انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

شناسایی دو نوع ریزگرد عوامل بیماری‌های پوستی و تنفسی در دریاچه اورمیه

ریزگزد نمکی

اویان نیوز: دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه گفت: دو نوع ریزگرد مربوط به دریاچه اورمیه که عامل اصلی بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی است شناسایی شده و عملیات مقابله با آن آغاز شده است.

 به گزارش اویان نیوز به نقل از تسنیم، عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه، به تشریح تبعات خشکی دریاچه اورمیه و اقدامات انجام گرفته از سوی ستاد احیای دریاچه اورمیه پرداخت و اظهار داشت: تحقیقات تبعات خشکی دریاچه اورمیه بر روی محیط زیست و ساکنان اطراف دریاچه اورمیه در دست اجراست.

وی به تهدیدات نمک دریاچه اورمیه نیز اشاره و بیان کرد: با خشک شدن دریاچه اورمیه نمک وارد زندگی مردم و دام و گیاهان اطراف دریاچه اورمیه شده و تبعاتی را به وجود می‌آورد.

دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه، نتایج تحقیقات تبعات وجود آمده از سوی خشکی دریاچه آرال را برشمرد و گفت: بیماری‌های پوستی و تنفسی و برخی بیماری‌های لاعلاج دیگر از تبعات خشکی دریاچه آرال بوده است که این تبعات نیز در اثر خشکی دریاچه اورمیه، قابل مشاهده است.

کلانتری ریزگردهای دریاچه اورمیه را که عامل اصلی بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی است دو نوع خواند و تصریح کرد: یکی از این ریزگردها در حاشیه دریاچه اورمیه است که بر اثر بی‌آبی به وجود آمده و سازمان جنگل‌ها و محیط زیست اقدامات تثبیت آن را انجام می‌دهند و دیگری نیز به داخل دریاچه اورمیه مربوط است.

سطح دریاچه اورمیه باید مرطوب نگه داشته شود

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از ریزگردهای داخل دریاچه اورمیه باید آن را مرطوب نگه داشت تا باد نتواند این ریزگردها را در هوا معلق کند و همه تلاش بر این است که تا آنجایی که ممکن است سطح دریاچه اورمیه مرطوب بوده و نمک‌ها حالت چسبندگی داشته باشند.

دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه بر جلوگیری از خرد شدن نمک‌های داخل دریاچه اورمیه تاکید کرد و گفت: باید از ورود ماشین‌آلات و چیزهایی که سبب خرد شدن نمک‌های دریاچه اورمیه شود ممانعت شود.

کلانتری برداشت‌های غیرفنی نمک را از دریاچه اورمیه عاملی دانست که در تشدید ریزگردهای نمک دریاچه اورمیه موثر بوده و افزود: برخی برداشتهای نمک دارای مجوز و برخی نیز بدون مجوز هستند ولی در هر حال برداشت‌های غیز فنی به دریاچه اورمیه لطمه وارد کرده و از سازمان محیط زیست درخواست شده تا زمانی که نتایج تحقیقات سازمان زمین‌شناسی به صورت فنی صادر نشده برداشت را به تعویق بیاندازد.

وی با تاکید بر جلوگیری از برداشتهای غیر مجاز نمک از دریاچه اورمیه توسط سازمان محیط زیست تصریح کرد: البته هر مجوز‌دار نمی‌تواند به هر روشی برداشت داشته باشد.

تابستان امسال چهار و نیم سانتی متر از ارتفاع دریاچه اورمیه کاسته شد

دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه گفت: با توجه به اینکه امسال دریاچه اورمیه تابستان گرمی را پشت سرگذاشت ۴ و نیم سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته کاسته شده است.

کلانتری اظهار داشت: در ۱۰ سال گذشته هر سال ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه اورمیه کاسته می‌شد و کاهش ۴ ونیم سانتی‌متری به طور نسبی رضایت بخش است اما خوب نیست.

وی بیان کرد: امید است در احیای دریاچه اورمیه مشکلات بودجه‌ای پیش نیاید تا بتوانیم پروژه‌های احیای دریاچه اورمیه را به موقع اجرا کنیم.

سابقه خبر در اویان نیوز:

تشدید بروز سرطان به دلیل خشکی دریاچه اورمیه

فیلم: طوفان نمک در دریاچه اورمیه

فعالیت ریزگردهای نمکی مشکلات تنفسی ساکنان منطقه را تهدید می‌کند

وزارت بهداشت: دریاچه اورمیه نه فشار خون می آورد و نه سرطان ریه

ریزگردهای نمکی دریاچه اورمیه “میزان بیماری‌های خاص” در منطقه را افزایش داده است

خشکی دریاچه اورمیه، باعث افزایش بیماری های خونی در میان ساکنان منطقه شده است

سامان جهانپور: فاجعه دریاچه اورمیه فراتر از پیش بینی ها به ما آسیب خواهد زد

بروز بیماری های نوظهور در حوضه دریاچه اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید