انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

پارس آباد مغان: وعده‌ اي كه 10 ساله شد/ بازگشايي گمرك مرزي آرزوي ديرينه مردم

30685955-1995975

اویان نیوز: برای مردم مرزنشین پار‌س‌آباد مغان بازگشایی گمرک اصلاندوز و بازارچه مرزی تازه کند، با گذشت ۱۰ سال به یک دغدغه و آرزو دیرینه تبدیل شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از آران مغان، ایجاد گمرک و بازارچه مرزی شهرستان پارس آباد مغان، یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور دولت نهم و دهم به مردم این شهرستان در جریان اولین سفر هیئت دولت به استان در سال ۸۴ بود؛ اتفاقی که می‌توانست سبب رونق اقتصادی در منطقه‌ پارس آباد مغان و اصلاندوز شود اما سال‌ها از آن وعده می‌گذرد و هنوز خبری از عملی‌شدن آن نیست.

مردم مرزنشین شهرستان مرزی پارس‌آباد مغان با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد که با شعار عدالت و مهرورزی بر سر کار آمده بود انتظار داشتند که در دور سوم سفر هیئت دولت به استان اردبیل در راستای عدالت و مهروزی طرح‌های نیمه ساخت و ناتمام را در سراسر استان و به ویژه منطقه مغان به مرحله اجرا درآید. از جمله این طرح‌ها، بازارچه مرزی «تازه‌کند» و بازگشایی مجدد گمرک «اصلاندوز» در پارس‌آباد بود که در سال ۷۲ به تصویب هیئت وزیران و مجلس رسیده است که در صورت اجرای این طرح مردم مرزنشین این خطه قادر خواهد بود تحول اقتصادی و کارآفرینی بزرگی در منطقه به وجود آورد اما این طرح ده ساله نه تنها تا به امروز محقق نشده بلکه اندک امیدی که این مردم نسبت به بازگشایی گمرک داشتند به هاله ای از ابهام تبدیل شده است.

مردم منطقه پارس آباد مغان که انتظار دارند با اجرای این طرح تحولی را در اقتصاد این منطقه شاهد باشند همچنان چشم انتظار راه‌اندازی این گمرک هستند تا بتوانند آرزوی دیرین خود را محقق شده ببیند.

وجود شرکت‌های سهامی کشت و صنعت و دامپروری پارس‌آباد و کارخانجات متعدد، بزرگ و منحصر به‌ فرد در کشور و خاورمیانه، باغ‌های ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری مکانیزه، فرودگاه، وجود شرکت تحقیقاتی و تولیدی بذر، مجتمع بزرگ دامپروری، مرکز فرستنده رادیویی مغان، جنگل‌های کناره رودخانه ارس و صدها منطقه دیدنی و چشم‌نواز طبیعی و گردشگری به پایداری و استواری اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی و تجارت کمک کرده است که خود می‌تواند به تنهایی این شهرستان را به قطب بزرگ اقتصادی و کشاورزی تبدیل کند.

انتظار می‌رود با اجرای این طرح در شهرستان مرزی پارس‌‌آباد مغان که بیش از ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی با کشور جمهوری آذربایجان دارد به اشتغالزایی منجر شود.

با افتتاح و راه‌اندازی مجدد بازارچه مرزی تازه کند و گمرک اصلاندوز که نزدیک‌ترین معبر با کشورهای آسیایی میانه، مرکزی و قفقاز است در این شهرستان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، حجم مبادلات بازرگانی، بین‌المللی و واردات و صادرات سودآور برای کشورمان نیز افزایش یابد.

همان گونه که در آستارا و جلفا و در استان‌های گیلان و آذربایجان شرقی با افتتاح و راه‌اندازی گمرک و بازارچه خیل عظیم مردم و جوانان این شهرستان‌ها نیز از مزایای صادرات بازرگانی آن بهره‌مند هستند.

از سویی دیگر با توجه به موقعیت کنونی شهرستان پارس‌آباد که به تنهایی ۹۸ درصد بذر ذرت کشور را تولید می‌کند، بیش از ۳۲ نوع محصول کشاورزی دارد و برداشت محصول آن نیز سه بار در سال صورت می‌گبرد؛ وجود گمرک و بازارچه مرزی، این شهر را از بن‌بست و دورافتادگی ۹۰۰ کیلومتری با مرکز کشور خارج کرده و به منطقه آزاد تجاری و اقتصادی صاحب‌نامی تبدیل می‌کند.

مردم پارس آباد انتظار دارند که مسئولان سیاسی و اقتصادی و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی در اهتمام و تحقق اینگونه امور اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهند.

البته برخی اظهارنظر مسئولان استان اردبیل در سال‌های گذشته که در آن به عدم تمایل آذربایجانی‌ها به افتتاح و بازگشایی مجدد این گمرک و بازارچه مرزی پارس‌آباد اشاره می‌کند، با توجه به رونق گمرک و بازارچه‌های شهرهای آستارا و جلفا خود به خود خط بطلان می‌خورد چرا که گمرک و بازارچه مشترک علاوه بر نفع اقتصادی سبب کیفیت سطح روابط بین‌المللی دو کشور شده و هر دو کشور از مزایای سیاسی و اقتصادی بهره‌مند می‌شوند.

تحقق این امر مهم اقتصادی تنها توجه جدی مسئولان عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی استان اردبیل و شخص رئیس جمهور آینده را می‌طلبد که امیدواریم توجه مسئولان به این امر مهم حیاتی و استراتژیک همانطوری که در برخی نقاط مختلف کشور توسط دولت اقدامات خوبی به بازگشایی گمرک صورت گرفته و سبب رونق اقتصادی در این مناطق شده است، مردم خطه مرزنشین شهرستان پارس آباد مغان هم در آینده نزدیک شاهد شکسته شدن طلسم ۱۰ ساله بازگشایی بازارچه مرزی تازه کند و گمرک اصلاندوز باشند.

درباره این مطلب نظر دهید