انتخاب زبان

آخرین اخبار

نفلین سینیت سراب 22 ساله شد

neflin

اویان نیوز: پروژه نفلین سینیت برای تولید آلومینیوم در سراب از ۲۲سال پیش آغاز شده ولی هنوز خبری از افتتاح این مجموعه نیست.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، تولید یک میلیون تن شمش آلومینیوم پیش بینی شده در برنامه چهارم توسعه کشور امری بود که مسئولان صنعت و معدن برای رفع نیاز صنایع کشور پیش بینی کرده بودند اما محدودیت منابع بوکسیت در داخل و وارداتی بودن این ماده اولیه باعث شد تا مسئولان به فکر جایگزینی ماده اولیه دیگری باشند و با کشف ذخایر عظیم نفلین سینیت در سراب با تناژ بالا موجب شد تا بومی سازی تولید آلومینیوم در داخل در دستور کار قرار بگیرد.

بر همین اساس در سال ۱۳۷۲ عملیات اجرایی کارخانه صنعتی تولید آلومینیوم در شهرستان سراب آغاز شد اما تاکنون بعد از گذشت بیش از ۲۲ سال هنوز پیشرفت فیزیکی زیادی در این مجموعه که یکی از پروژه های نیمه تمام قدیمی آذربایجان است دیده نمی شود و مردم سراب همچنان منتظر افتتاح این طرح هستند.

عملیاتی کردن نفلین سینیت سراب اولویت اول سازمان ایمیدرو است

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه چهارشنبه در حاشیه مراسم کلنگ زنی مخزن ۳۰هزارمترمکعبی مجتمع نفلین سینیت سراب در جمع مدیران و اقشارمختلف مردم شهرستان سراب گفت: در سفری که در آینده به ایتالیا خواهیم داشت در مورد عقد قراردادهای صنعتی در جهت گسترش صنعت آلومینیوم اقدام خواهیم کرد.

کرباسیان با بیان اینکه هم اینک آلومینیوم به عنوان رقیب فولاد در جهان مطرح است به وجود ذخایرعظیم نفلین سینیت در منطقه سراب اشاره کرد و افزود: کارشناسان رقم تقریبی ذخایر معدنی را بیش از ۵ میلیارد تن برآورد کردند.

وی ظرفیت تولید آلومینیوم را در حال حاضر ۴۳۰ هزارتن عنوان کرد و افزود: این رقم به ۸۰۰ هزارتن افزایش خواهد یافت.

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه برای تولید الومینیوم به گاز و پودرآلومینا نیاز است یاداورشد: آلومینیوم از ماده معدنی بوکسیت و نفلین سینیت حاصل می شود که با توجه به ذخایر اندک بوکسیت در کشور، نفلین سینیت جایگزین مناسبی برای ان است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ایمیدرو اولویت اصلی و اول خود را عملیاتی کردن مجتمع نفلین سینیت سراب قرارداده است.

تا دوماه آینده مناقصه بین الملی برای این طرح برگزار می شود

محمد باقر عظمائی مجری طرح نفلین سینیت نیز در ادامه این مراسم گفت: بزودی بسته مهندسی از طرف شرکت اتوتک آلمان در اختیار طرف ایرانی قرارداد گداشته خواهد شد و پیش بینی می شود ظرف دوماه آینده اجرای طرح به مناقصه بین الملی برود.

وی از اتمام گازکشی و نیز لوله گذاری ۲۲کیلیومتر از مسیر آبرسانی به طرح و پیشرفت در برق رسانی با قدرت ۲۳۰کیلوولت خبرداد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

سراب: عدم اختصاص اعتبار ملی به طرح نفلین سینیت

سراب: پیشرفت ۶ درصدی طرح نفلین‌سینیت در ۱۸ سال

پروژه “نفلین سینیت” سراب همچنان متوقف مانده است

آذربایجان هم نفت دارد اما به رنگ دیگر

درباره این مطلب نظر دهید