نیوز

درباره این مطلب نظر دهید