انتخاب زبان

آخرین اخبار

گزارش سالانه ی نقض حقوق بشر در آذربایجان - سال 1393

گزارش

اختصاصی اویان نیوز: در سال ۱۳۹۳ شمسی دستکم ۸۲ نفر از فعالان و شهروندان آذربایجانی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. در این سال فعالان آذربایجانی در مجموع به ۱۷۴ ماه زندان، ۶۷۰ ضربه شلاق محکوم شده و دستکم ۴۷ نفر از فعالان و شهروندان آذربایجانی به دلیل احکام دادگاه های ایران، در حال گذراندن حکم زندان بوده و یا روانه زندان شده اند.

بازداشت، حبس و محکومیت فعالان آذربایجانی

در طول سال ۱۳۹۳ اسامی دستکم ۸۲ نفر از فعالان و شهروندان آذربایجانی که به دلیل فعالیت های هویت طلبانه و اعتراض به سیاست های دولت در قبال مسائل زیست محیطی آذربایجان از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بودند برای اویان نیوز مشخص گردید.

بجز این افراد گزارش بازداشت چندین نفر در اعتراضات مربوط به دریاچه اورمیه در ۲۰خرداد۹۳ به اویان نیوز داده شده بود که اسامی اغلب این افراد برای اویان نیوز مشخص نگردید.

اغلب بازداشت شدگان پس از بازجویی در بازداشتگاه های اداره اطلاعات و اطلاعات نیروی انتظامی آزاد شدند. (شرح در جدول شماره ۱)

در این سال محاکم قضایی فعالان آذربایجانی را در مجموع به ۱۷۴ ماه زندان، ۶۷۰ ضربه شلاق و ۱۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کردند. (شرح در جدول شماره ۲)

در سال ۱۳۹۳ احکام زندان دستکم ۴۷ نفر از فعالان و شهروندان آذربایجانی به اجرا گذاشته شده و این افراد برای گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان شدند؛ برخی از این زندانیان از سال های گذشته در زندان بوده و در طول این سال نیز حکم زندان این افراد ادامه داشته است. ولی اغلب این ۴۶ زندانی پس از پایان دوران محکومیت خود در طول این سال از زندان آزاد شده اند. (شرح در جدول شماره ۳)

اعدام در شهرهای آذربایجان

در طول سال ۱۳۹۳ گزارش های محدودی از اجرای حکم اعدام متهمان در زندان های آذربایجان گزارش گردید.

منابع اویان نیوز در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ به نقل از یکی از مسئولان قضایی دادگاه تبریز گزارش دادند حکم ۳۸۹ زندانی که حکم قصاص آنان در دیوان عالی کشور تایید شده می بایست در فاصله زمانی اول مهرماه ۱۳۹۲ تا آخر شهریورماه ۱۳۹۳( نیمه دوم ۱۳۹۲ و نیمه اول ۱۳۹۳) اجرا گردد.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان این سال، ۲۰۴ نفر از محکومان به قصاص حاضر در زندان مرکزی تبریز با اجرای حکم اعدام جان خود را از دست دادند.

از میان ۱۸۳ محکوم به اعدام زندانیان زندان مرکزی تبریز که بر اساس «بخشنامه ای» به حوزه ی اجرای احکام دادگاه تبریز ابلاغ شده بود و می بایست در نیمه ی اول سال ۱۳۹۳ حکم اعدام ایشان به اجرا درآید تنها نام حسین پورمحمدزاده اهل تبریز، امیر سردهایی اهل تبریز، علی فیض الهی اهل مشکین شهر، رحیم نورالله زاده و اکبر نوروزی مشخص گردید.

اویان نیوز گزارش دقیقی از سرنوشت باقی محکومان به اعدام در این زندان بدست نیاورده است.

با این حال اویان نیوز موفق شد اسامی ۵۱ زندانی از متهمان اعدام در زندان مرکزی تبریز را گزارش نماید.

چهارشنبه ۱بهمن۹۳ خبرگزاری مهر از اعدام ۳نفر در ملاءعام در شهر بناب خبر داد.

در روزهای پایانی سال ۱۳۹۳، ۴ زندانی با جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان مراغه اعدام شدند.

منابع حقوق بشری و رسانه های رسمی در گزارش های خود از اعدام ۹ تن در زندان اردبیل و مشکین شهر طی سال ۱۳۹۳ خبر دادند.

این منابع اجرای حکم اعدام ۷ نفر که دو مورد آن در ملاءعام صورت گرفته را در همدان و سال ۱۳۹۳ گزارش نمودند.

سایت نفس در قفس در طی سال ۱۳۹۳ از اعدام ۴۳ محکوم به اعدام از جمله ۳ زن را در زندان مرکزی اورمیه گزارش نموده است.

منابع حقوق بشری در گزارش های خود از اعدام ۱۶ تن در زندان قزوین طی سال ۱۳۹۳ خبر دادند.

بر اساس برخی گزارشات در طی سال ۲۰۱۴ میلادی، دست‌کم ۵۷۹ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

در مجموع ۸۳ مورد اعدام در شهرهای مختلف آذربایجان از سوی رسانه های دولتی و گروه های حقوق بشری در طی سال ۱۳۹۳ گزارش گردیده است.

اقلیتهای دینی

در سال ۱۳۹۳ چهار تن از شهروندان اهل حق قیزیلباش به نام های یونس آقایان، سهندعلی محمدی، بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم زاده در زندان به سر می برند. از بین افراد یونس آقایان که به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است در روزهای پایانی سال ۱۳۹۳ از زندان اورمیه به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

در این سال ۶ شهروند بهایی اهل تبریز به نام های فرزاد، سیمین، سحر و نسیم بهادری به همراه شبنم عیسی‌خوانی و راشین صابری که در تیر ماه سال ۱۳۹۳ از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت شده بودند، در دادگاه انقلاب تبریز محاکمه شدند.

همچنین ماموران امنیتی در سال ۱۳۹۳ از تدفین اجساد دو شهروند بهایی اهل تبریز به نام‌های مهنا سمندری و نرگس خاتون برقی در آرامستان شهر تبریز ممانعت نموده و بدون اطلاع خانواده‌های ایشان از سوی ماموران امنیتی در شهر قوشاچای (میاندوآب) دفن گردیدند.

نسخه ی پی دی اف گزارش سالانه ی نقض حقوق بشر در آذربایجان: گزارش سالانه ی نقض حقوق بشر در آذربایجان – سال ۱۳۹۳

حقوق بشر 93-3 حقوق بشر 93-4 حقوق بشر 93-5 حقوق بشر 93-6 حقوق بشر 93-7 حقوق بشر 93-8 حقوق بشر 93-9 حقوق بشر 93-10 حقوق بشر 93-11 حقوق بشر 93-12 حقوق بشر 93-13 حقوق بشر 93-14 حقوق بشر 93-15 حقوق بشر 93-16 حقوق بشر 93-17 حقوق بشر 93-18 حقوق بشر 93-19 حقوق بشر 93-20 حقوق بشر 93-21 حقوق بشر 93-22 حقوق بشر 93-23 حقوق بشر 93-24 حقوق بشر 93-25

درباره این مطلب نظر دهید