انتخاب زبان

آخرین اخبار

سازمان ملل: حداقل ۸۰ هزار نفر در کره شمالی بر اساس اتهامات سیاسی محبوس می باشند

kuzey-kore-yabanci-elcilikler-bosaltilsin_938255097

اویان نیوز: سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی حکومت کره شمالی را به نقض فاحش حقوق بشر متهم کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، یک کمیته ویژه سازمان ملل متحد پس از یک سال تحقیق اعلام کرده است که شدت و گستردگی خشونت سازمان یافته توسط کره شمالی به حدی است که دنیا باید برای مقابله با آن دست به اقدام بزند.

بنا بر این گزارش مدارک و شواهد قویا نشان می دهد که در کره شمالی مصادیق جنایت علیه بشریت رخ داده و همچنان در جریان است.

در گزارش تکان دهنده مایکل کیربی، رئیس کمیته ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر کره شمالی از اوضاع این کشور، رفتار پیونگ یانگ با مردم با جنایات جنگی آلمان نازی در جنگ جهانی دوم مقایسه شده است؛ نقض حقوق بشری که به گفته آقای کیربی در دنیای امروز نظیر ندارد.

گزارش کمیته ویژه سازمان ملل متحد از وجود شبکه ای از زندان های سری خبر داده و تخمین زده است که صدها هزار نفر تا به حال در اثر گرسنگی و بد رفتاری در این زندان ها جان داده باشند.

به گفته بازرس ارشد سازمان ملل متحد هدف از برپایی این زندان ها سرکوب مخالفان و ارعاب مردم است.

کره شمالی می گوید چنین زندان ها و اردوگاه هایی در این کشور وجود ندارد. با این همه تصاویر ماهواره ای وجود آنها را تایید می کند.

آقای کیربی می گوید: “ما در گزارشمان شهادت افرادی را آورده ایم که بیانگر وقایعیست که در این زندان ها رخ می دهد. آن چه در زندان ها و اردوگاه های کار اجباری کره شمالی می گذرد و بنا بر شواهد و مدارک به دست آمده – بسیار دلخراش است. این که زنان بارداری که از چین به کره شمالی بازگرانده شده اند مجبور به سقط جنین می شوند یا در مواردی به دستور مقامات – نوزادانشان را غرق کرده اند. تنها به این خاطر که پدر نوزاد احتمالا چینی بوده و نوزاد دو رگه تهدیدی علیه نژاد کره ای تشخیص داده شده بود. به گفته بعضی از شاهدان – جرم بعضی از زندانی ها صرفا تماشای یک سریال خارجی بوده است.

سازمان ملل متحد برآورد می کند که حداقل ۸۰ هزار نفر در کره شمالی بر اساس اتهامات سیاسی محبوس باشند بدون آنکه خانواده های آنها از محل حبس یا سرنوشتشان اطلاعی داشته باشند.

بر اساس این گزارش نگهبان سابق پیکی از این اردوگاه های اجباری گفته است اجساد زندانیان مرده، سوزانده، و از خاکستر آنها به عنوان کود استفاده می شده است.

کمیته ویژه سازمان ملل متحد در امور کره شمالی اجازه سفر به این کشور را نداشته اما در توکیو، سئول، لندن و واشنگتن از دستکم ۸۰ نفر شهادت جمع آوری کرده است.

حداقل ۲۴۰ نفر هم برای تکمیل این گزارش به طور محرمانه شهادت داده اند تا از اقدامات تلافی جویانه دولت کره شمالی در امان باشند.

دیوید آلتون عضو مجلس اعیان پارلمان بریتانیا این گزارش را مهم می داند و می گوید این اولین بار است که سازمان ملل متحد از کمیته ای خواسته است درباره نقض فاحش حقوق بشر در کره شمالی تحقیقکند. حدود ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر در شبکه ای از زندان های مخوف کره شمالی محبوس هستند؛ در زندان هایی که در گذشته چندان در معرض دید عموم نبود و کسی به آنها توجه زیادی نداشت.”

کنترل خوراک مردم

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، دولت کمونیستی کره شمالی با کنترل مواد غذایی مردم را کنترل می کند؛ به عبارتی به تامین خوراک آن دسته که برای حفظ حکومت مهم هستند اولویت بیشتری می دهد.

کره شمالی اتهامات کمیته سازمان ملل متحد را رد کرده و آن را نتیجه “سیاسی شدن حقوق بشر” دانسته است. پیونگ یانگ در عین حال اتحادیه اروپا، ژاپن و آمریکا را متهم به توطئه علیه خود کرده است.

رئیس کمیته تحقیق سازمان ملل متحد می گوید شخصا به کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی نامه نوشته و هشدار داده که می تواند تحت پیگرد دیوان کیفری بین المللی قرار بگیرد.

مایکل کیربی، گفته است که صدها تن از مقام های کشوری و لشکری کره شمالی می توانند تحت پیگرد بین المللی قرار بگیرند و او از سازمان ملل متحد خواسته است که پرونده کره شمالی را به دیوان کیفری بین المللی ارائه کند.

درباره این مطلب نظر دهید