انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

شناسایی نفیس ترین نسخه دیوان شاه اسماعیل صفوی در تبریز

اویان نیوز : کامل ترین و نفیس ترین نسخه خطی و بی نظیر دیوان شاه اسماعیل صفوی(خطایی) در کتابخانه ˈجعفر سلطان القراییˈ تبریز شناسایی شد.
به گزارش ایرنا، این نسخه بی نظیر، ۲۴سال پس از خاموشی بزرگترین نسخه شناس قرن و حافظ گنجینه نفایس نسخ خطی، امروز به دوستداران فرهنگ و ادب جهان معرفی شد.

این نسخه خطی سرآمد تمام نسخه های انگشت شمار خطایی است که نفیس ترین آن ها توسط ˈایوان پاسکیویچˈ، سردار روسی، از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ انتقال یافت که آن هم از نظر نفیس بودن، کیفیت و کمیت هرگز به پای نسخه تبریز نمی رسد.
سال ۹۵۳ هجری قمری سال تحریر کلیات شاه اسماعیل صفوی متخلص به(خطایی) به دست توانای کاتب یاری الهروی است که یکی از نسخ منحصر به فرد کتابخانه نامبرده محسوب می شود.
این نسخه بی همتای خطی، تنها ۲۳ سال پس از وفات شاه اسماعیل صفوی در ۲۰۶ ورق و ۴۱۰ صفحه با جلد سوخت صفوی در دارالسلطنه هرات نگاشته و کلیات یاد شده دارای بخش های نصیحت نامه، کتاب ده نامه و دیوان سلطان خطایی است.

نفیس بودن نسخه، تذهیب و سرلوح ها، خط نستعلیق بسیار زیبای کاتب، ۲۹غزل جدید شناسایی شده در این نسخه که افزون بر دیگر نسخ موجود است و همچنین زمان نزدیک کتابت به حیات شاه اسماعیل صفوی را می توان از ویژگی های نسخه بی نظیر تبریز عنوان کرد.
خانه استاد جعفر سلطان القرایی به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ثبت ملی شده و سه سال پیش به تملک این اداره درآمده است.

ایرنا

درباره این مطلب نظر دهید