انتخاب زبان

محیط زیست

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مرگ بیش از 2000 پرنده در اطراف دریاچه اورمیه

81813764-70258087

اویان نیوز: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: روند مرگ پرندگان در یک آبگیر در نزدیکی دریاچه اورمیه که از ۱۵ روز گذشته آغاز شده، به حدود دو هزار قطعه پرنده از گونه های مختلف کوچک جثه رسید.

به گزارش اویان نیوز، پرویز آراسته روز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا افزود: این پرندگان از گونه های مختلف بوده ولی اغلب از آنقوت، خودتکا و خروس کوهی بودند که هنوز علت دقیق مرگ آنها مشخص نشده است.

وی بیان کرد: نمونه لاشه های جمع آوری شده از این پرندگان در حال آزمایش در آزمایشگاه های اداره کل دامپزشکی، حفاظت محیط زیست و جهاد دانشگاهی است تا علت مرگ و میر این پرندگان مشخص شود.

آراسته اضافه کرد: مردم روستاهای اطراف نیز از جمع آوری و مصرف پرندگان نیمه جان تا مشخص شدن علت مرگ آنها خودداری کنند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: بررسی های انجام شده بیانگر این نکته است که مرگ و میر پرندگان بر اثر آنفلوآنزای حاد پرندگان نبوده است.

آراسته گفت: حدس و گمان کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان مبنی بر این است که با کاهش میزان بارندگی های پاییزی و روان شدن پساب های تصفیه خانه فاضلاب اورمیه و شهرک های صنعتی فاز یک و ۲ به این آبگیر که زمانی بخشی از دریاچه اورمیه بوده و آب رودخانه قودوق بوغان به این محل که از رودخانه های آلوده شهر اورمیه است، میزان غلظت آلاینده های موجود در آبگیر افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: در حال نمونه برداری های مکرر هستیم تا به نتایج قطعی در این زمینه دست یابیم.

از دو هفته قبل تعدادی از پرندگان کوچک جثه که به علت تامین غذا به آبگیری در پشت پادگان المهدی در نزدیک دریاچه اورمیه فرود آمده بودند، به تدریج در حال تلف شدن هستند.

تا کنون یک هزار و ۵۰۰ تا دو هزار قطعه از این پرندگان تاکنون تلف شده و تعداد زیادی نیز نیمه جان هستند.

بعد از بحران خشکسالی در دریاچه اورمیه پرندگان بومی و مهاجر استان از هر منطقه آبی در آبگیرها و تالاب ها برای فرود آمدن بهره می جویند تا بتوانند آبی برای نوشیدن و غذایی برای زندگی در این منطقه بیابند.

خشکی دریاچه اورمیه وضعیت اسفناکی را برای پرندگان و حیات وحش در این منطقه رقم زده است.

درباره این مطلب نظر دهید