انتخاب زبان

آخرین اخبار

نگرانی عفو بین الملل از وضعیت فعالین آذربایجانی

111111

اویان نیوز: سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ نگرانی خود را از افزایش سرکوب مخالفان، معترضان و کنشگران سیاسی، صنفی و اجتماعی و فعالین ملی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، اعلام کرده است .

به گزارش اویان نیوز به نقل از هراز، در این بیانیه به حکم ۹ سال حبس فعالین آذربایجانی اشاره شده است.

ترجمه فارسی بیانیه عفو بین الملل درباره فعالین آذربایجانی :

” ۵ عضو ینی گاموح «تشکیلاتی که از حقوق سیاسی و فرهنگی ترک های آذربایجان در ایران دفاع می کند» به اتهام تشکیل گروه غیر قانونی به قصد بر هم زدن امنیت ملی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز در تاریخ ۲۹ آپریل ۲۰۱۳ محکوم شده اند. علاوه بر این قاضی دادگاه انقلاب هر کدام از آنان را به اتهام تبلیغ علیه حکومت و سیستم حاکم به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

لطیف حسنی، محمود فضلی، آیت مهرعلی بیگلو، شهرام رادمهر و بهبود قلی زاده اعضای شورای مرکزی تشکیلات ینی گاموح بوسیله ماموران وزارت اطلاعات در بین ماه های ژانویه و مارس ۲۰۱۳ دستگیر شده اند و بدون ملاقات در بازداشتگاه انفرادی بسر برده اند و سپس به زندان مرکزی تبریز انتقال داده شده اند. این فعالین تا یک هفته قبل از برگزاری دادگاه حق دسترسی به وکیل مدافع را نداشته اند.

یکی از اعضای خانواده آنان در گفتگویی با سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که آنان در زمانی که در بازداشگاه انفرادی وزارت اطلاعات بوده اند شکنجه شده اند و از امکانات پزشکی محروم بوده اند. شهرام رادمهر و بهبود قلی زاده که از بیماری جسمانی رنج می برند و نیاز به خدمات درمانی که در داخل زندان قابل دسترسی نبوده دارند در حالیکه مسئولان زندان به شهرام رادمهر گفته اند در صورتی با درخواست وی برای درمان در بیرون از زندان موافقت خواهند کرد که وی را با دستبند، پابند و لباس زندان به بیرون از زندان برای معالجه ببرند.”

متن کامل بیانیه را به زبان انگلیسی را می توانید اینجا مطالعه نمایید.

درباره این مطلب نظر دهید