انتخاب زبان

اردبیل

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مشگین شهر: سیلاب؛ کابوس بهاره کشاورزان / فاصله ی غرامت پرداختی با خسارت وارده

IMG12005376

اویان نیوز: در حالی که بارشهای فصلی نقطه قوت رونق کشاورزی محسوب می شود، نبود بسترهای مقاومتی در مقابل حجم بارشها و وقوع مکرر سیلاب، این فرصت طبیعی را به کابوس کشاورزان مشگین شهری تبدیل کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، با آغاز فصل بهار و موسم بارشهای فصلی، شهرستان مشگین شهر واقع در مرکز استان اردبیل، خاطره ای را تجدید می کند که یادآوری آن نه تنها برای شهروندان و مسئولان بلکه برای کشاورزان و باغداران نیز خوشایند نیست.

وقوع سیلاب به دلیل حجم بارشهای فصلی در این منطقه و تکرار آن به واسطه تکرار در نحوه مقابله با این بلای طبیعی موجب شده است، اهالی مشگین شهر خسارت قابل توجهی به تاسیسات شهری و زمینهای زراعی را همه ساله در فصل رویش و تازگی تجربه کنند.

1

با وجود اینکه مقابله با سیلاب خسارت مالی قابل توجهی برای دستگاههای اجرایی در بردارد، اما به نظر می رسد دور تسلسل تجدید این حادثه به دلیل بی توجهی به برنامه های مدون پیشگیری و مقابله همچنان تکرار شدنی است.

بطوریکه در سال جاری نیز خسارت بیش از ۵۰ درصدی به مزارع و اراضی کشاورزی باعث شده نرخ تولیدات کشاورزی یکی از ممتازترین مناطق کشاورزی کشور با افت قابل توجهی مواجه شود تا این شهرستان به جای تمرکز بر صادرات محصولات کشاورزی خود، در حال حاضر بازسازی خسارت ناشی از سیل را در اولویت برنامه های اجرایی قرار دهد.

خسارت سیل به ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی

چنانچه فرماندار مشگین شهر در این خصوص با اعلام خسارت سیل به ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان، خواستار توجه دستگاههای مسئول نسبت به این حادثه شده است.

این درخواست که به نظر می رسد چندین سال متوالی بدون پاسخ مانده است، بار دیگر برنامه ریزی های مقابله با حادثه سیل در این منطقه را مورد تردید قرار داد.

2

کشاورزان معتقدند غرامت نمی تواند زیان مادی ناشی از سیل را جبران کند.

بطوریکه به عقیده کشاورزان نهایت برنامه ریزی ها اصرار به پوشش بیمه اراضی کشاورزی و پرداخت غرامت احتمالی آن است.

غرامت زیان مادی را جبران نمی کند

با وجود اینکه سید حمید عباداللهی تاکید به پوشش بیمه اراضی کشاورزی و پرداخت غرامت اراضی خسارت دیده داشت، کشاورزان معتقدند غرامت نمی تواند زیان مادی ناشی از سیل را جبران کند.

محمد علی یعقوبی، کشاورز مشگین شهری به خبرنگار مهر گفت: غرامت ناشی از سیلاب با سود ناشی از فروش محصول کشاورزی برابری نمی کند.

وی با بیان اینکه کشاورزان به جای دریافت غرامت ترجیح می دهند زمینه مقابله با سیلاب را بیاموزند، اضافه کرد: غرامت پرداختی تنها کفاف حداقل خسارت ایجاد شده را می کند.

اعتبارات حوادث به پیش بینی اختصاص نمی یابد

در عین حال نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: با وجود اینکه سالانه بالغ بر هفت هزار میلیارد ریال برای اعتبارات حوادث پیش بینی می شود، اما از این رقم مبلغی برای پیش بینی در نظر گرفته نشده است.

یونس اسدی که معتقد است مقابله با حوادث طبیعی در سایه پیش بینی و پیشگیری ممکن خواهد شد، تصریح کرد: اختصاص تنها ۱۰ درصد از این اعتبار می تواند برای پیشگیری حوادث قابل توجه باشد.

وی خواستار دخالت مسئولان اجرایی استان در خصوص مشکل سیلاب در مشگین شهر شد و افزود: تکرار این حادثه همه ساله زیان مادی قابل توجهی را متوجه باغداران و کشاورزان می کند.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس تصریح کرد: در حال حاضر برنامه های اجرایی مقابله با این حادثه راهکار کافی ارائه نکرده است و خسارت سیلاب ادامه دارد.

تخریب تاسیسات شهری در بارش تگرگهای تخم مرغی

بارش های هفته های اخیر نه تنها باغات و اراضی کشاورزی بلکه تاسیسات شهری و معابر مشگین شهر را نیز در ماههای اخیر بی نصیب نگذاشته است و در پی بارش مکرر تگرگ که در برخی مواقع به اندازه اندازه تخم مرغ بوده است، تاسیسات شهری مشگین شهر با تخریب قابل توجهی مواجه شده است.

این تخریب که در سال گذشته هزینه ۳۰ میلیارد ریالی را متوجه شهرداری مشگین شهر کرده بود، در سال جاری با رشد قابل توجهی نیز مواجه شد.

3

عمده این خسارات که در روستاهای مرکزی این شهرستان مشاهده می شود، موجب اختلال در زندگی عادی شهروندان و روستا نشینان و آبگرفتگی معابر شهری شده و تاسیسات زیربنایی و روبنایی را با مشکل مواجه کرده است.

سامانه هشدار تگرگ نصب شود

در پی وقوع این حادثه فرماندار مشگین شهر با تاکید به ضرورت نصب سامانه هشدار تگرگ، اجرای این مهم را یکی از راهکارهای کاهش دامنه خسارت سیلاب برشمرد.

عباداللهی تصریح کرد: با نصب سامانه هشدار هواشناسی در استان زمینه نصب این سامانه در مشگین شهر فراهم شده است.

با وجود اینکه طبیعت مشگین شهر ضرورت نصب این سامانه را همگام با اظهارات فرماندار ضروری ساخته، اجرای این مهم تاکنون انجام نشده است.

از سویی عدم پوشش بیمه حوادث تمامی اراضی کشاورزی و ساختمانهای مسکونی موجب شده است، بارش ها برخلاف مناطق دیگر کشور برای کشاورزان و شهروندان مشگین شهری با نگرانی فزاینده ای توام باشد.

شهروندان مشگین شهری معتقدند خسارت سیلاب نه به دلیل قدرت طبیعی آن بلکه به دلیل عدم توجه علمی به مقوله پیشگیری و نقص اجرایی برنامه ریزی بوده و همه ساله خسارت ناشی از آن به نسبت سال قبل افزایش پیدا می کند.

…………………….

گزارش: ونوش بهنود

سابقه خبر در اویان نیوز:

سیل به مزارع مشگین شهر خسارت وارد کرد

 مشگین شهر: خسارت ۸۰ درصدی برف به باغات

مشگین شهر: خسارت طوفان به تأسیسات زیربنایی و فضای سبز

مشگین‌شهر: طغیان رودخانه “اهرچای” / خسارت ۸۰ درصدی به بخش کشاورزی

اردبیل: تداوم بارش تگرگ تا پایان هفته

درباره این مطلب نظر دهید