انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

سرانجام وعده های احمدی نژاد ؛ دو هزار طرح نیمه تمام در استان اردبیل

اختصاصی اویان نیوز : امروز استاندار استان اردبیل در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر از اجرای بیش از دو هزار پروژه نیمه تمام در حوزه های مختلف تولیدی، اقتصادی، عمرانی، درمانی و… در سطح این استان خبر داده و اعلام کرده است :این پروژه‌ها در حوزه هایی نظیر مدرسه‌سازی، بهداشت و درمان، راهسازی، مسکن و… در دست اقدام است که انتظارداریم بخش عظیمی از این پروژه‌ها تا پایان دولت دهم تکمیل شود. ( خبر گزاری مهر۱۳۹۱/۰۹/۱۵ )
حدود یک ماه پیش رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل عنوان کرده بود : محرومیت‌های مزمنی که از سال‌های گذشته شروع شده است، سبب شده تا مهاجرت‌ها در استان اردبیل گسترده‌تر شده و چهره محرومیت این مناطق بیش از گذشته روشن و مبرهن شود. ( به نقل از بلندا نیوز ، ۱۳۹۱/۰۸/۱۱ )
از یک سو با تامل در این دو خبر و مرور کارنامه ۸ ساله دولت آقای احمدی نژاد ، متوجه عدم تحقق بسیاری از وعده های این دولت می شویم و از سوی دیگر ، اگر چه جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب با سیاست ها و برنامه های نادرست اقتصادی – سیاسی اکثر مناطق جغرافیای ایران را از رشد و توسعه مستمر باز داشته ، اما با نگاهی به آمار های رسمی دولت و بررسی شاخص های اقتصادی و جمعیتی استان های مختلف ایران در می یابیم استان های پیرامونی با استان های مرکزی در نرخ هایی چون مهاجر فرستی ، بیکاری و رشد جمعیت دارای تفاوت معنا داری می باشند .
برای نمونه مطابق آمارهای رسمی جمهوری اسلامی ایران در سال ۸۵ استان اردبیل با نرخ رشد ۰٫۵۰ کمترین نرخ رشد جمعیت را پس از استان همدان دارا می باشد . این امر نه به خاطر درصد پایین میزان خام موالید ( استان اردبیل با نرخ ۱۸٫۴۴ نرخ متوسطی را از نظر میزان موالید دارا می باشد ) که به خاطر میزان بالای نرخ مهاجر فرستی این استان است ؛ به طوری که این استان در کنار سایر استان های مرزی در رده های بالایی استان های مهاجر فرست ایران قرار می گیرد . این در حالی است که استان اصفهان علی رغم نرخ پایین تر میزان موالید خام نسبت به استان اردبیل ، با بیش از ۲۹۹۹۴۳ نفر مهاجر وارد شده از سال ۷۵ – ۸۵ ، جزء ۳ استان اصلی مهاجر پذیر ایران به شمار می رود . ( این آمار بدون احتساب آمار افاغنه مهاجر می باشد.)
در یک بررسی کلی شاهد رابطه معنا دار بین میزان بالای نرخ مهاجر فرستی و بیکاری در استان های پیرامونی ایران در قیاس با میزان کم نرخ مهاجر فرستی و بیکاری در استان های مرکزی ایران می باشیم . تداوم چنین روندی می تواند منجر به افزایش افکار مرکز گریزانه درمناطق پیرامونی ایران شود .

درباره این مطلب نظر دهید