انتخاب زبان

آخرین اخبار

سومین کودک آذربایجانی بدون شناسنامه در سومین ماه حیات خود

anar1

اختصاصی اویان نیوز: با گذشت بیش از دو ماه از تولد «آنار»، اداره ثبت احوال شهرهای تهران و کلیبر از صدور شناسنامه برای این کودک آذربایجانی خودداری می کنند.

به گزارش اویان نیوز، الیاس نعمت ‌پور، پدر آنار که پس از تلاش و پیگیری‌های چند ماهه خود موفق به اخذ شناسنامه برای فرزند خود نشده می گوید: مسئولان اداره ثبت احوال تهران، دلیل عدم صدور شناسنامه را بی معنی و بیگانه بودن نام «آنار» عنوان می کنند، در صورتی که این اسم در تورکی به معنی «فهمیده» می باشد.

در پیگیری‌های مکرر الیاس نعمت ‌پور از اداره ثبت احوال تهران، مسئولان این اداره نبود اختیارات را دلیل عدم صدور شناسنامه عنوان کرده و پرونده را به شهرستان کلیبر محل تولد پدر آنار ارجاع داده اند، پدر آنار با اظهار تاسف می گوید: اداره ثبت احوال کلیبر نیز از صدور شناسنامه به این نام تا به امروز خودداری کرده است.

آنار نعمت ‌پور ۲۳دی۹۳ در شهر تهران متولد شده است، این نوزاد آذربایجانی با گذشت بیش از دو ماه از حیات خود بدون اوراق شناسایی و محروم از خدمات درمانی زندگی می کند.

آنار حداقل سومین کودک آذربایجانی است که در یکسال اخیر مسئولان اداره ثبت احوال به دلیل نامگذاری تورکی از صدور اوراق شناسایی به وی خودداری می کنند.

در بند اول ماده ۷ کنوانسیون حقوق کودک آمده است: تولد کودک‌ بلافاصله‌ پس‌ از به‌ دنیا آمدن‌ ثبت‌ می‌شود و از حقوقی‌ مانند حق‌ داشتن‌ نام‌، کسب‌ تابعیت‌ و در صورت‌ امکان‌، شناسایی‌ والدین‌ و قرار گرفتن‌ تحت‌ سرپرستی‌ آنها برخوردار می‌باشد.

ماده ۸ کنوانسیون حقوق کودک نیز در ۲ بند به رعایت حقوق کودکان و حمایت از آنها این چنین تاکید می کند که :

۱- کشورهای‌ طرف‌ کنوانسیون‌ حق‌ کودک‌ برای‌ حفظ‌ هویت‌ خود، من‌ جمله‌ ملیت‌، نام‌ و روابط‌ خانوادگی‌ را طبق‌ قانون‌ و بدون‌ مداخله‌ تضمین‌ خواهند کرد.

۲- در مواردی‌ که‌ کودک‌ به‌ طور غیرقانونی‌ از تمام‌ یا برخی‌ از حقوق‌ مربوط‌ به‌ هویت‌ خود محروم‌ شود، کشورهای‌ عضو حمایت‌ و مساعدتهای‌ لازم‌ را برای‌ استیفای‌ سریع‌ حقوق‌ فوق‌ به‌ عمل‌ خواهند آورد.

anar

anar2 anar3 anar4

سابقه ی خبر در اویان نیوز:

کودک ماکویی، ۳ سال و نیم بدون اوراق شناسایی/مخالفت ثبت احوال با نامگذاری اسامی تورکی

روایت پدر «آلپ اورهان» از مشکلات نامگذاری اسامی تورکی در ایران/مصاحبه

درباره این مطلب نظر دهید