انتخاب زبان

سیاسی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

چین حساب بانک تجارت خارجی کره شمالی را مسدود کرد

0,,15980468_403,00

اویان نیوز: پکن حساب‌های مربوط به بانکی در کره شمالی را مسدود کرد که دادوستد مالی مبادلات خارجی این کشور را انجام می‌دهد. چین که بزرگ‌ترین شریک تجاری کره شمالی است، پیش از این به تحریم‌های جدید علیه پیونگ‌یانگ رأی مثبت داده بود.

یکی از چهار بانک بزرگ دولتی در چین (Bank of China) مبادلات مالی خود با بانک تجارت خارجی کره شمالی را متوقف کرد. رسانه‌های چینی روز سه‌شنبه (۷ مه/ ۱۷ اردیبهشت) گزارش دادند که این تصمیم به بانک کره شمالی اطلاع داده شده است.

این مؤسسه مالی متهم به دست‌داشتن در برنامه موشکی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ است. رژیم دیکتاتوری کره شمالی از طریق این بانک بسیاری از مبادلات مالی حوزه تجارت خارجی خود را رتق و فتق می‌کند.

“بانک آو چاینا” بدین ترتیب به تحریم سازمان ملل علیه کره شمالی عمل می‌کند که پس از سومین آزمایش هسته‌ای این کشور در ماه فوریه علیه پیونگ‌یانگ وضع شدند. ایالات متحده آمریکا حساب‌های بانک تجارت خارجی کره شمالی را در ماه مارس مسدود کرده بود. ژاپن هم اندکی بعد به آمریکا پیوست. اتحادیه اروپا تا کنون تصمیمی برای تحریم این بانک کره شمالی اتخاذ نکرده است.

جامعه جهانی به چین، مهمترین شریک تجاری کره شمالی، فشار می‌آورد تا خود را از شریک تجاری دیرینه‌اش جدا کند. حجم مبادلات تجاری دو کشور حدود ۶ میلیارد دلار در سال است. مسدودکردن حساب‌های بانکی امری بی‌سابقه در مناسبات دو کشور است. یک متخصص امور کره شمالی در دانشگاهی در پکن معتقد است: «این گام بسیار مهمی است. در پس این تصمیم هم ملاحظات سیاسی نهفته‌اند و هم تلاش‌هایی برای حفظ وجهه بانک [چینی]».

در ماه‌های اخیر و پس از اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی روابط پکن و پیونگ‌یانگ دچار تنش شد. کره شمالی بر خلاف خواست چین در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ و نیز فوریه ۲۰۱۳ دست به آزمایش هسته‌ای زد. کیم جونگ اون، رهبر این کشور، همچنین روز ۱۰ مارس سال جاری (۲۰۱۳) به طور رسمی قرارداد آتش‌بس سال ۱۹۵۳ با کره جنوبی را ملغی اعلام کرد. این دو کشور از پایان جنگ در جزیره کره در همین سال، همچنان در وضعیت “نه جنگ و نه صلح” به سر می‌برند.

چین به آخرین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری تحریم‌های جدید علیه کره شمالی رای مثبت داد.

دویچه وله

درباره این مطلب نظر دهید