انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مشکین‌شهر: تخریب محوطه باستانی «اوغوزلار» از سوی دانشگاه آزاد

oğuzlar-meşkinşehr (4)

اختصاصی اویان نیوز: بخش بزرگی از محوطه باستانی «اوغوزلار» با ساخت سایت جدید دانشگاه آزاد مشکین‌شهر در حال تخریب است.

به گزارش اویان نیوز، سایت جدید دانشگاه آزاد مشکین‌شهر در ۴ کیلومتری این شهر بخش قابل توجهی از محوطه باستانی «اوغوزلار» را اشغال کرده و قسمت‌های مهمی از این محوطه باستانی را تخریب کرده است.

با ساخت و سازهای صورت گرفته دست کم ۲ تپه باستانی با خاک یکسان شده و یک راه عشایری نیز در محدوده دانشگاه آزاد قرار گرفته است.

محوطه باستانی «اوغوزلار» در حد فاصل چهار روستای خرم‌آباد(خورامو)، احمدآباد، حیق(حییاق) و میرکندی واقع شده است.

oğuzlar-meşkinşehr

این محوطه باستانی شامل ۴ تپه و گورستان باستانی و ۲ جاده عشایری است.

در کاوش های صورت گرفته در خرداد سال ۹۳ به سرپرستی رضا رضالو از باستان شناسان دانشگاه محقق اردبیلی برای اولین بار در ایران «کورگان های مربوط به سکایی» در این محوطه کشف شد.

در طی این کاوش‌ها آثار گورهای عصر آهن ۲ و ۳ (۱۲۰۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد) به دست آمده است. گورهای عصر آهن ۲ از نوع گورهای کلان سنگی است. این گورها با سازه های سنگی متشکل از تخته سنگ های بسیار بزرگ ساخته شده اند. طول آنها از ۴٫۵ تا ۶ متر و عرض آنها از ۲ تا ۳ متر متغیر است.

در این گورها تدفین ها بصورت دسته جمعی و در سطوح مختلف انجام شده است، به گونه ای که در یکی از گورها ۲۳ اسکلت انسانی به دست آمده است. به نظر می رسد این تدفین ها در طی چندین نسل صورت گرفته است. به همین منظور از دیواره غربی این گورها به منظور باز و بسته کردن و قرار دادن تدفین های جدید استفاده شده است.

oğuzlar-meşkinşehr (3)

رضا رضالو در آن زمان به خبرگزاری مهر گفته بود: گور شماره ۲۰ بزرگترین گور به دست آمده در میان این گورهاست. ما در این گور شاهد تدفین ۳۴ اسب بودیم که با نظم بسیار خاصی این حیوانات را خفه کرده و در درون این گور دفن کرده اند. به نظر می رسد که این اسب ها به عنوان بخشی از نذوراتی بوده که در ارتباط با تدفین انسانی که به احتمال به یکی از بزرگان و شاهان سکایی بوده، تقدیم شده است.

تُرکان سکایی (ساکا) در هزار سال قبل از میلاد در حوزه گسترده آسیای مرکزی، اروپای شرقی و بخش‌های زیادی از آذربایجان امروزی حضور داشته و از سده هشتم پیش از میلاد تا آغاز عصر مسیحیت حکومت می کردند.

به جز آثار باستانی، این محوطه شامل ۲ راه قدیمی عشایری است که عشایر استان هر ساله از آن برای حرکت به سمت قشلاق مغان استفاده می کنند.

oğuzlar-meşkinşehr (2) oğuzlar-meşkinşehr (4) oğuzlar-meşkinşehr (5) oğuzlar-meşkinşehr (6)

درباره این مطلب نظر دهید