انتخاب زبان

آخرین اخبار

شهزاد قریشی؛ روایتگر فرهنگ و هویت آذربایجان / فیلم « سؤزسوز آشیق » منتشر گردید

shehrzad qureyshi

اختصاصی اویان نیوز: شهزاد قریشی کارگردان فیلم – مستند « سؤزسوز آشیق » روایتی بی آلایش از فرهنگ آذربایجان را به تصویر کشیده است.

به گزارش اویان نیوز،  شهزاد قریشی در  بهمن سال ۱۳۵۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. ورود به دنیای هنر را با موسیقی آغاز کرد و در این راه از آموزش های استاد حسن دمیرچی بهره مند گردید. در سنین نوجوانی فعالیت های خود را در حوزه موسیقی با نوازندگی  قارمان ادامه داد. در عین حال در ارکسترهای مدرسه ای و مجلسی به ایفای نوازندگی پرداخت.

قریشی، در سال ۱۳۸۰ از طریق حضور در کلاس های انجمن سینمای جوان – دفتر تبریز فعالیت های سینمایی خود را شروع نمود. فیلمنامه نویسی و نیزمشارکت در ساخت چند فیلم کوتاه داستانی و مستند او را به دنیای سینما و تصویر بیشتر علاقمند کرد. در عین حال وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه دنبال نمود. وی هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات می باشد. وی، انتشار نشریه داخلی انجمن صنفی ایفاگران موسیقی آذربایجان را به عنوان کار مطبوعاتی در کارنامه خود دارد.

به دلیل عدم برقراری ارتباط با  سینمای فارسی زبان مدتی از کارهای سینمایی کنارگرفت و بعد از مدتی با ساخت فیلم « آ…غلامحسین » که مستندی در مورد زندگی استاد غلامحسین بیگجه خانی بود فعالیت های سینمایی خود را از سر گرفت.

دغدغه هویت و شناخت مسایل فرهنگی آذربایجان او را در مسیر شناساندن شخصیت های تاثیر گذار آذربایجان قرار داد. فیلم « ماحمود آ… شاطریان » یکی از بنیانگذاران آموزش موسیقی آذربایجانی در آذربایجان جنوبی که به فعالیت های استاد محمود شاطریان و زندگی و هنر وی می پردازد دومین فیلم او در ژانر مستند بیوگرافی می باشد.

فیلم « سؤزسوز آشیق » سومین و آخرین فیلم او اخیرا در تبریز ساخته و منتشر گردید.

 ساخت این فیلم که به دلیل کمبود امکانات مالی حدود یکسال به طول انجامیده روایت مستند و مصاحبه محوری در مورد نوآوریها و خلاقیت های  نوازنده پرآوازه قوپوز « چنگیز مهدی پور» در حوزه موسیقی آشقی می باشد.

sozsuz asiq

آشیق چنگیز مهدی پور هنرمند پرآوازه آذربایجان جنوبی می باشد که موسیقی آشقی را در طی دهه های اخیر دچار تحولات کم نظیر و خلاقانه ای نموده است. به نت درآوردن موسیقی آشقی و ایجاد تحولاتی در صدا دهی و سیم های قوپوز، احیا دوباره موسیقی آشقی و درآوردن آن از انزوای قهوه خانه ای و حضور در عرصه های موسیقی جهانی و نیز معرفی این موسیقی به عنوان یک موسیقی فاخر و میراث ماندگار هنر آذربایجان از جمله کارهای این هنرمند مشهور می باشد.

فیلم «سؤزسوز آشیق » کارها و فعالیت های این هنرمند خلاق را از زبان  هنرمندان مشهور موسیقی و ادبیات و فرهنگ مورد بررسی و بازشناخت قرار می دهد. این فیلم که  بیشتر صحنه هایش در شهر باکو انجام یافته روایت هنرمندان آذربایجان دو سوی آراز در مورد این هنرمند را در کنار یکدیگر قرار داده تا وحدت فرهنگی را که رود آراز در پی انهدام آن هست را بیش از پیش مورد تاکید قرار دهد. عالم قاسیم اوف، ائلخان ممدلی، محرم قاسیملی، رافیق ایمرانی، علی داشقین، صمد چایلی، خسرو سرتیپی از جمله کسانی هستند که در این فیلم در مورد این هنرمند صحبت کرده اند.

فیلم مستند «سؤزسوز آشیق » را می توانید از آموزشگاه چنگیز مهدی پور “آموزشگاه موسیقی روشن” تهیه نمائید.

درباره این مطلب نظر دهید