انتخاب زبان

آخرین اخبار

کره‌ شمالی از خارجی‌ها خواست کره‌ جنوبی را ترک کنند

0,,16729436_303,00

اویان نیوز: دولت کره شمالی در بیانیه‌ای از همه‌ی شهروندان و گردشگران خارجی در کره جنوبی خواست تا برای حفظ سلامت خود در یک جنگ احتمالی، خاک این کشور را ترک کنند. تنش میان دو کره در روزهای اخیر باردیگر شدت گرفته است.

کره شمالی از همه‌ی ساکنان خارجی کره جنوبی خواست تا کشور را ترک کنند. این کشور هفته‌ی گذشته نیز در پیامی به سفارت‌خانه‌های خارجی در پیونگ‌یانگ هشدار داد که از تاریخ ۱۰ آوریل نمی‌تواند امنیت آن‌ها را تضمین کند.

کره شمالی در پیام روز سه‌شنبه (۹ آوریل/۲۰ فروردین) بار دیگر تاکید کرده است که این کشور مایل نیست در صورت بروز جنگ میان دو کره، ساکنان خارجی آسیب ببینند.

همزمان تلویزیزن کره شمالی نیز به همه‌ی افراد، نهادها، شرکت‌ها و گردشگران خارجی در کره جنوبی هشدار داد که برای حفظ سلامت خود هرچه زودتر این کشور را ترک یا پناهگاهی جست‌وجو کنند.

وزیر دفاع کره جنوبی اعلام کرد که بر اساس شواهد موجود رژیم کره شمالی قصد انجام آزمایش چهارمین بمب اتمی خود را دارد. مقامات چینی نیز به‌طور غیرمستقیم به کره شمالی هشدار دادند که از ایجاد تشنج در منطقه پرهیز کند.

این بیانیه‌ی تازه دولت کره شمالی بار دیگر مسئولیت وقوع جنگ احتمالی را به گردن «آمریکای جنگ‌طلب» و «سگ‌های گوش به فرمان» کره جنوبی انداخته‌ است.

واکنش‌های دیپلمات‌های خارجی

یک دیپلمات ارشد سفارت بریتانیا در سئول در واکنش به این بیانیه به خبرگزاری فرانسه گفت:« برآورد فعلی ما این است که در حال حاضر تهدیدی امنیت شهروندان بریتانیا در کره جنوبی را تهدید نمی‌کند.»

سفارت ایالات متحده آمریکا و فرانسه در کره جنوبی نیز واکنش مشابهـی به بیانیه‌ی دولت کره شمالی نشان دادند. بیانیه‌ی هشدارآمیز هفته‌ی گذشته کره شمالی نیز با بی‌تفاوتی بسیاری از سفارت‌خانه‌های خارجی در پیونگ‌یانگ مواجه شد. آن‌ها تاکید کردند که مطلقا برنامه‌ای برای تعطیلی سفارت‌خانه‌ها و ترک کشور ندارند.

روز سه‌شنبه بازار بورس سئول تعطیل شد. با این‌حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد که هیچ نشانه‌ی جدی‌ای از سقوط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور مشاهده نمی‌شود.

 ژاپن نیز در همین روز در واکنش به  تهدیدهای کره شمالی اعلام کرد که در اطراف توکیو سامانه ضدموشکی “پاتریوت” مستقر کرده است.

کره شمالی از همه‌ی کارگران خود در منطقه صنعتی “کازونگ” که تنها منطقه صنعتی مشترک دو کره و نماد همکاری میان این دو کشور به شمار می‌رود، خواست که در محل کار حاضر نشوند. مقامات کره شمالی اعلام کردند که همه‌ی ۵۳ هزار کارگر اهل کره شمالی را از این منطقه صنعتی خارج و پروژه را تعطیل خواهند کرد.

رئیس‌جمهور کره جنوبی این اقدام کره شمالی را “ناامیدکننده” توصیف کرد و گفت:« اتخاذ چنین شیوه‌هایی از سوی کره شمالی دیگر هیچ سرمایه‌گذار خارجی و شرکتی را ترغیب نمی‌کند که کوچک‌ترین سرمایه‌گذاری در خاک این کشور کنند.»

تنش میان دو کره بعد از سومین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ماه فوریه که دور تازه‌ای از تحریم‌های مصوب سازمان ملل را به دنبال داشت، بار دیگر بالا گرفته است.

دویچه وله

درباره این مطلب نظر دهید