انتخاب زبان

آخرین اخبار

مشکین‌شهر: قطع درختان میوه به دلیل "کسادی بازار میوه"

مشکین

اویان نیوز: در روزهای اخیر برخی از کشاورزان مشکین‌شهری اقدام به خشکاندن و قطع درختان میوه باغات خود می‌کنند.

به گزارش اویان نیوز، اغلب درختان قطع شده در روزهای اخیر باغات سیب شهرستان مشکین‌شهر بوده است.

در سال‌های اخیر به دلیل کمبود آب و بلایای طبیعی از جمله سرما زدگی، تگرگ تولیدات باغی این شهرستان بسیار ناچیز بود ولی در سال جاری با توجه به وضعیت جوی منطقه اکثر باغداران شهرستان تا حدودی محصولات مختلف را از باغات برداشت کردند.

با این همه به دلیل «عدم حمایت مسئولان» و «نبود بازار فروش» محصولات باغی با قیمت های پایین وارد بازار مصرف شد.

یکی از کشاورزان که اقدام به قطع درختان باغات خود کرده در گفتگو با «مشکین رسا» گفت: متاسفانه در چند سال اخیر با وجود اینکه هزینه زیادی برای حفظ و نگهداری باغات صرف می شود هیچ درآمدی عاید کشاورزان نشده است و در سال جاری نیز که تا حدودی باغات منطقه پر بار بوده و برداشت خوبی انجام شده بود اما صادرات این میوه به کل ممنوع شده و در داخل کشور نیز به علت برد کم خرید داخلی،  قیمت این محصول به حداقل نزول پیدا می‌کند و کشاورزان به خاطر این که به غیر از کشاورزی شغل دیگری ندارند و به خاطر تنگدستی و ریسک بازار فروش نمی‌توانند محصولات خود را در سردخانه ها انبار و نگهداری کنند به همین خاطر درآمد آن با مخارج و استرس آن غیر قابل مقایسه است.

 کشاورزان معتقد هستند که در سال های اخیر تنها درآمد باغات شهرستان مشکین‌شهر به کشاورزان حق بیمه ناچیز است که آن هم در سال جاری به علت برداشت محصولاتی که حتی بخشی از هزینه جعبه های خود را نیز تامین نمی‌کند از بین رفته است.

رئیس جهاد کشاورزی مشکین شهر در واکنش به قطع درختان میوه به « ایلقار نیوز» گفت: به علت توسعه سریع و بی رویه باغات و کمبود آب، باغات دچار بعضی بیماری ها می‌شوند و بعضی از باغات نیز به علت مقرون به صرفه نبودن محصولات سیب جایگزینی محصولات دیگر می‌شود و باغاتی که به علت کم آبی به این وضعیت دچار می‌شوند معمولاً با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان مشکل باغات را با آبیاری قطره ای رفع می شود.

احمد شهریار در خصوص حمایت از کشاورزان منطقه گفت: در این خصوص تدابیر مختلفی همچون بیمه محصولات کشاورزی از طرف دولت انجام گرفته است به گونه ای که در صورت اخذ ۵۰۰ هزار ریال برای هر هکتار هزینه بیمه، دولت به بیمه چندین برابر این مبلغ را به صورت یارانه پرداخت می‌کند تا حداقل بخشی از هزینه های انجام شده برای نگهداری باغات جبران شود.

وی با اشاره به خسارت های وارده به محصولات زراعی و باغی شهرستان مشکین‌شهر گفت: در دو سال اخیر خسارت های وارده به محصولات از نظر آب و هوایی مشکل خاصی وجود نداشت اما در سال های ۹۲-۹۳ کل محصولات از بین رفت و بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد شده بود و در سال جاری نیز به خاطر رطوبت بالا در زمان سم پاشی باعث لکه دار شدن محصولات سیب در این منطقه شده بود.

به گفته برخی از کشاورزان شهرستان مشکین‌شهر، در روزهای اخیر جهاد کشاورزی در واکنش به رسانه ای شدن این موضوع مانع از «قطع درختان» در تعدادی از باغات شده است.

 مشکین (2) مشکین (3) مشکین

سابقه خبر در اویان نیوز:

سموم تقلبی آفت باغات مشکین شهر

اهر: نابودی ۵۰۰۰ اصله درخت سیب/ مشکل آب شرب در قطب سیب های صادراتی

مشکین شهر: نامه ی اعتراضی بیش از ۱۰۰ باغدار به مسولان/ نابودی باغات و بی توجهی مسولان

 

درباره این مطلب نظر دهید