انتخاب زبان

آخرین اخبار

سعید متین‌پور بیش از 4 سال محرومیت از حداقل حقوق یک زندانی

0

اویان نیوز: سعید متین‌پور، نویسنده، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی در چهارمین بهار خود در بند ۳۵۰ زندان اوین از حداقل حقوق یک زندانی محروم است.

سعید متین‌پور به اتهام ارتباط با بیگانگان و تبلیغ علیه نظام به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است، وی از بیستم تیرماه سال ۸۸ تاکنون در زندان اوین نگهداری می‌شود و از حق مرخصی نیز محروم بوده است.

این زندانی سیاسی در طی ماههای اخیر از درد در ستوان فقرات رنج می‌برد و گرفتار سردردهای شدیدی نیز شده است، درخواست‌های مکرر این زندانی برای اعزام به بیمارستان تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

سعید متین‌پور، چهارم خرداد ۱۳۸۶ در زنجان بازداشت و پس از تحمل ۲۷۸ روز بازداشت موقت٬ در هشتم اسفند ۸۷ به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود. این روزنامه‌نگار طی جلسه‌ای غیر علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام ارتباط با بیگانگان به هفت سال و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک‌سال حبس و در مجموع به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده بود. دادگاه تجدید نظر استان تهران نیز آذر ماه ۸۷ حکم هشت سال زندان این فعال آذربایجانی را تایید کرد.

سعید متین پور در فوریه سال ۲۰۰۷ نیز، به علت شرکت در تظاهرات صلح آمیز در زنجان به مناسبت «روز جهانی زبان مادری» که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود، به مدت ۱۰ روز در بازداشت به سر برده بود.

سعید متین‌پور وبلاگ نویس و فعال مدنی آذربایجانی فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه تهران می باشد، وی عضو هیات تحریریه هفته نامه‌های «یارپاق»، «موج بیداری» بوده است.

اخیرا عطیه طاهری همسر سعید متین پور طی مصاحبه ای با بخش آذربایجانی صدای آمریکا از وضعیت جسمی همسرش ابراز نگرانی کرده بود و گفته بود مسئولین زندان برای این زندانی سیاسی امکانات و خدمات درمانی فراهم نمی کنند و از اعزام ایشان به بیمارستان جلوگیری می کنند.

هرانا

درباره این مطلب نظر دهید