انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تهدید کاوشگران ارک تبریز و توقف کاوش های باستان شناسی/اعزام هیأتی برای جلوگیری از اخلال در کاوش

nejati-16-of-20-759x453

اختصاصی اویان نیوز: پس از تهدید برخی از کاوشگران در محوطه ارک علیشاه تبریز، کاوش های باستان شناسی در این محوطه تاریخی متوقف شده است.

به گزارش اویان نیوز، در روزهای اخیر شماری از کاوشگران میراث فرهنگی محوطه ارک علیشاه تبریز از سوی «نماینده بنیاد مصلی تبریز» تهدید به «بازداشت و بازجویی» شده اند.

با ادامه این تهدیدها، کاوشگران میراث فرهنگی تبریز مجبور به توقف کاوش های باستان شناسی در محوطه ارک تبریز شده اند.

یک منبع مطلع در این رابطه به اویان نیوز گفت: «فردی به نام اخباری که نماینده بنیاد مصلی تبریز است، در روزهای اخیر بارها کاوشگران را به بازداشت و بازجویی تهدید کرده است. پس از افزایش و جددی تر شدن این تهدیدها، فعالیت های باستان شناسی در این محوطه متوقف شده است.»

اعزام هیأتی برای جلوگیری از اخلال در کاوش اضطراری ارک علیشاه

چهارشنبه ۱۲بهمن۹۵ معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای «جلوگیری از اخلال در کاوش‌های اضطراری باستان شناسی در ارک علیشاه» هیأتی را به تبریز اعزام کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد حسن طالبیان (معاونت میراث فرهنگی کشور) پس از دریافت گزارش کاوشگران ارک علیشاه، هیأتی را برای بررسی موضوع و حل مشکل به تبریز اعزام کرده است.

«تعدی به محدودۀ کاوشگاه هیات باستان شناسی» و «ممانعت جدی از گسترش گمانه های کاوش و کارشکنی در اعمال نظر فنی کارشناسان باستان شناسی» از مواردی است که در این گزارش مورد تأکید قرار گرفته است.

در اوایل بهمن ماه سال جاری مرتضی آبدار مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز کاوش های باستان شناسی محوطه ارک علیشاه تبریز خبر داد.

وی در آن زمان گفت: تیم متخصص ۲۰ نفره متشکل از باستان شناسان اداره کل، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و دانشکده باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز عملیات بررسی و کاوش های باستان شناسی و باستان سنجی خود را به منظور ادامه روند نقشه برداری ژئوفیزیک و گمانه زنی در خصوص وجود آثار باستانی در محوطه ارک آغاز نموده اند.

آبدار گفت: هرگونه آثار تاریخی کشف شده از این محوطه پس از بررسی های علمی با نتایج بدست آمده از سازهای رویت شده در مرحله نقشه برداری ژئوفیزیکی مطابقت داده شده و نظر نهایی از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام خواهد شد.

با توقف عملیات باستان شناسی در ارک علیشاه تبریز بیم آن می رود عملیات احداث پارکینگ و حفاری های غیر مجاز در این محوطه تاریخی دوباره از سر گرفته شود.

4

سابقه خبر در اویان نیوز:

احداث پارکینگ در محوطه ارک بدون اخذ مجوز آغاز شده است

با هر نوع عملیات عمرانی در محوطه ارک مخالفیم

آغاز نقشه برداری ژئوفیزیکی محدوده ارک تبریز

بازداشت مرتضی شعبانی خلخالی هنگام عکس برداری از ارک تبریز

تاکید معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی بر توقف عملیات خاکبرداری ارک علیشاه تبریز

ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز متوقف شد

درخواست از معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی فوری به ارگ علیشاه تبریز

وضعیت آثار تاریخی و عملکرد مسئولان در هفته میراث فرهنگی – بخش اول آذربایجان شرقی

یک نظر یرای این مطلب داده شده است

  1. بیرده بو کی من عمران مهندیسلرینین بیرینن ایشیتمیشدیم کی ارکین دالیندا مخابراتین قاباغینداکی پارکینگین توپراقلارینی گوتورنده چوخلی تاریخی آثار گورونموشدی کی شبیستری دن تعیین و تکلیف ایلماقلیغینان ،آثار آرادان گوتورولوپ و ویران اولوندی.

درباره این مطلب نظر دهید