انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

خسارت میلیاردی سرما و تگرگ به باغات بناب و ملكان

sermazedegi

اویان نیوز: سرما و تگرگ ۶۱۰ میلیارد ریال به باغات کشاورزی بناب و ۵۰ میلیارد ریال به باغات انگور ملکان خسارت زد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از فارس، فرماندار بناب گفت: سرمای آخرین روزهای سال گذشته و همچنین بارش تگرگ در فروردین ماه امسال به ۱۸۹۷ هکتار از باغات بادام، زردآلو، هلو، آلوچه، سیب و گلابی این شهرستان ۴۰ الی ۹۰ درصد خسارت وارد کرده است.

ولی‌الله فرج‌اللهی ظهر در جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان بناب با بیان اینکه در اثر این سرمازدگی بالغ بر ۶۱۰ میلیارد ریال به کشاورزان بناب خسارت وارد شده است، از مسئولان بیمه محصولات کشاورزی خواست نسبت به تشکیل پرونده و پرداخت غرامت کشاورزان خسارت دیده اقدام کنند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان جهادکشاورزی و امور آب شهرستان به خاطر تشکیل جلسات متعدد و برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطح روستاهای منطقه افزود: با آگاه‌سازی که صورت گرفت، امسال سطح زیرکشت محصول پیاز در این شهرستان ۵۰۰ هکتار کاهش یافت که این کاهش باعث شد ۶٫۵ میلیون متر مکعب در استفاده از آب صرفه‌جویی صورت گیرد که این اقدام مناسبی بود و امیدواریم همچنان نسبت به آگاه‌سازی اهالی اقدام شود.

خسارت ۵۰ میلیارد ریالی سرما به باغات انگور ملکان

در همین حال مدیر جهاد کشاورزی ملکان گفت: بر اثر سرمای روزهای گذشته، باغات انگور در شهرستان ملکان ۵۰ میلیارد ریال خسارت دیدند.

به گزارش ایسنا، علی صیادی در گفت‌وگو با خبرنگاران به روستاهای خسارت دیده اشاره و اظهار کرد: بر اثر سرمازدگی به باغات انگور روستاهای میدانجوق، قوریجان، گدگلو، قره خضر، شیرین کند و تازه قلعه و همچنین شهر لیلان از توابع شهرستان ملکان ۵۰ الی ۸۰درصد خسارت وارد شده است.

وی افزود: سال گذشته نیز در اثر سرمازدگی بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال به باغات انگور ملکان خسارت وارد شد.

مدیر جهاد کشاورزی، افزایش غرامت بیمه محصولات کشاورزی را ضروری خواند و اظهار کرد: غرامتی که به باغداران داده می شود کمتر از یک سوم هزینه های آنهاست.

وی افزود: همچنین براثر سرمازدگی باغات گردو و سایر سردرختی ها بشدت دچار سرمازدگی شده اند.

؛ شهرستان ملکان با داشتن ۱۱ هزار هکتار باغات انگور و تولید سالیانه ۲۵۰ هزار تن انگور مقام نخست استان و مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده به طوریکه ۷۰ درصد انگور آذربایجان شرقی و ۷ درصد انگور کشور در این شهرستان تولید می شود و شغل اکثر اهالی این شهرستان چه روستایی و چه شهری تاکداری است.

درباره این مطلب نظر دهید