انتخاب زبان

آخرین اخبار

رسانه های محلی فعالین فرهنگی آذربایجانی را با اتهامات سنگین مواجه ساختند

oxtay reshidi

اختصاصی اویان نیوز: در پی بازداشت چند فعال فرهنگی در تبریز سایت های منطقه ای آذربایجان با اتهام زنی به این فعالین سعی در مخدوش کردن چهره ایشان در افکار عمومی نمودند .

بنا به نامه وارده به سایت خبری – تحلیلی اویان نیوز، سایت آناج و سبلانه با همراهی سایر سایت های خبری با اتهام زنی به فعالین فرهنگی بازداشت شده در تبریز سعی در مخدوش کردن چهره این فعالین در افکار عمومی را دارند. این اتهامات در حالی به این اشخاص منتسب می گردد که تاکنون هیچ یک از مقامات و یا مراجع قضایی به طور رسمی علت بازداشت و اتهام های وارده به این افراد را ذکر نکرده اند.

در این نامه آمده است، یکی از وظایف سایت ها و رسانه های خبری اطلاع رسانی بی طرفانه و دوری از هرگونه قضاوت می باشد که متاسفانه سایت های خبری محلی فعال در آذربایجان با رعایت نکردن اصول اولیه اخلاق رسانه ای همسو با سایر رسانه های مرکزگرا و معاند حقوق آذربایجان، سعی در القای مسائلی خلاف واقع به خوانندگان خود دارند.

نگارنده این نامه در ادامه آورده است ، به دنبال بازداشت ۶ تن از فعالین فرهنگی آذربایجان در تبریز و انعکاس گسترده ی این خبر در رسانه های جمعی منطقه الخصوص جمهوری آذربایجان و ترکیه، سایت های خبری در ایران با موضعی منفعلانه اقدام به نشر این اخبار نمودند. متاسفانه در اخبار منتشر شده از سوی این رسانه ها بی طرفی، اولین و ابتدایی ترین اصول اخلاق خبری رعایت نگردیده و فعالین بازداشت شده را با عناوینی همچون “قومگرا” ، “فعالین سابقه دار امنیتی”، “مسئله دار”، “عناصر نامطلوب اسرائیلی- امریکایی” و … خطاب نمودند.

همچنین در این نامه آمده است، سایت خبری آناج محمد رشیدی(اوختای) را فعال “قوم گرا” معرفی می کند. سایت خبری سبلانه به استناد به بولتن نیوز بدون اشاره به نام فعالین ایشان را “مسئله دار” ، فعالین سابقه دار امنیتی” معرفی کرده و درخصوص خالیده خالید وی را مرتبط با “عناصر نامطلوب اسرائیلی- امریکایی” خطاب می کند. این فعالین در حالی با این عناوین معرفی می شوند که در سابقه فعالیتی ایشان مواردی نظیر شهریار شناسی، استاد موسیقی آذربایجانی، نویسنده و … به چشم می خورد. این رسانه ها پا را از این فراتر گذاشته و با خطاب دادن جمهوری آذربایجان به عنوان “رژیم“، در جملاتی متناقض مدعی شده اند وظیفه این افراد برهم زدن روابط ایران با “رژیم باکو” بوده است!

این نامه با ذکر حقوق آذربایجانیان ساکن ایران آورده است، فعالین  بازداشت شده در تبریز با نشر و ترویج فرهنگ وموسیقی آذربایجانی درصدد زنده نگهداشتن آداب و رسوم غنی آذربایجان می باشند ؛ حال این سوال مطرح می شود که چرا مروجین و مدافعین فرهنگ یک سرزمین پیش از محاکمه در یک دادگاه صالحه با انواع اتهامات مواجه می گردند؟

در این نامه با اشاره به قوانین مطبوعات و رسانه ها و اینکه سایتهای خبری فعال در ایران مشمول قوانین نظارت بر مطبوعات می باشند آورده است  طبق ماده ۳۰ قانون نظارت بر مطبوعات “انتشار هر نوع مطلب مشتمل بر تهمت یا افترا یا فحش و الفاظ رکیک یا نسبتهای توهین آمیز و نظایر آن نسبت به اشخاص ممنوع است” همچنین طبق ماده ۳۱ این قانون ” انتشار مطالبی که مشتمل برتهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است و مدیر مسئول به محاکم قضایی معرفی و با وی طبق قانون تعزیرات رفتار خواهد شد.

همچنین در اصل ششم اصول بین المللی اخلاق حرفه ای در روزنامه نگاری “احترام به حق فردی، حفظ حریم و اسرار خصوصی و شؤون انسانی که با قوانین ملی و بین المللی مربوط به حفظ حقوق و شهرت افراد، منعِ افترا، تهمت، توهین و مخدوش کردن شهرت افراد، هماهنگ است، بخشی لاینفک از معیارهای حرفه ای روزنامه نگار محسوب می شود.”

در پایان این نامه با اشاره به نقض حقوق شهروندی فعالین فرهنگی بازداشت شده آمده است، در فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انواع حقوق مردم و آزادیهای اجتماعی و حدود آن بیان شده است. طبق اصل ۳۷ قانون اساسی ” هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود، مگر این که جرم او در دادگاه ثابت شود.” همچنین طبق اصل ۳۹ قانون اساسی” هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است “. برهمین اساس طبق ماده ۱۰ قانون مسئولیت مدنی ” کسی که به حیثیت و اعتبارات شخصی یا خانوادگی او لطمه وارد شود می تواند از کسی که لطمه را وارد نموده است جبران زیان مادی و معنوی خود را بخواهد هرگاه اهمیت زیان و نوع تقصیر ایجاب نماید دادگاه می تواند درصورت اثبات تقصیر علاوه بر صدور حکم برخسارت مالی، حکم به رفع زیان از طریق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن نماید.” همچنین بر اساس ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی “هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌ موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آن‌ها حسب مورد محکوم خواهد شد.

در قرآن کریم نیز بیش از چهل آیه درباره تهمت و بهتان به مردم نازل شده است که این نشانگر حساسیت این مسئله نزد پروردگار دارد. علاوه بر آن  پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ می فرماید: هر کس به مرد یا زن با ایمانی بهتان بزند یا درباره ی کسی چیزی بگوید که در او نیست خداوند در قیامت او را بر تلی از آتش قرار می‌دهد تا از آنچه گفته است خارج شود و از عهده ی‌ گفته ی خود بیرون آید.

فعالین آذربایجانی معتقدند که برخی رسانه ها و سایت های خبری محلی  – آناج ، سبلانه و… -  به جای انعکاس اخبار دقیق و بی طرفانه ، گاهی همسو با سایر رسانه های  معاند حقوق آذربایجانیان ساکن ایران حرکت کرده و در برخی مواقع در انتشار اخبار غیر واقع، گوی سبقت را از آنان می ربایند.

به اعتقاد این فعالین عدم پیگیری و طرح دعوی اینگونه موارد در مراجع ذیربط در جری شدن برخی رسانه ها در طرح اتهامات بی  اساس نقش عمده ای داشته است.

گفتنی است پیشتر نیز شبکه استانی سهند با پخش تصاویر مهندسی شده و هدفمند در مستندی با موضوعیت زلزله آذربایجان  سعی در القای اتهامات بی اساس به چند فعال آذربایجانی و مخدوش کردن چهره ایشان در افکار عمومی را داشت .

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید