انتخاب زبان

شعر و ادبیات

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

مغان: کتاب «قصه های عامیانه ی مردم جمهوری آذربایجان»، در پارس آباد منتشر شد

کتاب‌ها112

اویان نیوز: کتاب «قصه های عامیانه ی مردم جمهوری آذربایجان»، اثر «حنفی زینال لو» و ترجمه ی «ترحم سلمانی» در پارس آباد مغان منتشر شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مغانه، این کتاب، در حوزه‌ی ادبیات شفاهی و شامل ۳۷ قصه از قصه‌های جمهوری آذربایجان است که اغلب آن‌ها برای نخستین بار به زبان فارسی منتشر می‌گردد.

در بخشی از پیش گفتارمترجم این کتاب آمده است:

«حنفی زینال‌لو در سال ۱۸۹۵.م در قصبه‌ی مَردَکان در پیرامون­ شهر باکو، در خانواده‌ای آهنگر و نعل‌بند به دنیا آمد. او در سال ۱۹۲۷.م از دانشکده­ی ایالتی باکو در رشته‌ی تاریخ ادبیات ترک دانش­ آموخته شد و از نخستین پژوهندگان ادبیات شفاهی آذربایجان به شمار می‌رود. در میان آثار حنفی زینال‌لو «گزیده‌ی سخنان نیاکان و ضرب‌المثل‌ها» که در سال ۱۹۲۶.م انتشار یافت، از جایگاه ویژه­ ای‌ برخوردار است. در این کتاب نزدیک به چهار هزار ضرب‌المثل‌ و سخنان گزیده‌ گردآوری شده است. دیگر کتاب او«کارنامه‌ی ادبیات ترک» نام دارد.

مجموعه‌ی حاضر، ترجمه‌ی گزیده ای از کتاب «Azərbaycan nağillari» که در پنج جلد از سوی حنفی زینال‌لو، گردآوری، بازنویسی و تألیف شده است. برای گردآوری این مجموعه‌ی ارزشمند که بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۶.م انجام شده، افراد زیادی به او کمک کرده‏ اند که آوردن نام آن‌ها در این جا ضروری به نظر نمی‌رسد. قصه‌ها، از شهرها و روستاهای جمهوری آذربایجان مانند: باکو بخش‌های قازان، قاریاغین، اردوبـاد، روستاهای کوچ‌عسگر، توووز، نـارداران، مَردَکان، بوزوونا، مَشتاغا و بینَه‌قَدی گردآوری شده اند.»

در مقدمه‏ ی این کتاب هدف از ترجمه و انتشار «آشنایی بیشتر مردم ایران» با ادبیات شفاهی آذربایجان ذکر شده است.

کتاب «قصه های عامیانه ی مردم جمهوری آذربایجان» در ۳۹۶ صفحه و از سوی انتشارات آیین تبریز منتشر شده است.

کتاب‌ها112

درباره این مطلب نظر دهید