انتخاب زبان

آخرین اخبار

سایه سنگین ریزگرد بر آسمان شهرهای آذربایجان

0,,17396875_303,00

اویان نیوز: وضعیت هوا در شهرهای مختلف آذربایجان در وضعیت هشدار قرار دارد.

به گزارش اویان نیوز، محمد اشجعی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه آسمان تبریز به شدت غبار آلود است افزود: سرعت باد تبریز هم اکنون ۸ متر بر ثانیه است و پیشینه دما در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است.

وی از غبارآلود بودن و وجود ریزگردها در آسمان تبریز و برخی از شهرستان های آذربایجان شرقی خبر داد و ابراز داشت: کمینه دما در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ درجه سانتی گراد بالای صفر بوده است.

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه هوا در وضعیت هشدار قرار دارد، ادامه داد: هوای تبریز هم اکنون ناسالم است و باید کودکان و افراد سالخورده از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.

حمید قاسمی با تاکید بر اینکه شاخص آلودگی هوا نسبت به ذرات معلق ۲.۵ میکرونی به ۱۲۵ رسیده است، افزود: ۲۵ درجه از وضعیت سالم بودن هوا فاصله داریم.

نفوذ توده‌های گرد و غبار به استان زنجان

احد یاغموری در گفتگو مهر از نفوذ گرد و غبار به درون استان خبر داد و افزود: از فردا توده‌های گرد و غبار به همراه وزش بادهای شدید به درون استان نفوذ می‌کند که این امر، کیفیت هوا را در استان کاهش خواهد داد.

وی  ادامه داد: به کودکان و افراد مسن و کسانی که به بیماری‌های قلبی و تنفسی دچار هستند، توصیه می‌شود که از خروج غیرضروری از منزل خودداری کنند.

مدیرکل هواشناسی استان زنجان افزود: با شروع وزش بادهای شدید، از تردد در کنار ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان خشک و پوسیده خودداری شود.

یاغموری با اشاره به وضعیت جوی استان گفت: در سه روز آینده احتمال بارش‌های رگباری پراکنده وجود دارد.

یاغموری افزود: امروز شاهد افزایش ابر، بارش‌های رگباری پراکنده و رعد و برق خواهیم بود.

 علی اسدی کارشناس هوای اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: به‌دلیل ورود ذرات گرد و غبار، هوای شهر زنجان در حال‌حاضر در وضعیت ناسالم قرار دارد.

 علی اسدی در گفتگو با مهر افزود: در حال‌حاضر شاخص کیفیت هوای زنجان ۱۸۸ است و علت اصلی این آلودگی، ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون در هوا است.

اسدی ادامه داد: در این شرایط حتی افراد سالم نباید از منزل خارج شوند و در صورت لزوم برای خروج از منزل، باید از انجام فعالیت‌های طولانی مدت به شدت خودداری کنند و همچنین افرادی که برای ورزش و تفرج قصد تردد در هوای آزاد را دارند از این امر خوداری کنند.

کیفیت هوای آذربایجان غربی در وضعیت خطرناک قرار گرفت

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر وضعیت سه شهر اورمیه، سردشت و بوکان در وضعیت خطرناک قرار گرفت.

سعید موسوی در گفتگو با مهر با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار در شهرهای استان اظهارداشت: این پدیده وضعیت شهرهای اورمیه، سردشت و بوکان را در وضعیت خطرناک و هشدار برای تمامی گروه های سنی قرار داده است.

موسوی با بیان اینکه وضعیت آلودگی شهرهای مذکور در ساعاتی آتی رو به افزایش خواهد بود از تمامی گروه های سنی به ویژه گروه های سنی حساس از جمله کودکان و سالمندان و نیز بیماران قلبی و ریوی خواست تا حد امکان نسبت به خروج از منزل خودداری کنند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی یاد آور شد: بروز پدیده گرد و غبار هم منشا خارجی دارد و هم در پی تخریب مراتع و … با وزش بادهای شدید در استان تشدید می شود که نیازمند برنامه ریزی اصولی از سوی مسئولان ذیربط است.

موسوی گفت: بهتر است تا اطلاع ثانوی و خروج این پدیده از استان هم استانی های ساکن در شهرهای یاد شده و به ویژه بیماران قلبی و عروقی، کودکان، سالمندان و بیماران خاص از تردد در سطح خیابانهای شهر پرهیز کنند.

درباره این مطلب نظر دهید