انتخاب زبان

آخرین اخبار

کیفیت هوای برخی شهرهای آذربایجان بار دیگر «ناسالم» شد

1723007

اویان نیوز: کیفیت هوای استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی برای دومین بار طی روزهای اخیر ناسالم اعلام شد.

به گزارش اویان نیوز، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی در گفتگو با مهر گفت: در حال حاضر کیفیت هوای شهرهای اورمیه، بوکان، سلماس و سردشت، به دلیل بروز پدیده گرد و غبار، ناسالم و خیلی ناسالم برای عموم گروه های سنی به خصوص گروه های سنی حساس از جمله کودکان و سالمندان گزارش شده است.

سعید موسوی ادامه داد: در این راستا بر اساس گزارش مراکز سنجش آلودگی هوا در استان،  میزان ذرات ۱۰ میکرون در هوای بوکان یک هزار و ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب و میزان ذرات ۲.۵ میکرون  نیز ۳۶۲ میکروگرم بر مترمکعب است که هردو از سطح استاندارد فراتر رفته اند.

موسوی گفت: هوای اورمیه نیز هم اکنون در حد خیلی ناسالم بوده و میزان ذرات بالای ۱۰ میکرون در هوای این شهرستان ۳۹۰ میکروگرم بر مترمکعب و ذرات ۲.۵ میکرون ۹۹ میکروگرم بر مترمکعب است.

وی با بیان اینکه هوای سردشت نیز در وضعیت خطرناک است اضافه کرد: میزان ذرات گرد و غبار در هوای سردشت نیز ۷۸۶ میکروگرم بر مترمکعب بوده که هوای این شهر را نیز در وضعیت خطرناک قرار داده است.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی با تاکید مجدد بر پیگیری مسئولان و نهادهای ذیربط در خصوص پدیده گرد و غبار افزود: بیشتر منشا گرد و غبارهای موجود در هوای مناطق جنوبی و مرکز استان از کشور عراق است.

موسوی از شهروندان استان آذربایجان غربی به ویژه بیماران قلبی و عروقی، کودکان، کهنسالان و بیماران خاص خواست تا اطلاع ثانوی و خروج این پدیده از استان، از تردد در سطح خیابان های پرهیز کنند.

هوای کلانشهر تبریز در وضعیت ناسالم

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز گفت : هوای کلانشهر تبریز در وضعیت ناسالم قرار دارد.

حمید قاسمی دیروز (پنجشنبه) در گفتگو با ایرنا اظهار کرد : میزان گرد وغبار در تبریز نسبت به ذرات معلق به شاخص ۱۷۱ رسیده که اگر این میزان بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ پی.اس.آی باشد، هوا ناسالم است.

وی گفت : گرد و غبار، دیگر شهرستان های استان به جز شهرهای کلیبر و خداآفرین را نیز فرا گرفته است .

قاسمی افزود: در ۱۰ روز گذشته، ۵ روز در تبریز هوا ناسالم بوده و شاخص آلودگی ۱۸۰ را تجربه کرده است .

شاخص آلودگی هوا اگر زیر ۱۰۰ باشد سالم ، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ ناسالم و در وضع هشدار ، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ وضع اضطرار و ۳۰۰ به بالا بحرانی است.

درباره این مطلب نظر دهید