انتخاب زبان

آخرین اخبار

معاون استاندار آذربایجان شرقی: نابودی دریاچه اورمیه سلامت ۱۶ میلیون نفر را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد

%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%da%86%d9%87-%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%85%db%8c%d9%87

اویان نیوز: به گفته محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با نابودی دریاچه اورمیه سلامت ۱۶ میلیون تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در نشست نویسندگان کودک و نوجوان در استانداری آذربایجان شرقی گفت: «این واقعیتی است که نابودی دریاچه اورمیه سلامت ۱۶ میلیون جمعیت را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد و ما باید در همکاری با مردم بر این مشکل فائق شویم.»

پورمهدی تأکید کرد: «موضوع دریاچه اورمیه در واقع بحثی کلان است که از کمبود آب حکایت می‌کند. کشور ما در منطقه‌ای نیمه خشک و خشک واقع شده است و همین موضوع بارها باعث شده است که مسئله کم‌آبی از حالت یک مسئله اجتماعی به حالتی امنیتی بدل شوند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه گفت: «متأسفانه ۹۰ درصد هدر رفتن آب‌های ما از طریق بی برنامگی در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد.»

خلیل ساعی مدیر دفتر منطقه احیای دریاچه اورمیه در استان آذربایجان شرقی در این نشست گفت: «گرد و غبار حاصل از خشک شدن دریاچه اورمیه تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر آسیب‌زننده خواهد بود. ما امیدواریم بتوانیم تراز دریاچه اورمیه را که در حال حاضر به ۱۲۷۰/۵۵ رسیده است طی برنامه‌ای تدوین شده افزایش دهیم.»

به گفته خلیل ساعی از سال ۷۴ ارتفاع آب دریاچه اورمیه سالانه هشت متر پایین آمده است.

مناف یحیی‌پور معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز با حضور در این نشست، گفت: «ما در کانون دو مونشن گرافیک تولید کرده‌ایم و مجموعه‌ای از داستان‌های نوجوانانه را با موضوع دریاچه اورمیه در اختیار داریم. این نقطه می‌تواند نقطه شروع تعامل خوبی برای همکاری بین ما و شما به منظور کمک برای جلوگیری از بحران ملی و حتی منطقه‌ای خشک شدن دریاچه اورمیه باشد بویژه که همکاری ما کانونی‌ها با انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از سال‌های پیش خوب بوده است و امیدواریم بتوانیم در تعامل با استانداری، محیط زیست و… طی برنامه‌ریزی‌های مشخصی در تألیف کتاب‌هایی که بتواند ذهن و روح کودکان و نوجوانان را در زمینه همکاری و توجه به دریاچه اورمیه جلب کند، همکاری داشته باشیم.»

عزت‌الله الوندی دبیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیز گفت:‌ «دریاچه اورمیه نه تنها یک دغدغه ملی است بلکه دغدغه‌ای فراملی است و ما نویسندگان به واسطه خلق آثاری که می‌تواند در لایه‌های زیرین فرهنگ به گونه‌ای عمیق نفوذ کند آمادگی داریم تا به مدد اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می‌گیرد در خلق آثار پرنفوذ برای کودکان و نوجوانان وارد عمل شویم.»

هدیه شریفی نویسنده و منتقد ادبی با اشاره به خلق آثاری با موضوع دریاچه اورمیه با حمایت سازمان میراث فرهنگی گفت: «خیلی از نویسندگان این جمع می‌توانند از هر موضوعی مطلبی خواندنی ویژه کودکان و نوجوانان داشته باشند. البته چنین کاری نیازمند همفکری و اطلاعات کارشناسی شده دقیق است. بسیاری از مطالب به صورت ژورنالیستی وجود دارد و به همین واسطه نمی‌تواند مورد استفاده نویسندگان قرار گیرد اما موضوعاتی نیز هست که هیچ موقع تغییر نمی‌کند مثل قصه اساطیری دریاچه اورمیه. به هر حال رویکرد شما به قضیه دریاچه اورمیه جهت‌گیری ما را روشن می‌کند. بهتر است همین امروز کارگروهی مشخص شود که ما بدانیم چه کمکی از دستمان برای احیای این دریاچه برمی‌آید.»

محمدکاظم اخوان نویسنده کودکان و نوجوانان نیز گفت: «حل هر مشکلی ملزومات خود را می‌طلبد. بر همین اساس با توجه به اهمیت بحث دریاچه اورمیه و احیای آن شاید بد نباشد که نسبت به تشکیل کانال تلویزیونی که بتواند به اطلاع‌رسانی در زمینه احیای این دریاچه در قالب‌های مختلف فرهنگی و هنری بپردازد فکر کنیم.»

وی گفت:‌ «بحث احیای دریاچه اورمیه بحثی فراملی است که باید علاوه بر جنبه‌های فنی در حوزه فرهنگی نیز روی آن کار جدی و با برنامه‌ریزی صورت گیرد. حتی این موضوع باید از گروه سنی خردسال مورد توجه قرار گیرد چرا که بحث خشک شدن دریاچه اورمیه بحثی است که در کنار نابودی تالاب‌ها، افزایش کویرها یا کویرزایی، نابودی جنگل‌ها و… اتفاق می‌افتد. یعنی دریاچه اورمیه تنها بخشی از این نابودی است که باید برای آن فکری جدی کرد.»

درباره این مطلب نظر دهید