انتخاب زبان

آخرین اخبار

خدیجه اسماعیل به 7سال و نیم زندان محکوم شد

xedice ismail

اویان نیوز: دادگاهی در باکو خدیجه اسماعیل روزنامه نگار آذربایجانی را به ۷سال و نیم زندان محکوم شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی (AzadlıqRadiosu)، سه شنبه ۱۰شهریور۹۴ قاضی دادگاه جنایی باکو خدیجه اسماعیل را به ۷سال و ۶ ماه زندان محکوم کرد.

علاوه بر این وی به مدت ۳ سال از کار در مشاغل دولتی منع شده است.

از جمله اتهام های این روزنامه نگار «فرار مالیاتی»، «سو استفاده از موقعیت» و «فعالیت های تجارتی غیر قانونی» عنوان شده است.

این روزنامه نگار تمام اتهامات را «بی اساس» خوانده است.

وی روز ۵دسامبر سال ۲۰۱۴ پس از احضار به دفتر دادستانی بازداشت شد.

احضار و بازداشت وی به دنبال شکایت فردی به نام تورال مصطفایف صورت گرفت که ادعا کرده خدیجه اسماعیل او را به سمت خودکشی سوق داده است.

خدیجه اسماعیل به بررسی و افشای فعالیت‌های اقتصادی رییس جمهوری آذربایجان و خانواده او مشهور است. او همچنین مجری یک برنامه رادیویی است که به پخش گزارش‌های خبرنگارانی که در باره فساد و جرایم سازمان یافته تحقیق می‌کنند، اختصاص دارد.

روز پیش از بازداشت وی، رامیز مهدیوف معاون رییس جمهوری آذربایجان او را به خیانت و کارکنان بخش آذربایجانی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (آزادلیق) را به جاسوسی برای بیگانگان متهم کرده بود.

کارنامه حرفه‌ای خدیجه اسماعیل

مجله آتلانیتک عنوان «اندیشگر شجاع» را به خدیجه اسماعیل داده است. او سال ۲۰۱۲ جایزه رسانه آزاد اروپای شرقی را کسب کرد و جایزه شجاعت خبرنگاری بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان را دریافت کرد.

وی همچنین برای فعالیت‌هایش درباره «فعالیت‌های تجاری مبهم» خانواده رییس‌جمهوری آذربایجان موفق به دریافت جایزه درخشش بین‌المللی شده است.

خدیجه اسماعیل یکی از همکاران بخش آذربایجانی رادیو آزادی / رادیو اروپای آزاد است. او مجری برنامه رادیویی است که به طور گسترده به فعالیت‌های اقتصادی اعضای خانواده الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان می‌پردازد.

وی از ژانویه ۲۰۱۲ هدف حمله‌های سیاسی رسانه‌های وابسته به دولت قرار گرفته و به آزار فیزیکی تهدید شده است.

پس از دیدار با نمایندگان سنای آمریکا در باکو، رسانه‌های دولتی آذربایجان او را به جاسوسی برای آمریکا متهم کردند.

درباره این مطلب نظر دهید