انتخاب زبان

آخرین اخبار

تیکان تپه: اعتراض اهالی روستای "قوجور" به استخراج معدن /بازداشت 2 تن از معترضان

tikab5

اختصاصی اویان نیوز: در پی تجمع اعتراضی اهالی  روستای “قوجور” از توابع شهرستان تکاب (تیکان تپه) به استخراج معادن  حداقل دو تن از معترضان بازداشت شدند.

بنا به اطلاع اویان نیوز، یکشنبه ۲آذر۹۳ جمعی از اهالی روستای “قوجور” از توابع شهرستان تکاب (تیکان تپه) در اعتراض به عبور یک تریلر سنگین حامل یک دستگاه بولدوزر به مقصد معدن «چیچکلی» تجمع اعتراضی برگزار کردند.

معدنکاران قصد داشتند این محموله ترافیکی سنگین را از این روستا عبور دهند.

پس از آن مهدی قهرمانی فرماندار شهرستان تکاب به همراه ماموران نیروی انتظامی در روستای “قوجور” حاضر شده و با تهدید و بازداشت دو تن از معترضان، این محموله ترافیکی را از داخل روستاهای منتهی به معدن «چیچکلی» اسکورت نمودند.

بر اساس این گزارش، بیت الله فریدونی و جمشید یاری نام دو تن از بازداشت شدگان می باشد.

پس از چند ساعت بازداشت این ۲ روستائی اهل روستای “قوجور” به قید وثیقه آزاد شدند.

اتهام بازداشت شدگان گزارش نشده است.

به گفته ی اهالی، عبور محموله های سنگین ترافیکی از داخل بافت فرسوده و قدیمی روستاها بسیار خطرناک و برای روستاییان زیانبار می باشد.

پیشتر مهدی قهرمانی فرماندار تکاب (تیکان تپه) با حضور در روستاهای «اوغول بیک»، «قره بولاق» و «دورباش» تهدید نموده بود در صورت مقاومت در برابر انتقال سنگ های معدنی از طریق راه های این روستاها، دستور قطع آب و برق روستائیان را صادر خواهد نمود.

همچنین با حمایت فرماندار تکاب مجوز آغاز مجدد فعالیت معدن سنگ «گؤله گؤله» صادر شده بود که با تجمع اهالی روستای «گؤله گؤله» مقابل سازمات محیط زیست باره دیگر مجوز فعالیت این معدن ابطال گردید.

به اعتقاد فعالان محلی، با روی کار آمدن مهدی قهرمانی به عنوان فرماندار شهرستان تکاب (تیکان تپه) با هرگونه اعتراضات مردمی با معدنکاران بشدت برخورد نموده است.

فعالان محلی معتقدند، به رغم ملی بودن و تعهدات قانونی متولیان استخراج معادن، تاکنون این معادن و سایر معادن واقع شده در شهرستان تکاب(تیکان تپه) سودی برای اهالی نداشته و تنها فقر و محرومیت و آلودگی محیط زیستی نصیب ساکنان بومی شده است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

 ارمغان بزرگترین معدن طلای خاورمیانه برای آذربایجان

تیکان تپه: اعتراض رانندگان و کارگران به عدم دریافت حقوق خود به خشونت کشید

تهران: تجمع اهالی روستای «گؤله گؤله» تکاب در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست

تکاب: درگیری اهالی روستای «قره بولاق» با معدنکاران

تکاب: اعتراض اهالی روستای «ساریجالی» به استحصال معدن پلی متال

تیکان تپه: تجمع اهالی روستای «گؤله گؤله» دراعتراض به فعالیت معدن سنگ آهن

درباره این مطلب نظر دهید