انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تکاب؛ روستاییان با بستن راه، مانع تردد معدنکاران شدند

tikab2

اختصاصی اویان نیوز: اهالی روستاهای یولغون آغاج و قالاجیق(قله جوق) از توابع شهرستان تکاب در اعتراض به استحصال معادن و تخریب مراتع و چراگاه های منطقه، راه را بر روی معدنکاران بستند.

بنا به اطلاع اویان نیوز، چهارشنبه ۲۲اردیبهشت۹۵ اهالی روستاهای یولغون آغاج و قالاجیق(قله جوق) تکاب، در اعتراض به استحصال معادن و تخریب مراتع و زمین های کشاورزی و عدم توجه مسؤولان به تذکرات اهالی، اقدام به بستن جاده نموده و از تردد ماشین های معدنکاران جلوگیری کردند.

در پی این تجمع اعتراضی، نمایندگان ادارات دادگستری، منابع طبیعی و همچنین ماموران نیروی انتظامی در محل حاضر شدند و با تهدید و تطمیع، خواستار پایان دادن به اعتراض روستاییان شدند.

این تجمع اعتراضی در نهایت با مداخله ماموران امنیتی پایان یافت.

در شهرستان تکاب (تیکان تپه) بیش از هشتاد معدن سنگ فعال می باشد که بیش از بیست و پنج مورد آن در مسیر یولغون آغاج- قره بولاق واقع شده است با این حال، اهالی منطقه از بیکاری و محرومیت رنج می برند و این روستاها حتی از داشتن راه ارتباطی مناسب نیز بی بهره اند.

به گفته اهالی وعده های مسؤولان مبنی بر آسفالت کردن راه های ارتباطی این روستاییان تحقق نیافته است.

گفته می شود، مالکیت اغلب معادن این منطقه متعلق به افراد غیر بومی و عمدتا اهل اصفهان می باشد.

به اعتقاد اهالی منطقه، تاکنون معادن واقع شده در شهرستان تکاب(تیکان تپه) سودی برای منطقه نداشته و فعالیت این معادن صدمات فراوانی به راههای ارتباطی، چشمه ها و منابع آبی، چراگاه ها، مراتع و زمین های کشاورزی روستاییان وارد کرده است؛ به این دلیل در سال های اخیر در روستاهای قوجور، قره بولاق، اوغول بیک، اربشه، گؤله گؤله، بیراینجه و دورباش درگیری هایی بین روستاییان و معدنکاران صورت گرفته است.

 tikab1 tikab2 tikab3 tikab4

درباره این مطلب نظر دهید