انتخاب زبان

آخرین اخبار

نماینده مردم زنجان در مجلس با ارائه آمار نرخ بیکاری در استان، گفت: این آمار بحث‌برانگیز بوده و نسبت به آن اعتراض داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، “محسن علیمردانی” ظهر امروز در نشست مشترک اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی با صنعتگران استان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: البته به آمارهای ارائه شده احترام می‌گذاریم اما نسبت به این ارقام نیز اعتراضاتی داریم که امیدواریم پاسخ درستی به آن داده شود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه فرهنگ کار در کشور پایین بوده و همین موضوع باعث کاهش بهره‌وری شده است، ابراز کرد: اگر خواستار ایجاد تحول در بخش‌های مختلف کشور هستیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که ورود بخش خصوصی به عرضه‌های مختلف همچون صنعت و معدن گریز ناپذیر است و باید شرایط آن به خوبی فراهم شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تغییرات مستمر قوانین از جمله مشکلات است که باید با مدیریت مانع این تغییرات پی‌درپی شد، افزود: تغییر نگرش بانک‌ها به ارائه تسهیلات به بخش خصوصی برای بهبود وضعیت صنعت و معدن ضروری است و انتظار داریم تعاملات بیش از گذشته شود.

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرخه اقتصادی استان وابسته به صنعت و معدن است، خاطرنشان کرد: اگر خواستار ایجاد تحول در این دو بخش هستیم باید به دنبال بهره گیری از افراد بادانش و تحصیل‌کرده باشیم تا خود را به علم روز مجهز کنیم.

علیمردانی ادامه داد: استان زنجان دارای پتانسیل بالایی در دو حوزه صنعت و معدن است که مسئولان امر باید با توجه به این موضوع شرایط را برای شکوفایی آن فراهم کنند.

در ادامه این نشست نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حمایت از تولید ملی در شرایط فعلی کشور ضروری است، ابراز کرد: صنعت با تحریم‌های اعمال شده کمی نحیف گردیده اما باید با قدرت از آن حمایت کنیم تا روزی شاهد شکوفایی بیشتر در این بخش باشیم و این موضوع با همدلی دور از انتظار نیست.

“محمدرضا خان‌محمدی” تصریح کرد: استفاده از متخصصان در حوزه صنعت قطعا شرایط را برای تولید بیشتر و با کیفیت و قیمت کمتر فراهم می‌کند و باید به این موضوع بیشتر توجه گردد در حالی‌که هم‌اکنون سرمایه فکری و علمی کشور بیش از سرمایه مالی است که این موضوع به نفع صنعت نیست و باید از داشته‌ها بشتر برخوردار شد.

وی ادامه داد: تا آخرین روز کاری دولت باید از مسئولان در راستای توسعه کشور حمایت کرد در غیر این صورت مدیون ملت خواهیم بود و مسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ذخیره معدنی استان ۸۰۰ میلیون تن برآورد شده است، ابراز کرد: ۱۰۰ درصد تولید سرب کشور مربوط به استان زنجان بوده و ۷۰ درصد روی نیز در این منطقه تولید می شود.

“علی معصومی” با بیان اینکه ۷۳ درصد از صادرات استان مربوط به مواد معدنی می‌شود، افزود: استان زنجان یکی از بزرگترین قطب‌های نساجی کشور به‌شمار می‌آید و از نظر اشتغال نیز یک چهارم اشتغال استان مربوط به این صنعت است.

وی به فعالیت ۱۳ شهرک صنعتی در استان اشاره کرد و یادآور شد: ۲ هزار و ۶۷۳ هکتار از اراضی استان به این بخش تعلق دارد که در آن ۱۲۱۸ واحد صنعتی مستقر هستند که از این تعداد ۵۹۱ واحد صنعتی فعال بوده و به اقتصاد استان کمک می‌کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۲۴۱ واحد معدنی نیز در استان زنجان به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: ۱۸۰ معدن دارای پروانه بهره‌برداری است که ۳۰ نوع ماده معدنی از این واحدها استحصال می‌شود.

وی با اشاره به صادرات بیش از ۶۵۰ میلیون دلاری کالا از گمرک زنجان در سال گذشته، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده مقرر بود امسال یک میلیارد دلار کالا از استان به سایر کشورها صادر شود که با توجه به تحریم ها هنوز این امر محقق نشده است.

معصومی مشکل نقدینگی را ازجمله موارد مورد بحث در صنعت استان عنوان کرد و گفت: نوسانات قیمت ارز در این رابطه مشکلاتی را به‌وجود آورده است که انتظار داریم با همکاری مسئولان این موارد برطرف شود.

درباره این مطلب نظر دهید