انتخاب زبان

مفاخر آذربایجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

محمود صادق پور معروف به شامی، شاعر اورمیه ای درگذشت

shami01

اویان نیوز: سه شنبه شب محمود صادق پور معروف به شامی، شاعر اورمیه ای در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، این شاعر اورمیه ای در سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در یکی از روستاهای اورمیه به دنیا آمده بود.

برخی از کارشناسان حوزه ادبیات آذربایجان شامی را شناخته شده ترین شاعر معاصر اورمیه می دانند و دلیل آن را سابقه وی در شعر تُرکی، حضورش در رادیو در سال های گذشته، استفاده از اشعار او توسط آشیق ها و شرکت مستمر در مجالس شعرخوانی و محافل ادبی بیان می کنند.

مراسم بزرگداشت این شاعر اورمیه ای که به اهتمام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی روز سی ام خردادماه سال جاری (۹ روز پیش از درگذشت وی) در اورمیه برگزار شد، با استقبال پرشور ادب دوستان مواجه شد.

مرحوم شامی با وجود بیماری در پایان این مراسم وارد جلسه شد و مورد تشویق حضار قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با صدور پیامی با تسلیت درگذشت این شاعر اورمیه ای به جامعه فرهنگ و ادب استان، دوستداران شعر و ادبیات به ویژه خانواده صادق پور آورده است: درگذشت استاد شامی، شعر دردی بود که برای دوستداران شعر و ادبیات این استان سروده شد.

امروز همچنین روح الله حضرت پور نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی و نیز تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر درگذشت این شاعر و هنرمند را تسلیت گفتند.

از این شاعر و هنرمند اورمیه ای آثار ارزشمندی مانند طبیعتین قوینوندا (اورمیه ـ انتشارات رودکی ـ ۱۳۶۹)، داشلی یول (اورمیه ـ نشر یاز ـ ۱۳۸۴) و صدها بیت شعر دیگر به یادگار مانده است.

درباره این مطلب نظر دهید