انتخاب زبان

آخرین اخبار

خداآفرین: شهرستانی فاقد «حتی یک کلینیک»

xudaferin

اختصاصی اویان نیوز: شهرستان خداآفرین با جمعیتی بالغ بر ۳۷۰۰۰ نفر، از شهر‌های استان آذربایجان‌شرقی فاقد بیمارستان و کلینیک درمانی است.

به گزارش اویان نیوز، اهالی شهرستان خداآفرین در تمام سال‌های زندگی‌شان در کنار مشکلاتی همچون کمبود آب آشامیدنی سالم و بهداشتی از نبود حتی یک بیمارستان و کلینک درمانی رنج می برند.

روز ۴دی۹۳ اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خداآفرین، به «نبود حتی یک کلینیک در این شهرستان» اذعان کرد.

وی در این جلسه با اشاره به این که ارائه خدمات درمانی به مردم این شهرستان از طریق مرکز بهداشت امکان‌پذیر نیست، به دانشگاه علوم پزشکی تبریز دستور داد مجوز احداث یک کلینیک شبانه‌روزی را سریعا به منطقه آزاد ارس صادر کند.

جبارزاده در سخنان خود گفته بود: شاید احداث بیمارستان در این منطقه توجیه اقتصادی نداشته باشد، اما قطعا احداث یک کلینیک مجهز می‌تواند نیاز اهالی منطقه را برآورده سازد.

در کنار تمام مشکلات ریز و درشت، «نبود حتی یک کلینیک»، بر حجم مشکلات مردمان این شهرستان افزوده و باید برای بهبود و درمان خود با تحمل هزینه‌هایی که چندان تناسبی با توان مالی‌شان ندارد، عازم شهرهایی همچون کلیبر، اهر، پارساباد و تبریز شوند و مسافتی طولانی با راه‌های غیراستاندارد و خطرناک را تحمل کنند.

سارا زنی ۳۷ ساله از شهر خمارلو به اویان نیوز می گوید: «ساعت ۸٫۳۰ صبح درد شدیدی از ناحیه شکم تمام توانم را از من گرفت. با مراجعه به مرکز بهداشت به دلیل نبود امکانات لازم و پزشک متخصص عازم کلیبر شدیم. درطول مسیر پر پیچ و خم جاده، عرق سردی تمام وجودم را فراگرفته بود و بیشتر از آنکه به فکر خود باشم، آخرین جمله دختر خردسالم که هنگام خروج از خانه گفت مامان کی بر میگردی؟ ذهنم را مشغول کرده بود. نمی دانستم که بر می گردم یا نه

اغلب ساکنان شهرستان خداآفرین مشکلات درمانی را تجربه کرده و می کنند و از آنجا که اکثر ساکنان با فقر دست به گریبانند به علت ناتوانی از هزینه‌های درمانی همراه با رفت و آمد مسافتهای طولانی، با «انصراف اجباری» از پیگیری مداوای خود، از بهبودی محروم می شوند که پایان زندگی این بیماران مرگ تدریجی بر اثر عود بیماری است.

بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، برخورداری از خدمات بهداشتی‌درمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی. دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایتهای مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.

در بند ۲ ماده ۲۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است: هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

و ماده ۱۲میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از ایجاد شرایط‌ مناسب‌ برای‌ تأمین‌ مراجع‌ پزشکی‌ و کمکهای‌ پزشکی‌ برای‌ عموم‌ در صورت‌ ابتلاء به‌ بیماری‌ تاکید دارد.

با این وجود، تا به امروز هیچ اقدام موثری در این شهرستان، برای ایجاد مراکز درمانی متناسب با نیاز مردم نشده است.

کودکان زیادی همچون فرزند خردسال سارا، در تمام طول حیات خود خاطرات و لحظات دردناک جدایی از نزدیکانشان را به یاد خواهند آورند که خویشاوندان و دوستان بیمارشان بر اثر کمبود امکانات بهداشتی و درمانی، فوت کرده یا جان خود را در جاده‌های منتهی به دیگر شهرستان‌ها از دست داده اند.

شهرستان خداآفرین با جمعیتی بالغ بر ۳۷۰۰۰ نفر از سه بخش مرکزی، گرمادوز و منجوان در شمال استان آذربایجان شرقی با کشور جمهوری آذربایجان همجوار است.

درباره این مطلب نظر دهید