انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سبقت تورم از افزایش حقوق معلمان طی 8 سال اخیر

03678410_400

اویان نیوز: روزنامه شرق نوشت:

تورم جاری در کشور طی هشت سال اخیر، با سرعت بالاتری نسبت به میانگین حقوق معلمان پیشروی کرده است. بررسی «شرق» نشان می‌دهد تورم طی هشت‌سال اخیر در مجموع ۱۶۴‌درصد، حقوق کارگران ۱۵۰‌درصد و حقوق معلمان ۱۰۸‌درصد افزایش داشته است. ۱۲ اردیبهشت‌ مصادف است با روز معلم. در این روز اکثر مسوولان سعی دارند در همایش‌ها و جشن‌ها از کرامت جایگاه معلمان سخن بگویند. اظهاراتی که در نوع خود درست است اما نان و آبی برای معلمان نمی‌شود. بررسی «شرق» نشان می‌دهد، میزان افزایش حقوق فرهنگیان طی هشت سال اخیر در زمان فعالیت دولت نهم و دهم بارها از سرعت افزایش تورم در جامعه جا مانده است. بد‌تر آنکه حقوق فرهنگیان در مقایسه با سایر کارمندان دولت، میانگین درآمد شغل‌های آزاد در جامعه و کارگران به مراتب پایین‌تر است.

افزایش فاصله حقوق معلمان و نرخ تورم در دولت دهم

اگرچه میانگین دریافتی حقوق فرهنگیان همواره طی ۳۰‌سال اخیر مورد انتقاد فرهنگیان بوده است، اما کارنامه دولت نهم و دهم نشان می‌دهد این دولت نه‌تنها کمک شایانی به افزایش میزان حقوق معلمان نکرده، بلکه زمینه‌ساز کاهش میزان حقوق معلمان در مقایسه با کارگران شده است. حتی بحث افزایش حقوق معلمان در دولت نهم به یکی از چالش‌برانگیز‌ترین مسایل در حوزه آموزش‌وپرورش تبدیل شد، به‌طوری‌که پس از برکناری محمود فرشیدی و انتصاب علیرضا علی‌احمدی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش، او با اظهارنظری جنجالی عنوان کرد: برای کیفیت شرعی‌بودن دریافت حقوق معلمان در فصل تابستان باید از مراجع تقلید، استفتا بگیریم. اظهارنظری که باعث شد موجی از اعتراضات از سوی جامعه فرهنگیان به سمت مدیریت علیرضا علی‌احمدی روانه شود. پس از آن در دولت دهم نیز با ورود حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده سابق مجلس که در فراکسیون فرهنگیان سال‌ها سنگ فرهنگیان را به سینه می‌زد و خواستار افزایش حقوق آنها بود، فرهنگیان شاهد افزایش و ترمیم حقوق خود نبودند. به‌طوری که بررسی میزان افزایش حقوق فرهنگیان در سال ‌۸۸ همزمان با وزارت حاجی‌بابایی در آموزش و پرورش نشان می‌دهد فاصله تورم و میزان حقوق معلمان بیش از گذشته افزایش یافت، به‌طوری‌که در سال ۸۵ تورم عمومی در کشور ۱۱‌درصد و افزایش حقوق فرهنگیان ۱۴‌درصد بود؛ در حالی که در سال ۱۳۸۹ همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تورم در کشور ۳۰‌درصد و میزان افزایش حقوق معلمان ۱۵‌درصد بود.

سال ۹۲ بالاترین‌ درصد افزایش حقوق معلمان

بررسی‌ درصد افزایش حقوق معلمان طی هشت سال اخیر نشان می‌دهد بیشترین میزان افزایش حقوق معلمان مربوط به سال ۹۲، تا ۲۵‌درصد، سال ۸۸، با ۱۸‌درصد و سال ۸۵، با ۱۴‌درصد است. این در حالی است که‌ درصد افزایش تورم در سال‌های ۹۲، ۸۸ و ۸۵ به ترتیب ۳۰، ۱۰ و ۱۱‌درصد بوده است. از سوی دیگر افزایش‌ درصد حقوق معلمان در سال ۹۲ به میزان ۲۵درصد، گرچه در ظاهر میزان بالاتری را نسبت به سال‌های قبل داشته است اما در مقایسه با تورم سال ‌جاری آن‌قدر هم تاثیری در معیشت فرهنگیان ندارد؛ چراکه در سال ‌جاری تورم به میزان ۵/۳۰‌درصد افزایش داشته و در واقع تاثیر زیادی در معیشت فرهنگیان ندارد.

سهم بالاتر کارگران از افزایش حقوق در مقایسه با فرهنگیان

طی هشت سال اخیر کارگران در افزایش حقوق خود اوضاع بهتری نسبت به فرهنگیان داشته‌اند، گرچه ‌درصد حقوق آنها نیز از ‌درصد افزایش تورم جا مانده است. بر اساس بررسی «شرق» کارگران طی هشت سال اخیر در مجموع شاهد افزایش ۱۵۰‌درصدی حقوق خود بوده‌اند که تنها ۱۴‌درصد از میزان افزایش تورم پایین‌تر است. درحالی که‌درصد افزایش حقوق فرهنگیان طی هشت‌سال اخیر ۱۰۸درصد و تورم ۱۶۴‌درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر ‌درصد افزایش حقوق فرهنگیان طی هشت سال اخیر ۵۶‌درصد کمتر از میزان افزایش تورم (طی هشت سال اخیر) بوده است.

نکات نگران‌کننده بودجه ۹۲

 افزایش ۲۵‌درصدی حقوق معلمان امیدوار‌کننده، و کاهش اعتبارات سازمان نوسازی مدارس نکته نگران‌کننده‌ای در بودجه سال ۹۲ وزارت آموزش و پرورش است. بر اساس بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تغییرات هزینه عمومی آموزش و پرورش از مقایسه لایحه بودجه سال ۱۳۹۲، با شش‌درصد افزایش نشان می‌دهد که این میزان رشد تحت‌تاثیر افزایش حقوق مستمر معلمان بوده است.هرچند افزایش ۲/۳۱درصدی حقوق مستمری معلمان در لایجه بودجه سال ۱۳۹۲ به‌عنوان نکته مثبت این لایحه، احتمال دغدغه‌های مربوط به حقوق و دستمزد این قشر زحمتکش و فداکار را کاهش می‌دهد، اما کاهش ۹/۴۷درصدی بخش سایر هزینه‌های عمومی در این سال، انجام بسیاری از فعالیت‌های کیفی و اداری آموزش و پرورش را با موانع جدی مواجه خواهد کرد.حذف ردیف‌های مستقل سازمان‌های وابسته به آموزش و پرورش که به موجب قانون تاسیس شده‌اند و تجمیع آنها ذیل ردیف بودجه ۱۲۷۵۰۰ سبب تمرکز بیشتر سازمانی گردیده و قدرت برنامه‌ریزی، مدیریت و تصمیم‌گیری سازمان‌های تابعه را تضعیف کرده است. لازم به ذکر است این اقدام، این امکان را به دستگاه اجرایی می‌دهد تا با استفاده از اختیارات قانونی مانند ماده (۷۹) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، اعتبارات دستگاه‌های زیرمجموعه را در طول سال تغییر دهد. پیشنهاد می‌شود در این خصوص همانند قانون بودجه سال ۱۳۹۱ دستگاه‌ها دارای ردیف مستقل شوند.  انتزاع برخی ردیف‌ها و زیرواحدها و بخش‌های وابسته به دستگاه‌های تابعه سبب پراکندگی و ازهم‌گسیختگی در سازمان‌ها گردیده و ضمن اینکه مقایسه و ارزیابی دو بودجه (قانون سال ۱۳۹۱ و لایحه سال ۱۳۹۲) را دشوار نموده، مدیریت و برنامه‌ریزی و نظارت دستگاه مربوط را با مشکل مواجه کرده است.

درباره این مطلب نظر دهید