انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

شناسایی ۵ کانون ریزگرد در دریاچه اورمیه

urmugl

اویان نیوز: کارشناس مسئول زیستگاه های خشک حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: پنج نقطه در داخل دریاچه اورمیه شناسایی شده که جزو کانون ریزگردها محسوب می شوند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، حجت جباری عصر یکشنبه در جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه به دلیل بحران خشکسالی هم اکنون ریزگردها به خصوص ریزگردهای نمکی کشور را تهدید می کند افزود: در عمق وسیع تر با توجه به شرایط موجود هم اکنون دریاچه اورمیه در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد در خاورمیانه است.

وی با اشاره به خشک شدن دریاچه اورمیه در وسعت قابل توجه و وجود هزارتن نمک و نیز خاک در این دریاچه گفت: شاهد بحران ریزگرد در این منطقه هستیم که رفته رفته وسعت پیدا می کند.

وی عنوان کرد: اطراف جزایر و شرق دریاچه اورمیه، منطقه جبل و بخشی از شهرک صنعتی تا پشت مجتمع باری شامل این کانون های ریزدگرد است که در طول ۱۹ کیلومتر گسترده شده است.

جباری با بیان اینکه در شعاع ۱۰ کیلومتری منطقه جبل ۳۶ هزار نفر و در ۳۰ کیلومتری آن افزون بر ۷۴۷ هزار نفر در حال زندگی هستند گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط هشداری در این مناطق باید هر چه سریعتر طرح تثبیت شن های روان در این مناطق اجرایی شود.

کارشناس مسئول زیستگاه های خشک حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه این امر سلامت مردم منطقه، کشور و حتی منطقه را تهدید می کند افزود: مسائل زیست محیطی موضوعی است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت این امر نیازمند توجه برنامه ریزان کشور باید قرار گیرد.

جباری، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در زمینه مصرف آب در استان و کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی موجود چاره ای جز مدیریت منابع آبی موجود و صرفه جویی نداریم.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز موضوع وقوع ریزگردها و کاهش کیفیت هوا به همراه افزایش آلودگی هوا در این استان را از چالش های زیست محیطی برشمرد و گفت: هم اکنون در بحث دریاچه اورمیه مدیریت منابع آب موضوعی مهم است که همه باید در راستای فرهنگ سازی برای این موضوع تلاش کنیم.

سعید پسیان خشک شدن تالاب ها و دریاچه اورمیه را از مشکلات جدی زیست محیطی آذربایجان غربی عنوان کرد و افزود: هم اکنون مسئله ریزگردها و کاهش کیفیت هوای استان بر اثر گرد و غبار نیز جزو چالشهای زیست محیطی آذربایجان غربی بوده که نیازمند برنامه ریزی جدی است.

وی با اشاره به محدود بودن منابع آبی در کشور به خصوص استان گفت: در سالهای گذشته به دلیل غفلت مسئولان امروز شاهد از بین رفتن دریاچه اورمیه هستیم که این امر ضمن ایجاد مشکل ریزگردهای نمکی زمینه مهاجرت اهالی این منطقه را فراهم کرده است.

پسیان با اعلام اینکه مشکلات زییست محیطی ناشی از خشک شدن دریاچه اورمیه و تالاب های منطقه تنها متوجه شهر و استان آذربایجان غربی نیست گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها و تغییرات اقلیمی این بحران کم آبی در حال گسترش است که این امر مخاطرات زیست محیطی زیادی به همراه دارد.

درباره این مطلب نظر دهید