انتخاب زبان

آخرین اخبار

تعطیلی سه ساله کشتارگاه ملکان/گوشت مصرفی مردم ملكان بالاتر از قیمت واقعی تمام می شود

13920430135741887_PhotoL

اویان نیوز: تنها کشتارگاه دام ملکان از حدود ۳ سال پیش تعطیل شده و تاکنون هیچ اقدامی در جهت تغییر آن به صنعتی و یا نیمه صنعتی و یا احداث کشتارگاه صنعتی در نقطه ای دیگر این شهرستان نشده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصر نیوز، از این رو قصابان ملکانی مجبورند روزانه با طی ۴۰ کیلومتر مسافت به مراغه و ۲۵ کیلومتر به بناب گوشت مورد نیاز این شهرستان را از شهرهای بناب و مراغه تامین کنند.

امری که علاوه بر دوری مسافت و اتلاف وقت منجر به هزینه هایی در حین رفت و برگشت برای این کسبه نیز شده و موجبات گلایه و نارضایتی آنها را نیز فراهم نموده است.

 مدیر اداره دامپزشکی ملکان نیز با بیان اینکه دولت در جهت ساماندهی کشتارگاه های دام جایگاههای سنتی را تعطیل نموده افزود: کشتارگاه دام شهرستان ملکان نیز از جمله ۱۱ کشتارگاه استان بود که بخاطر سنتی بودن از سال ۹۱ تعطیل شده است.

فدای حسینی گفت: نیاز روزانه حداکثر ۱۷۰۰ کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفند در ملکان از طریق کشتارگاه های مراغه و بناب تامین می شود.

وی از فعالیت ۳۱ واحد قصابی در شهرستان ملکان خبر داد و گفت ۱۴ واحد قصابی در شهر ملکان و بقیه در شهرهای و روستاهای تابعه فعالیت می کنند.

فدای حسینی گفت: بر اساس قرارداد اداره دامپزشکی ملکان کشتارگاه های بناب و مراغه فقط هزینه ذبح از قصابان ملکانی اخذ نموده و هزینه ای بابت حمل از قصابان ملکان دریافت نمی کنند.

وی در پاسخ به علل عدم اقدامات لازم طی ۳ سال گذشته در جهت احداث کشتارگاه صنعتی و یا نیمه صنعتی و یا بازگشایی کشتارگاه قبلی در شهرستان ملکان، نبود سرمایه گذار را علت اصلی آن دانست و اظهارکرد: در صورت وجود سرمایه گذار جهت احداث کشتارگاه در ملکان، اداره دامپزشکی این شهرستان آماده همکاری های لازم می باشد.

قصابان ملکان نیز با انتقاد از نبود کشتارگاه در ملکان، کشتارگاه تعطیل شده ملکان را از لحاظ بهداشتی به مراتب بهتر از کشتارگاه شهرهای مراغه و بناب و میاندوآب  دانسته و درباره تعطیلی کشتارگاه ملکان می گویند: فقط اینکه اسمش کشتارگاه سنتی بود و همچنین بخاطر نبود یک بالابر و ذبح سنتی این محل را تعطیل کردند.

یکی دیگر از قصابان ملکان نیز با رد گفته مدیر اداره دامپزشکی ملکان مبنی بر حمل مجانی گوشت قصابان ملکانی از کشتارگاه های بناب و مراغه اظهار کرد به هیچ وجه چنین حرفی صحت ندارد و بابت حمل گوشت و در قالب عوارض مبلغ حمل را از قصابان این شهرستان اخذ می کنند.

وی گفت علاوه بر اتلاف وقت و پرداخت هزینه حمل از کشتارگاه ، در موقع بردن گوساله به کشتارگاه های بناب و مراغه نیز مبلغ ۵۰۰ هزار ریال بابت کرایه به وانت بارها می پردازیم که ما نیز مجبوریم هزینه های رفت و برگشت را به قیمت گوشت اضافه کنیم که این امر نیز باعث می شود گوشت مصرفی مردم ملکان بالاتر از قیمت واقعی تمام شود.

شهرستان ملکان با حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت شهری و روستایی دارای ۳ شهر و ۲ بخش و ۸۴ پارچه روستا می باشد.

درباره این مطلب نظر دهید