انتخاب زبان

آخرین اخبار

نشست درباره بحران زیست محیطی ایران و دریاچه اورمیه در برلین

اویان

اویان نیوز: بنیاد هاینریش بل و موسسه اسمال مدیا گزارشی درباره وضعیت زیست محیطی  در ایران و دریاچه اورمیه  منتشر کردند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، بنیاد هاینریش بل از برلین و موسسه “اسمال مدیا” از لندن روز چهارشنبه ۶بهمن۹۵  نتیجه تحقیقات مشترک خود درباره بحران زیست محیطی ایران را منتشر کردند. گزارش ۱۶۰ صفحه‌ای هر دو موسسه در میزگردی در برلین معرفی شد که بخشی از این گزارش به دریاچه اورمیه اختصاص یافته است.

بیژن کوشان، زمین‌شناس و کارشناس محیط‌زیست در آلمان که به عنوان سخنران در این میزگرد حضور داشت در توصیف وضعیت کنونی دریاچه اورمیه می‌گوید دریاچه‌ای که ما چند سال پیش در آن شنا می‌کردیم و طبیعت بسیار زیبائی داشت اکنون در وضعیت بسیار اسفناکی قرار گرفته است.

آقای کوشان در ادامه توضیح می‌دهد: «وقتی من ۵ سال پیش به ایران رفتم مشاهده کردم که کارهای علمی بسیار شده ولی بیشتر در حرف باقی مانده است. ما می‌خواهیم که عمل انجام بگیرد. نجات این دریاچه این نیست که ما فقط آب به آن بریزیم، بلکه باید از پایه شروع کرد. آلاینده‌ها را کاهش داد و به مردم آموزش داد و اشتغالزایی کرد. این باید یک حرکت مردمی و در سطح ملی و کلان باشد. ما مدیریت مدرن آب و محیط زیست می‌خواهیم و در قدم اول ما در آذربایجان نمایشگاه تکنولوژی محیط زیست برگزار می‌کنیم.»

وی افزود: «آنقدر وضعیت زیست محیطی در کشور وخیم شده است که لازم است بر سر هر چهارراه مونیتور بگذارند تا مردم مشاهده کنند چه وضعیتی پیش آمده است. در ضمن قصد داریم مرکز علمی در اطراف دریاچه اورمیه بوجود بیاوریم.»

درباره این مطلب نظر دهید