انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

یک تحقیق تازه: چیزی به عنوان پرده بکارت وجود ندارد

6739445605334048605

اویان نیوز: محققان نروژی براساس یک تحقیق تازه می گویند چیزی به عنوان پرده بکارت وجود ندارد و پرده بکارت افسانه است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایران وایر، سازمان سکس و جامعه نروژ با همکاری سازمان های همکار خود در اسکاندیناوی مدت هاست که بر روی این موضوع کار تحقیقاتی انجام می دهند، به تازگی در روزنامه آفتن پستن  مقاله ای در این باره منتشر کرده که نتیجه تحقیقات این پژوهشگران است.

 یافته های محققان این سازمان علاوه بر انتشار در روزنامه پرتیراژ این کشور، در وبسایت جوانان نروژ با عنوان اسطوره بکارت هم منتشر شده و فضایی را برای گفت و گو در بین نوجوانان و جوانان فراهم کرده است.

همچنین انیمیشنی هم از کانال ۴ سوئد با عنوان اسطوره بکارت پخش شده که به زبان ساده ماجرای افسانه پرده بکارت و دستگاه تناسلی زنان را شرح می دهد. این انیمیشن توضیح می دهد که پرده ای به نام پرده بکارت وجود ندارد.

بر اساس این گزارش ها، یافته ها نشان می دهد؛ غشایی که به عنوان پرده بکارت در دهانه واژن قرار گرفته با بسیاری از اسطوره ها و تصورات غلط در ارتباط است و پرده بکارت یک کلمه گمراه کننده است که وجود خارجی ندارد.

دختران در دهانه واژن خود، غشایی (چین پوستی) یک سانتی متری دارند که ارتجاعی ست که با رسیدن به سن بلوغ اندازه اش متفاوت می شود. در واقع در کودکان چنین غشایی به طور جداگانه وجود ندارد و با دهانه واژن همپوشانی دارد اما هر چه سن بالاتر می رود این غشا به صورت مشخص و البته نازک دیده می شود که در روی آن، سوراخ هایی پدید می آید و رنگ آن هم تغییر می کند که آنهم بعد از اولین زایمان طبیعی از بین می رود.

هیچکس نمی داند این غشا چه کاربردی دارد اما پژوهشگران می گویند حاصل تکامل دوران جنینی است که به مرور زمان شکل می یابد. این غشا شکل های مختلفی دارد و به غلط گفته شده دور تا دور واژن را پوشانده و همان پرده بکارت است. محققان می گویند این درست نیست و مخاط پوستی، در واقع در دهانه واژن نشسته است و اسامی مانند مشبک، حلقوی، نشانه ای، هلالی، مسدود و دو تکه روی آن گذاشته اند.

اصطلاح باکرگی به دختر و پسری اطلاق می شود که تا پیش از ازدواجش رابطه جنسی نداشته است.  این باور فرهنگی و اجتماعی، با آنکه سنجه بکارت برای دختران قائل است برای پسران هیچ نشانه ای برای بکارت قائل نشده است. واقعا چه کسی می تواند با قاطعیت بگوید که باکره است در حالیکه برای داشتن رابطه جنسی روش های مختلفی وجود دارد؟

توره فولستاد یکی از پژوهشگران نروژی که بر روی افسانه بکارت، پژوهش می کند، در مصاحبه ای که با روزنامه آفتن پستن داشت به برخی از سوال های رایج در زمینه بکارت هم پاسخ داده است. او درباره از دست دادن بکارت می گوید؛ افسانه ها و باورهای غلط به افسانه از دست دادن بکارت دامن زده اند. این غشایی که در دهانه واژن وجود دارد به هیچ عنوان با رابطه جنسی از بین نمی رود بنابراین از دست دادن بکارت کاملا بی معنی است.

او همچنین در جواب این سوال که آیا با ورزش کردن، دختران بکارت خود را از دست می دهند؟ می گوید؛ نه، هیچ پژوهش و مدرک علمی و مستدلی در این زمینه وجود ندارد و افسانه ای بیش نیست، چون پرده بکارتی وجود ندارد.

خونریزی ناشی از اولین رابطه جنسی که با دخول همراه هست، یعنی سکس واژنی، ربط مستقیمی به این غشا ندارد. دلایل دیگری برای خونریزی وجود دارد. همانطور که همه دختران در اولین رابطه جنسی واژنی، خونریزی ندارند.

سایت  کلیک  که یک وبسایت پزشکی و بهداشتی است مطلبی با موضوع بکارت و پاره کرده پرده بکارت نوشته و علت های خونریزی اولین رابطه جنسی را مورد توجه قرار داده؛  یک دختر در اولین رابطه جنسی ممکن است خیلی مضطرب باشد به همین دلیل ممکن است واژن او خشک باشد که در رابطه جنسی، آسیب ببیند و یا خونریزی کند. همین دلیل هم باعث می شود که آنها فکر کنند پرده بکارت پاره شده است در حالیکه پرده ای وجود ندارد.

روزنامه آفتن پستن هم همچنین به نقل از پزشکان می نویسد؛ یک دختری که در رابطه جنسی دچار خونریزی می شود ممکن است نوعی بیماری مقاربتی داشته باشد مانند کلامیدیا که نوعی باکتری است که در داخل واژن زندگی می کند که گاهی در موقع رابطه جنسی موجب خونریزی می شود. اگر چنین اتفاقی برای دختری که به نظر می رسد اولین تجربه جنسی اش است، اتفاق بیفتد، نشان می دهد که او از نظر رابطه جنسی فعال بوده و اولین بار نیست که او رابطه را تجربه می کند.

همچنین درد ناشی از رابطه جنسی واژنی از دختری به دختر دیگری فرق دارد. تعدادی از دختران اصلا در اولین رابطه جنسی دردی احساس نمی کنند اما ممکن است برخی احساس ناراحتی و درد کنند. این درد حتی ممکن است در استفاده از تامپون ها و یا در خودارضایی هم احساس شود. واژن برخی از دختران به دلیل تنگی بیش از حد ممکن است باعث درد و ناراحتی در حین رابطه جنسی شود که بهتر است برای حل این مشکل به پزشک مراجعه کنند.

هیچ کس دقیق نمی داند از چه زمانی افسانه پرده بکارت «ابداع» شد. اما آنچه مشخص است هزاران سال است که در فرهنگ و ادیان مختلف وجود دارد. حتی اعمال آیینی همچون نشان دادن پارچه خونین پس از اولین رابطه جنسی شکل گرفته است.

توره فولستاد پژوهشگر سازمان “سکس و جامعه” می گوید پرده بکارتی وجود ندارد اما این یکی از سرسخت ترین افسانه های جوامع بشری است که برای آن مردم، ارزش های اخلاقی و مذهبی در نظر گرفته اند و همیشه با مجازات و تحریم همراه بوده است.

او می افزاید افسانه پرده بکارت نادرست است. جامعه مردان آن را طراحی و مهندسی کرده اند برای محدود کردن و سرکوب زنان در حالیکه در طول تاریخ خود این مردان با چنین محرومیت و محدودیت هایی که به مسئله عفت مربوط است مواجه نبوده و نیستند.

پژوهشگران می گویند اساسا پرده بکارتی وجود ندارد که بخواهد ترمیم شود. پزشکانی که به اصطلاح  اقدام به ترمیم می کنند، در واقع در اطراف واژن چند بخیه می زنند که طبیعی است که در هنگام سکس واژنی بخیه ها پاره شود و خونریزی صورت گیرد.

آنها می گویند خانواده ها در برخی جوامع، هنوز برای کنترل زندگی دختران خود از پرده بکارت کمک می گیرند. چون تمایلات جنسی هنوز در این جوامع، ستون فقرات فرهنگ جامعه است و با کنترل نکردن آن به ویژه نزد زنان، بیم آن می رود که سنت ها از بین برود. در واقع افسانه پرده بکارت هنوز در جوامع محافظه کار مسیحی و مسلمان زنده است و زنان همچنان قربانیان این افسانه محسوب می شوند.

هنوز دختران مهاجر مسلمان از اینکه رابطه جنسی دارند، می ترسند و به دنبال دکتر و درمانگاه برای ساخت پرده بکارت مصنوعی و یا ترمیم آن هستند و گاهی دختران در واژن خود ماده رنگی یا خون مصنوعی قرار می دهند تا در شب عروسی مشکل برایشان پیش نیاید.

به گفته برخی پژوهشگران اسطوره پرده بکارت، یکی از اشتباهات بشری است که برای قرن ها زنان و دختران زیادی را قربانی کرده است. قتل های ناموسی، یکی از عواقب این باور اشتباه جوامع پدرسالار است که به وسیله آن همیشه سعی کرده اند دختران خود را تحت انقیاد خود داشته باشند.

درباره این مطلب نظر دهید