انتخاب زبان

آخرین اخبار

موج جدید بحران بیکاری در آذربایجان غربی

farhangnews_116430-327705-1425194166

اویان نیوز: آذربایجان غربی بر اساس آمارهای غیررسمی با بیش از ۱۱۸ هزار جوان بیکار تحصیلکرده در سال های اخیر دست و پنجه نرم می کند این در حالی است که موج تقاضای اشتغال فارغ التحصیلان جدید نیز در راه است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، استان آذربایجان غربی هم اکنون با ۳۱.۵ درصد جوان یعنی جمعیتی بیش از یک میلیون نفر یکی از استان های جوان کشور به شمار می رود، استان جوانی که با بحران عظیم بیکاری به خصوص جوانان تحصیلکرده مواجه است.

هنوز راهکارهای مدیریت حل مشکل بیکاری ۱۱۸ هزار جوان تحصیلکرده در استان اتحاذ نشده موج جدیدی از تقاضای اشتغال فارغ التحصیلان تکمیلی در راه است و در صورت عدم برنامه ریزی اصولی در سه الی چهار سال آینده این استان با بحران عظیمی در این بخش مواجه خواهد شد.

کمبود اعتبار، فراهم نبودن زیرساخت های توسعه بخش صنعت، عدم فرهنگ سازی در خصوص رغبت جوانان به سمت شغل های غیراداری، بی توجهی به شایسته سالاری و تخصص و نبود برنامه جامع و مشخص از سوی مسئولان، معضل بیکاری را به کلافی سردرگم تبدیل کرده است.

حل نشدن مشکل اشتغال جوان در سالهای اخیر موجب شده است سن ازدواج نیز در جامعه روند افزایشی داشته باشد که این امر نیز آسیب های متعدد اجتماعی دیگری بر جامعه و خانواده ها تحمیل می کند آسیب هایی که گاه هزینه های جبران ناپذیری در پی دارد.

بیکاری در حالی به بحران عظیمی در آذربایجان غربی تبدیل شده است که این استان ظرفیت و پتانسیل بالایی در بخش های مختلف از جمله صنعت، معدن، کشاورزی و… دارد ظرفیت هایی که هیچ بهره مناسبی از آنها نمی شود.

سجاد بیرامی، معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی، با بیان اینکه بیش از ۳۱.۵ درصد جامعه آذربایجان غربی را جوانان تشکیل می دهند می گوید: بر اساس آمار، افراد دارای سن ۱۵ تا ۲۹ سال در کشور ما جوان محسوب می شوند اما به دلیل مشکلات اجتماعی از جمله بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج تلاش می شود سن جوانان به بیش از ۳۰ سال تعریف شود.

۳ الی ۵ سال آینده با بحران عظیم بیکاری در آذربایجان غربی مواجه می شویم

بیرامی در پاسخ به سوال آمارهای رسمی از بیکاران در این استان گفت: آمارها در این خصوص رضایت بخش نیست موضوعی که بیش از اعلام آمارها اهمیت دارد اینکه به دلیل بیکاری جوانان به سمت تحصیلات تکمیلی سوق یافتند که این امر موجب شده است در سه الی پنج سال آینده موج جدید بحران بیکاری جوانان تحصیلکرده در راه باشد.

بیرامی در خصوص اقدامات این اداره کل برای جوانان و حل مشکلات پیش روی این قشر افزود: به دلیل کمبود اعتبار برنامه های چندان قابل توجهی در این بخش نداشته ایم این اداره کل در بخش جوانان سال گذشته تنها دو بار موفق به کسب اعتبار شد که در این خصوص هفته جوان ۳۷.۵ میلیون تومان و در هفته ازدواج نیز ۳۰ میلیون تومان به این بخش اعتبار تخصیص داده شد.

وی با بیان اینکه این اعتبارات نیز صرف برگزاری برنامه ها و همایش های مناسبتی در این خصوص شده است می افزاید: با کمبود اعتبار نمی توان برنامه قابل توجهی برای مدیریت مشکلات جوانان داشت.

مسئولان آذربایجان غربی حل مشکل اشتغال و بیکاری را در اولویت قرار دهند

به گفنه نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی سالهاست تعریف درستی از بیکاری و اشتغال در کشور و به تبع آن در استان نداریم و هر روز بر آمار بیکاران افزوده می شود.

نادر قاضی پور با اشاره به اینکه براساس اعلام مسئولان دولت های گذشته هر کسی که یک الی دو ساعت در روز کار کند شاغل محسوب می شود این در حالی است که بر اساس این تعریف دیگر بیکاری در جامعه نداریم می افزاید: با این تعریف نمی توان برنامه ریزی مناسب برای حل مشکل بیکاری انجام داد.

وی ادامه می دهد: تعریف اشتغال از نظر ما یعنی کسی که به صورت مستمر با حقوق و مزایای مکفی به همراه بهره مندی از مزایای بیمه همگانی با حق و حقوق بازنشستگی بهره مند باشد این در حالی است که با این تعریف آمار و ارقام بیکاری بیش از رقم ۱۱۸ هزار تحصیلکرده ای که در استان عنوان می شود است.

قاضی پور می افزاید: البته این آمار نیز افرادی است که برای آزمون های استخدامی در منابع مختلف ثبت نام کرده اند در این راستا نرخ افراد بیکار و بیکاری تحصیلکرده در استان بیش از این آمارها به شمار می رود.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی نبود زیرساخت های صنعت، نبود صنعت مادر، نبود برنامه ریزی اصولی از سوی مسئولان را از عوامل افزایش تعداد بیکاران در استان دانسته و می گوید: برای حل مشکلات جامعه در ابتدای امر باید معضل بیکاری ریشه کن شود در این راستا مسئولان باید این موضوع را در اولویت های کاری خود قرار دهند.

قاضی پور با اعلام اینکه آذربایجان غربی از پتانسیل و ظرفیت های بالا و منابع زیادی بهره مند است می گوید: در سایه بی برنامگی و عدم توجه مسئولان از این پتانسیل ها برای حل مشکلات جوانان تاکنون استفاده نکرده ایم.

درباره این مطلب نظر دهید