انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه: خشکسالی در ایران، بحرانی برای منطقه

urmu golu

اویان نیوز: گزارش «مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه ترکیه» از نگرانی این کشور نسبت به بحران آب و خشکسالی در ایران خبر می‌دهد.

به گزارش اویان نیوز، «مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه ترکیه» در گزارشی به مسئله خشکسالی در ایران و تبعات این مسئله در منطقه پرداخته است.

ترجمه فارسی این گزارش در شماره  ۶۰۲۶ روزنامه ایران منتشر شده است.

در این گزارش با اشاره به توزیع نابرابر ذخایر آب و تقاضای مردمی گفته شده: «دولت سعی می‌کند مشکل آب را از طریق انتقال آب بین حوزه‌ای در بخش‌های مختلف کشور و نیز سدسازی حل کند. ایران یکی از بزرگ‌ترین سدسازهای جهان است. ایران نخستین کشور در منطقه و سومین کشور در جهان از نظر فراوانی سدهای احداث شده است».

بر اساس این گزارش، «طبق آمار کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ (ICOLD) تعداد سدهای ایران ۵۰۱ عدد است. همچنین بر اساس آمار اعلامی وزارت نیروی این کشور، گنجایش مخازن سدهای ایران ۶۱ میلیارد مترمکعب است».

در بخشی از این گزارش با اشاره به مسئله خشک شدن دریاچه اورمیه عنوان شده: «وقوع خشکسالی در دهه‌ گذشته بحران آب را افزایش داده، مقدار آب در رودخانه‌ها کاهش یافته، تالاب‌ها و دریاچه‌های کوچک محو شده‌اند، دریاچه اورمیه به کوچک شدن ادامه می‌دهد، نابودی این دریاچه به مسأله‌ای زیست‌محیطی برای ایران و دیگر کشورهای همسایه تبدیل شده است.»

در ادامه گزارش «مرکز تحقیقات استراتژیک خاورمیانه ترکیه» آمده است: «سیاست آبی که در ایران اجرا می‌شود و همچنین خشکسالی سال‌های اخیر از جمله دلایل خشک شدن دریاچه اورمیه است. ایران برنامه‌های متفاوتی برای نجات دریاچه اورمیه طراحی کرده اما هیچ یک از این برنامه‌ها به‌طور کامل اجرایی نشده‌اند. بزرگ‌ترین نگرانی در ایران و کشورهای همسایه باتلاق‌های نمکی حاصل از خشکسالی است. یک نگرانی فزاینده نیز در این زمینه وجود دارد و آن اینکه ممکن است نمک از طریق باد در مناطق آبخیز همسایه پخش شود و به منابع زمینی و آبی آنها صدمه بزند.»

طوبا ائوریم مادن نویسنده این گزارش ادعا کرده:«به‌دلیل تراکم جمعیت، رشد شهرنشینی و تأثیرات خشکسالی، بحران آب در ایران به مسأله‌ای دائمی تبدیل خواهد شد.»

این کارشناس در پایان با اشاره به کاهش  ۶/۱۵ درصد میزان بارندگی در ایران آورده است: «در ایران که به تغییرات اساسی در مدیریت آب نیاز دارد، احداث سد و انتقال آب بین حوزه‌ای راه‌حل مؤثری نیست. ایران باید به تکنیک‌های مدرن ذخیره‌ آب اولویت دهد و روش‌هایی را به کار گیرد که بر افزایش بهره‌وری در مصرف آب و تولید مواد غذایی تأکید دارند. برای کاهش اتلاف آب در بخش کشاورزی و استفاده بهینه از ذخایر آب، روش‌های آبیاری باید تغییر کند و روش‌های جدیدی مانند آبیاری قطره‌ای و بارانی توسعه یابد. آگاهی مردم درباره‌ لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب در شهرهای بزرگی نظیر تهران و دیگر شهرها باید افزایش یابد.»

درباره این مطلب نظر دهید