انتخاب زبان

آخرین اخبار

هجوم ریزگردها به آسمان شهرهای آذربایجان

0,,17396875_303,00

اویان نیوز: انتشار ریزگردها در برخی استان ها که با وزش باد شدت گرفته است، روز چهارشنبه ساکنان این مناطق را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، بروز پدیده گرد و غبار در آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان ، موجب کاهش دید افقی و اختلال در زندگی روزمره و رفت و آمد مردم شده است.

هوای کلانشهر تبریز در وضعیت اضطرار

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: هوای کلانشهر تبریز در وضعیت اضطرار قرار دارد.

حمید قاسمی گفت: با توجه به آخرین آمار استخراج شده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در این شهر، اکنون شاخص آلودگی هوا نسبت به ذرات معلق ۱۰ میکرون ۲۰۶ و نسبت به ذرات معلق ۲.۵ میکرون ۱۳۸ است.وی نبود پوشش گیاهی مناسب، وزش باد تند محلی و نفوذ پدیده گرد و غبار فرا منطقه ای را از عوامل آلودگی هوای تبریز برشمرد.

قاسمی اظهار کرد: شاخص آلودگی هوا اگر زیر ۱۰۰ پی. اس. آی باشد، سالم، بین ۱۰۰ و ۲۰۰ ناسالم، بین ۲۰۰ و ۳۰۰ وضعیت اضطرار و ۳۰۰ به بالا وضعیت بحرانی به شمار می رود.وی از مردم خواست برای کاهش بار آلودگی در سفرهای درون شهری با خودروهای شخصی و تک سرنشین تردد نکنند و برای جلوگیری از آسیب های جدی، کودکان و سالمندان و بیماران از حضور در فضاهای باز خودداری و درصورت ضرورت از ماسک استفاده کنند.

هوای اورمیه در وضعیت خطرناک برای دومین روز متوالی

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هوای ارومیه برای دومین روز متوالی در وضعیت خطرناک قرار گرفت.

سعید موسوی افزود: طبق گزارش های دریافتی از ایستگاههای سنجش کیفیت هوا در اورمیه، میزان متوسط یک ساعت اخیر گرد و غبار در شهر ۷۷۸ میکروگرم بر مترمکعب و پنج برابر حد استاندارد است. وی اظهار کرد: میزان غبار محیطی در هوای شهرهای سردشت و پیرانشهر نیز سه برابر حد استاندارد است.

موسوی با بیان اینکه منشا این گرد و غبار داخلی و خارجی است گفت: گرد و غبار کشور عراق مهمترین آلاینده خارجی هوای استان هستند. سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: چهار ایستگاه در ارومیه و چهار ایستگاه در سلماس، خوی، بوکان و سردشت کار سنجش کیفیت هوای استان را انجام می دهند.

از بعد از ظهر سه شنبه شهرهای بوکان، اورمیه، سلماس، سردشت و پیرانشهر شاهد پدیده گرد و غبار بودند که هوای این مناطق را ناسالم و حتی خطرناک برای عموم کرده است.

 گرد و غبار هوای زنجان را ناسالم کرد

کارشناس هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: گرد و غبار در هوای استان، بار دیگر کیفیت هوای زنجان را ناسالم کرد. علی اسدی افزود: اکنون شاخص کیفیت هوا ۱۰۴ و علت آلودگی هوا گرد وغبار و ذرات معلق کوچکتر از۱۰ میکرون است.

کیفیت هوای زنجان روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته و شنبه هفته جاری نیز در شرایط ناسالم برای افراد حساس قرار داشت.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز گفت: کیفیت هوای زنجان نامناسب است و گروه های حساس باید از تردد در هوای آزاد خودداری کنند.محمدرضا صایینی افزود: کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۵ سال، بیماران قلبی و عروقی، ریوی، آسم و کم خونی و مبتلایان به بیماری های مزمن که به مدت طولانی تحت درمان قرار دارند در معرض هوای ناسالم قرار نگیرند.

درباره این مطلب نظر دهید